Zamiast szkoły dom seniora?

2020-02-27 20:02:27(ost. akt: 2020-02-28 10:28:59)
Po likwidacji szkoły w Grzędzie w jej budynku może powstać dom dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Po likwidacji szkoły w Grzędzie w jej budynku może powstać dom dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Mała liczba uczniów i rosnące koszty - to dwa główne powody, dla których radni przyjęli uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Grzędzie. Wniosek trafił już do kuratora. W przyszłości ma tu powstać dom dla seniorów.
Los szkoły w Grzędzie jest teraz w rękach warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty. To tam trafił wniosek o wydanie opinii w sprawie zamiaru jej likwidacji. Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak liczy się z tym, że kurator może nie pozwolić na likwidację i już zapowiada ewentualną batalię przed sądem.

Czytaj e-wydanie

Aby przeczytać cały artykuł, trzeba kupić e-wydanie Gazety Olsztyńskiej.

Wejdź na stronę >>> kupgazete.pl lub kliknij w załączony PDF.Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ekonom #2908974 | 83.28.*.* 19 kwi 2020 20:18

  Dobry gospodarz nie szuka oszczędności a stara się stworzyć możliwości rozwoju. Warto zaznajomić się z pojęciem inwestycji. Po pierwsze szkoła generuje tzw. dochód niebezpośredni. Jest narzędziem dzięki któremu można wypracować jakiś dochód. Czyli szkoła kształci młodych ludzi a oni w przyszłości przynoszą dochód jako pracownicy w różnych sektorach rynku. I tu ważna jest rola rządzących by tych wykształconych pracowników, którzy przejdą kolejne szczeble nauki i praktyki zawodowej ściągnąć w granice gminy. Dodatkowy atutem szkoły w Grzędzie jest jej pozorna słabość - mała liczba uczniów. Otóż dzięki temu że uczniów jest mniej nauczyciele dla każdego z nich mają więcej czasu. Mogą lepiej do nich dotrzeć. Taka szkoła samorzutnie staje się bardziej elitarną placówką. Za taki luksus w miastach się słono płaci, a tu rodzice mogą posłać swoje pociechy do takiej szkoły w ramach podatków które płacą i nic ponadto. Oprócz tego szkoła pełni lokalne centrum kulturalne, które jest koniecznym czynnikiem w każdej nowoczesnej społeczności. Niestety krótkowzroczność obecnie rządzących Gminą Bisztynek staje się wręcz przysłowiowa. W wypadku niektórych lepiej wrócić na wojskową stróżówkę wartowniczą albo do kopania piłek niż podejmowania się prowadzenia gminy jak się nie ma do tego wystarczających predyspozycji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Zorientowany bardziej #2907486 | 83.28.*.* 16 kwi 2020 21:01

  Dzień dobry wszystkim tu komentującym Chciałbym tylko nadmienić iż jestem absolwentem tej szacownej placówki. Dzięki zaangażowaniu kadry nauczycielskiej pracującej w tej Szkole dostałem się kolejno do wymarzonej szkoły średniej, a potem na dobre studia. Tak bo to właśnie najwcześniejsze lata spędzone w szkole w Grzędzie zaszczepiły we mnie chęć do nauki nowych rzeczy i poznawania świata. Wspaniali nauczyciele i przyjazna atmosfera towarzyszyły na każdym kroku. Z tego co wiem duża większość absolwentów ma o tej placówce podobne zdanie. Dlatego proszę nie dawać wiary w wyjątkowo uszczypliwe, pełne rozgoryczenia i jadu komentarze szkalujące to miejsce. Co do zamknięcia tej placówki, hmmm. Biorąc pod uwagę poczynania rządzących domyślam się iż zwyczajnie szukają oszczędności wszędzie gdzie się da nie zważając na dobro ludzi. Pozdrawiam :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Uczennica #2878401 | 185.138.*.* 1 mar 2020 21:08

  Widzę tutaj komentarze niezorientowanych osób Greg i mieszkanka. Raczej wiceburmistrz który tak was boli bo prawdę mowi i jest konsekwentny nie zarabia w ciągu roku 600 tys a o takim braku mówimy więc z czym do ludzi. A ludzie z Paluz do niczego nie byli zmuszani i dzieleni poprostu cześć rodzicow czując odpowiedzialnosc za edukację swoich dzieci samodzielnie podjęła decyjzje o przeniesieniu dzieci do bisztynka i z tego co wiem nie żałują tej decyzji bo dzieci uczą sie nie w klasach łączonych mają zajęcia dodatkowe, wf taki jak powinien być z reszta to rodzice decydują gdzie uczęszczają ich dzieci. Część dzieci z Grzędy też jezdzi do innych szkół rodzice nawet samodzielnie wożą dzieci do satop czyż nie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Greg123 #2878396 | 37.7.*.* 1 mar 2020 20:45

  Szkoła w Grzedzie może i jest mała bywaja mniejsze i szukanie oszczednosci Właśnie na szkole to jest pomylony plan można oszczędzić zwalniając zastępcę burmistrza Taki urząd jest nam nie potrzebny na naszą mała gmine wystarczy burmistrz Lub nie wydając pieniędzy w błoto np z niedoszłej strzelnicy z której trzeba bylo Wywozić opony a po za tym skąd pieniądze na modernizację szkoły w "dom seniora"

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. mieszkanka #2878361 | 185.138.*.* 1 mar 2020 19:24

   Dlaczego szukamy oszczędności na dzieciach. Nigdy dzieci nie były instytucją na krórej gmina zarabia. Po co w biednej gminie zastępca burmistrza, chyba ,żeby siał nienawiść wsród mieszkańców Paluz, bo w Grzędzie się nie dali.To tylko teraz urzędasy z Gminy fundują sobie podwyżki. Dopiero po artykule dowiedziałam się że w gminie rządzi Przewodniczący Rady Miejskiej. Szkoda . że nie sprzątaczka.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (12)