Betonowa konstrukcja nad jeziorem Tyrsko niezgodna z prawem?

2020-03-02 09:40:53 (ost. akt: 2020-03-02 14:59:02)
Zabetonowane Jezioro Żbik

Zabetonowane Jezioro Żbik

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Sprawdziliśmy dla was sprawę jeziora Tyrsko (Żbik) w Olsztynie. Okazuje się, że Prokuratura Rejonowa Olsztyn Północ prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie nielegalnej konstrukcji betonowej, która pojawiła się kilka tygodni temu na brzegu.
Jak pisaliśmy wcześniej, 17 lutego czytelnik przysłał do naszej redakcji zdjęcia pokazujące obecny stan linii brzegowej jeziora Tyrsko potocznie nazywanego jeziorem Żbik. Część linii brzegowej została zalana betonem, po tym, jak Państwowa Straży Pożarna nakazała utwardzenie terenu wokół hydrantu zainstalowanego na brzegu. Projekt wykonano w ramach zabezpieczenia hotelu przy ul. Kanarkowej w Olsztynie.

Niepokojący dla mieszkańców spacerujących w tamtej okolicy okazał się sam fakt pojawienia się betonu, bo nie jest to zbyt estetyczne rozwiązanie.

O to, czy owa konstrukcja jest wykonana zgodnie z prawem, zapytaliśmy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. W odpowiedzi otrzymaliśmy pismo, w którym PINB informuje, że "w przedmiocie prowadzenia robót budowlanych w rejonie jeziora Tyrsko, realizowanych przez użytkowników terenu, organ nadzoru budowlanego prowadzi postępowanie administracyjne. W toku postępowania ustalono, iż roboty budowlane realizowane są bez wymaganego pozwolenia".

Powyższy fakt został zgłoszony w Prokuraturze Rejonowej Olsztyn Północ celem prowadzenia postępowania karnego.
— Zawiadomienie z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wpłynęło do nas 30 stycznia 2020. Obecnie toczy się postępowanie wyjaśniające z tytułu naruszenia Art. 91a o Prawie Budowlanym — poinformował nas Krzysztof Stodolny, rzecznik Prokuratury w Olsztynie.


Kto nie spełnia, określonego w art. 61 obowiązki właściciela lub zarządcy przy utrzymywaniu obiektu, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 91a ustawy – Prawo budowlane:

Próbowaliśmy się skontaktować z właścicielem hotelu w tej sprawie. Czekamy na stanowisko zarządcy terenu.

Zabetonowane Jezioro ŻbikCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Babcia #2879231 | 178.36.*.* 3 mar 2020 16:37

  Mimo licznych instytucji ochrony i kontroli srodowiska, inspekcji, strazy miejskich, policji, prokuratury, ekologow itp sprawa ta wydaje sie nierozwiazywalna.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. pytok #2879079 | 83.5.*.* 3 mar 2020 10:49

  co z willami w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym OAZA nad jeziorem Radykajny

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. REK #2879005 | 80.50.*.* 3 mar 2020 08:00

  Co będzie z Jeziorem Łańskim ? Diabelska para ksiądz + developer postanowili tam w Rybakach zbudować osiedle domów jednorodzinnych i ogromny pięciopiętrowy Hotel. Zrobią drogi dojazdowe będzie ruch, hałas, spaliny, śmieci i ścieki. Nie dziwię się że dziki przychodzą do miasta BO GDZIE MAJĄ ŻYĆ ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. czytelnik #2878911 | 54.36.*.* 2 mar 2020 20:53

   Może GO zbada dokładniej sprawę, od początku. Dlaczego miasto zmnieszyło ciśnienie w sieci wodociągowej tak że hydranty nie spełniały norm? To jest reakcja na to co miasto zrobiło. Gdyby sieć wodociągowa działała prawidłowo to tego betonu by nie było. Widać komuś w ratuszu zależy żeby robić wszystko aby zaszkodzić temu obiektowi, ciekawe tylko na czyje zlecenie. Ktoś musi nieźle się o to starać.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. zadużo #2878788 | 88.156.*.* 2 mar 2020 17:33

    po prostu, miał za dużo betonu i wylał go w tym miejscu!

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (13)