Koronawirus jest w Polsce. Minister zdrowia potwierdził pierwszy przypadek zakażenia [AKTUALIZACJA]

2020-03-04 07:33:54(ost. akt: 2020-03-05 12:16:51)

Autor zdjęcia: Ministerstwo Zdrowia

Na godzinę 8 rano w środę Ministerstwo Zdrowia zaplanowało konferencję, której nadano status "pilnej". Minister Łukasz Szumowski poinformował, że w Polsce odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa. Zakażony przebywa w Zielonej Górze, a przyjechał z Niemiec. Rodzina chorego została objęta kwarantanną.
Łukasz Szumowski uspokajał, że pacjent szybko trafił pod opiekę specjalistów, ponieważ sam się zgłosił do lekarza. — Jest to pacjent w województwie lubuskim, przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze. Pacjent przyjechał z Niemiec. Wszystkie osoby, które miały z nim styczność są objęte kwarantanną domową. Wszystkie procedury zadziałały tak, jak powinny zadziałać. Proszę o uszanowanie prywatności pacjenta — dodał minister.

Natomiast w Policach, jak poinformował minister, wśród przebadanych próbek
nie potwierdzono koronawirusa. 200 osób jest objętych kwarantanną, czyli wszystkie osoby, które miały kontakt z osobami z podejrzeniem zarażenia. Inspekcja sanitarna pracuje zgodnie z procedurami i podejmie decyzję o zakończeniu kwarantanny dla tych 200 w odpowiednim czasie.

Szef resortu zdrowia podsumował dotychczasowe badania nad zakażeniami koronawirusem w Polsce. Jak mówił dzisiaj, z ponad 560 testów, które zostały dotąd wykonane, jeden okazał się pozytywny.

Łukasz Szumowski poinformował także, że w całym kraju jest ponad 70 oddziałów zakaźnych. W całej Polsce z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 68 osób. Minister przypomniał także, że u około 80 proc. chorych zakażanie koronawirusem przebiega łagodnie.


Jak poinformował nas rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego, dzisiaj rano olsztyńskie laboratorium wykonało badania na obecność koronawirusa u hospitalizowanego pacjenta. Wynik wyszedł ujemny.


KONFERENCJA PRASOWA W URZĘDZIE MARSZAŁKOWSKIM W ZIELONEJ GÓRZE:AKTUALIZACJA:


***********************************************************************************


***********************************************************************************

Zarząd Sindbad Sp. z. o.o., przewoźnika, którym podróżował chory na koronawirusa wydał specjalne oświadczenie:

"Zarząd Sindbad Sp. z o.o. informuje, że w związku z sytuacją dotyczącą osoby, u której wykryto wystąpienie wirusa COVID-19, firma przekazała Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Słubicach listę wszystkich pasażerów, którzy w dniu 29 lutego wraz ze wskazaną osobą, uczestniczyli w przejeździe na trasie z Niemiec do Polski. Osoba ta zgodnie z wykupionym biletem zakończyła swoją podróż w Słubicach. Autokar zabierał pasażerów z niemieckich miast: Bonn, Dusseldorf, Essen, Hamm, Bielefeld na trasie do miast północnej Polski.

Załoga tego autokaru, tj. obaj kierowcy oraz pilotka czują się dobrze i nie wykazują żadnych niepokojących objawów mogących świadczyć o infekcji wirusowej. Wszyscy zostali poproszeni o zgłoszenie się do miejscowych stacji epidemiologicznych celem zbadania na obecność wirusa COVID-19. Obecnie pozostają w swoich miejscach zamieszkania.

Autokar, który realizował wspomniany kurs, od niedzieli pozostaje w Polsce, nie realizował innych kursów i w najbliższym czasie zostanie poddany dezynfekcji.

Bezpieczeństwo naszych pasażerów i personelu jest dla nas bardzo ważne, dlatego stale monitorujemy sytuację zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19). Stosujemy się do wszystkich zaleceń wydawanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Od kilkunastu dni personel naszych autokarów obsługujących regularne linie na trasie Polska – Włochy – Polska, wyposażany jest w podstawowe środki ochrony w postaci płynów do dezynfekcji rąk, maseczek ochronnych, a także termometrów bezdotykowych. Wszystkim pasażerom powracającym z Włoch, zwłaszcza z rejonu, na którym wystąpiły przypadki zarażenia wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19), zalecamy zapoznanie się z INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH.

W związku z dzisiejszą sytuacją dotyczącą przejazdu pasażera z Niemiec, podejmujemy działania, aby w najbliższym czasie wszystkie nasze autokary na trasach międzynarodowych były wyposażone w podstawowe środki higieny i dezynfekcji oraz termometry bezdotykowe".

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, najprawdopodobniej jedna z pasażerek pochodzi z okolic Olsztyna.

***********************************************************************************

Badania 10-letniej uczennicy z Kołobrzegu, która była hospitalizowana z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem, nie potwierdziły choroby.


***********************************************************************************
Warto też wiedzieć, że dzisiaj w całym kraju będą trwały ćwiczenia przeprowadzane na wypadek wystąpienia konieczności uruchomienia dodatkowych punktów badania osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

O godz. 10.00 w pobliżu budynku Szpitala Powiatowego Spółka z o. o. w Pasłęku (ul. Kopernika 24a) zostanie przeprowadzone ćwiczenie polegające na rozstawieniu namiotu - polowej izby przyjęć - przez Państwową Straż Pożarną.

Jak informuje Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody, jest to "element sprawdzenia procedur oraz sprzętu służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo".

************************************************************************************Media cytują także ustalenia WHO dotyczące śmiertelności koronawirusa. Organizacja wskazuje, że poziom śmiertelności osób zarażonych wynosi 3,4 proc.


Przypomnijmy, że dzisiaj (4 marca) o godzinie 18 odbędzie się pierwsze posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Czym jest koronawirus?


Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?


Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?


Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?


Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).


Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szanawne redaktory #2881077 | 185.56.*.* 6 mar 2020 17:16

  jedyna co potrafią to hurtowo komenty kasować. ale gdyby mieli uzasadnić dlaczego te a nie inne to by sie chyba rozpłakali. jest moc!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. DO PONIŻEJ #2881037 | 81.15.*.* 6 mar 2020 16:05

  IDŹCIE I PODZIĘKUJCIE DUDZIE GWIZDAMI ZA TO.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. PIS GORSZY WIRUS OD PO, INTER /IA PODAJE #2881035 | 81.15.*.* 6 mar 2020 16:04

  Państwowa Inspekcja Pracy: Tak rządzi nominat PiS. Gigantyczne nagrody i etaty dla kolegów PO PROSTU PIS TO ZŁODZIEJE, OKRADAJĄ NAS WSZYSTKICH, WŁĄCZNIE Z ŻIEBRĄ OKOŁO 200 TYS. ZARABIA

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 4. pytam się!!! #2880843 | 89.229.*.* 6 mar 2020 10:43

  Czy w marketach dezynfekowane są koszyki, wózki itp..... ? Nie spotkałem się z tą procedurą.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. KORNOWIRUS #2880812 | 88.156.*.* 6 mar 2020 09:56

  ROZWIAZAŁ M KOLEJKI W PRZYCHODNIACH W SZPITALACH , SŁUCHAM PROSZE Z MARSZU DO LEKARZA JAK MIŁO , A ZARAZEM TRAGEDJA RODZINNA , PILEGNIARZE , BYSKI WYPASIONE OPCINAJO PERSONEL PŁEC ZENSKO , KTORO BY TAK BZYKNAQC

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (46)