Referendum w Olsztynie coraz bliżej...

2020-02-29 10:07:34(ost. akt: 2020-02-28 13:03:08)
Piotr Grzymowicz

Piotr Grzymowicz

Autor zdjęcia: archiwum

Inicjatorzy referendum w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta Olsztyna mają już wymagane prawem 13 tysięcy podpisów. Ale nadal je zbierają.
Coraz bliżej do referendum w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Żeby jednak do niego doszło, pod wnioskiem o referendum musi podpisać się prawie 13 tysięcy olsztynian. I — jak się dowiedzieliśmy — inicjatorzy referendum zapewniają, że potrzebne podpisy już mają.
— Ale dalej zbieramy— powiedział nam Krzysztof Teliczan z grupy referendalnej. — Chcemy zebrać ich kilka tysięcy więcej.

Zgodnie z kalendarzem referendalnym inicjatorzy referendum na zebranie podpisów mają czas do 9 marca.

Potem podpisy i wniosek o przeprowadzenie referendum muszą trafić do komisarza wyborczego. Od tego dnia komisarz ma 30 dni na zweryfikowanie wniosku i podpisów poparcia. Jeśli są spełnione wymagania formalne, to zarządza referendum. Referendum musi się odbyć w ciągu 50 dni od dnia wydania postanowienia o jego przeprowadzeniu. Co ważne, nie można go łączyć z innymi wyborami.

Zatem referendum mogłoby dobyć się jeszcze pod koniec kwietnia lub w maju. Jednak w maju mamy wybory prezydenckie i wszystko wskazuje, że będą dwie tury. W tej sytuacji referendum w tym terminie nie jest na rękę jego inicjatorom. Olsztynianie mogą mieć dość ciągłego chodzenia do urn. A już na pewno najgorszą datą z punktu widzenia inicjatorów odwołania ze stanowiska prezydenta Grzymowicza byłoby zarządzenie referendum na niedzielę 3 maja. To mogłoby oznaczać niską frekwencję, a od niej zależy skuteczność referendum. Bo żeby było ono ważne, będzie musiało wziąć w nim udział około 38,5 tys. mieszkańców Olsztyna. Referendum jest skuteczne, gdy większość głosujących opowie się za odwołaniem urzędującego prezydenta.

Jak na razie jedyną partią, która oficjalnie poparła referendum, jest Porozumienie Jarosława Gowina. W przypadku, gdyby referendum okazało się skuteczne, Porozumienie wystawi też swojego kandydata w przedterminowych wyborach na prezydenta Olsztyna. Kto to będzie, tego posłowie Porozumienia z Olsztyna nie chcą zdradzić.

— Nie wykluczamy żadnej opcji, także poselskich — tłumaczył poseł Michał Wypij.
Niektórzy wskazują nie tylko na posła Wypija, ale również na prof. Wojciecha Maksymowicza, który jest posłem i wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Jego start w wyborach mógłby pozwolić prawicy przebić wreszcie ten szklany sufit, w który od wielu lat biją kandydaci PiS, nie mogąc nawet przebić się do drugiej tury wyborów.

Sam Czesław Jerzy Małkowski zapewnia, że nie stoi za referendum, ale je popiera. Na razie też były prezydent Olsztyna nie zdradza, czy wystartuje w ewentualnych wyborach przedterminowych.

Andrzej Mielnicki

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (36) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. cóż #2878576 | 82.139.*.* 2 mar 2020 11:14

  nie dziwię się referendum, budowanie spalarni smieci w mieście na ul. Lubelskiej to podłość. Wszystkie wyziewy beda wdychać mieszkańcy miasta nawet na Jarotach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Babcia #2878237 | 178.36.*.* 1 mar 2020 13:00

  Przeciez tak niedawno byly wybory prezydenta miasta. Wszyscy mogli startowac i wygrac. Ale przegrali i teraz, po roku chca powtornych wyborow? A poczekac na normalny termin to juz nie moga bo chca juz, teraz?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Gaga #2878144 | 89.228.*.* 1 mar 2020 09:49

   Ciekawe za czyje to pieniądze. Proponuję wyłożyć swoje prywatne oszczędności i ponieść wszelkie oplaty a nie za moje i innych uczciwych Olsztynian. Bardzo łatwo wydaje się czyjeś pueniądze. Olsztyn ma wiele innych potrzeb niz opłacanie ambicji politycznych.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Bolo #2878143 | 188.147.*.* 1 mar 2020 09:47

   Wszystkie ulice w centrum miasta, a szczególnie wokół siedziby władz obłożone są psimi odchodami. Służby nie panują nad utrzymaniem porządku i estetyką.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Żaneta #2878117 | 37.248.*.* 1 mar 2020 09:08

    Niektóre osoby zbierające te podpisy to publicznie znani ludzie z zaburzeniami psychicznymi, mamy takiego w sąsiedztwie. Najpierw biegał z listą po osiedlu a teraz ubrali go w taką białą koszulke nawołującą do referendum. Częsty pacjent psychiatryka robi im reklame ha ha ha ha dobre mi sobie.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (36)