O Żołnierzach Niezłomnych u wojewody

2020-03-03 18:32:28(ost. akt: 2020-03-03 18:37:40)
Prezes IPN Jarosław Szarek, przedstawiciele władz i mieszkańcy Olsztyna wzięli udział w uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Niezłomnych.
Uroczystość, która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim, była okazją do prezentacji sylwetek Żołnierzy Niezłomnych oraz okolicznościowych występów artystycznych.

Wzruszający program artystyczny przedstawili uczniowie XII Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. W holu przed salą 52, w której odbyła się główna część obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, prezentowana była wystawa Zuzanny Adamas, uczennicy Liceum Plastycznego w Olsztynie. Również w poniedziałek dr Jarosław Szarek uczestniczył w odsłonięciu tablicy upamiętniającej organizację harcerską Iskra.

Działała ona w Olsztynie od sierpnia 1949 roku do lutego 1950 roku. Iskra składała się z harcerzy i młodzieży z olsztyńskich szkół. Wielu z nich zostało aresztowanych przez Urząd Bezpieczeństwa i za swoje dążenie do wolnej Polski skazanych przez komunistyczny sąd na kary więzienia od roku do dożywocia. Tablica upamiętniająca harcerzy została odsłonięta w Szkole Podstawowej nr 13.

Postaci związane m.in. z Iskrą były prezentowane przez historyków na uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim. Swoje prelekcje wygłosili, przy wypełnionej po brzegi sali m.in historyk z Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jarosław Wróblewski i specjalista z Delegatury IPN w Olsztynie Michał Ostapiuk.

SK

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl