Noc Sów w Lesie Miejskim

2020-03-05 08:00:00(ost. akt: 2020-03-05 09:24:31)

Autor zdjęcia: pixaby.com

Las nigdy nie zasypia. Będą się o tym mogli przekonać uczestnicy nocnej wycieczki do Lasu Miejskiego w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Sów.
Przez 8 ostatnich lat Polki i Polacy… pokochali nocne spacery do lasu! Nowe zjawisko ma miejsce każdego roku w marcu i obejmuje cały kraj.
Wszystkiemu winna jest Noc Sów. Jest to wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie w całym kraju. W kwietniu 2013 roku spotkaliśmy się po raz pierwszy w trzech miejscowościach. W 2019 roku Noc Sów zgromadziła ponad 8 tysięcy uczestników w całym kraju! — czytamy na stronie nocsow.pl


W trakcie takich spotkań można posłuchać o zwyczajach sów, ich tajemnicach, najnowszych odkryciach ornitologów i wziąć udział w innych atrakcjach, które zależą tylko od pomysłowości lokalnego przewodnika oraz grupy.


Sowy prowadzą nocny i dość skryty tryb życia, dlatego bardzo trudno je zobaczyć. Jednak nie jest to niemożliwe. Wystarczy wiedza o sowim życiu i zachowaniu. Trzeba pamiętać, że łatwiej jest sowę usłyszeć niż zobaczyć.

Jakie gatunki tych nocnych ptaków zamieszkują nasze lasy? Największa polska sowa to puchacz. Można go spotkać w dużych, gęstych lasach, na bagnach, także w górach. W Polsce mamy tylko około 300 par puchaczy. Z kolei płomykówka to jedna z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych sów. Chętnie zamieszkuje wieże kościołów, strychy czy stodoły, trzyma się blisko siedzib ludzkich.
Puszczyk, ten leśny mistrz kamuflażu, najczęściej spotykany gatunek sowy. Zamieszkuje dziuple, opuszczone gniazda, stare kominy czy opuszczone poddasza. Mamy jeszcze sowę uszatą, pójdźkę, włochatkę, czy sóweczkę — najmniejszą polską sowę, mniejszą od szpaka.

NOC SÓW W LESIE MIEJSKIM
Termin zapisów: do 6 marca 2020 (kontakt przez stronę nocsow.pl).
Kiedy: 21 marca, godz. 17:30 - 20:30.
Przewodnicy: Adrian Grzegorz (Fundacja Las Naturalny) i Krzysztof Pawlukojć (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków).
Zbiórka: parking przy polanie piknikowej.
Plan: wycieczka po Lesie Miejskim, gawęda o zwyczajach różnych gatunków sów. Słuchanie głosu puszczyków, które żyją w Lesie Miejskim.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Maczeta #2880388 | 89.229.*.* 5 mar 2020 14:30

    Jak dalej będą wycinać bez ograniczeń te drzewa w Lesie Miejskim to zamiast Nocy Sów będzie Noc z Skoczkiem Pustynnym ...

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz