Nasi Terytorialsi będą mieli sztandar

2020-02-25 15:08:39(ost. akt: 2020-02-25 13:54:08)
Ruszyła zbiórka na sztandar 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Ruszyła zbiórka na sztandar 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Autor zdjęcia: WOT

Ruszyła zbiórka pieniędzy na sztandar 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec”. Zaszczytną rolę matki chrzestnej sztandaru pełni Agnieszka Pasko, dyrektor CEM w Ełku.
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. Teraz „nasi” Terytorialsi będą mieli własny sztandar — właśnie ruszyła zbiórka środków na ten cel.
— Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy — czytamy na stronie Wojska Polskiego.

Koszt sztandaru jest szacowany na ok. 20 tys. zł, a w celu uzbierania potrzebnej kwoty zawiązano społeczny komitet, którego przewodniczącym został wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki. Matką chrzestną sztandaru została dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku, Agnieszka Pasko. Jak mówi, jest to dla niej wielkie wyróżnienie, ale jednocześnie etap na drodze do celu głównego, którym jest wychowanie przyszłej kadry wojskowej.

— Zostałam zaproszona do wyjątkowej roli — matki chrzestnej sztandaru — i po raz pierwszy w życiu mam świadomość, jak ogromny zaszczyt mnie spotkał. Jest to dla mnie udział w tworzeniu historii i chyba największe osiągnięcie mojego życia. Nie traktuję tego jak kolejny medal na piersi. Traktuję to jak cel do kolejnej pracy. Nawet najpiękniejszym medalem i cudownymi obrazami nie da się wypracować tego, co jest najważniejsze w bezpieczeństwie państwa, czyli porządnej kadry żołnierskiej — podkreśla dyrektor CEM w Ełku.

Obranie Agnieszki Pasko na matkę chrzestną sztandaru warmińsko-mazurskich Terytorialsów nie było przypadkowe. Decyzja zapadła w najwyższych kręgach wojskowych. Najważniejszy głos, zarówno doradczy, jak i decyzyjny posiada sztab główny WOT – dowódca wraz ze swoimi zastępcami. Aby można było nadać sztandar jednostce, musi się zawiązać komitet sztandarowy. Należy powołać skład komitetu, złożyć odpowiednie dokumenty. Warto też zrozumieć, czym jest sztandar dla samych żołnierzy i jak ważną pełni rolę w ich służbie.

— Sztandar dla żołnierzy ma o tyle ważne znaczenie, że w momencie, w którym ginie, rozformowuje się jednostkę wojskową. W związku z tym jest to nie tylko symbol. To jest coś, co jest w jednostce żywe, z czym żołnierze się identyfikują, i coś, co ma znaczenie nie tylko historyczne — tłumaczy Agnieszka Pasko i dodaje, że sztandar jest kluczowy, jeżeli chodzi o kwestię morale samych żołnierzy.

— Należy pamiętać, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. To nie jest dar. To jest cel. Pokazywanie sztandaru, jego nadawanie, wracanie do tradycji to pewna forma dbania o wolność i nasze bezpieczeństwo. Jesteśmy tak długo bezpieczni i chronieni, dopóki nasi żołnierze wierzą w to, co robią. Morale jest niezwykle istotne dla żołnierza. To w zasadzie podstawa — precyzuje matka chrzestna sztandaru.

Z faktu, iż powstała społeczna inicjatywa ufundowania brygadzie sztandaru, cieszy się sztab warmińsko-mazurskich Terytorialsów. Do udziału w inicjatywie zachęcał przedstawicieli władz samorządowych i rządowych oraz przyjaciół i sympatyków jednostki.
— Zadania, które realizujemy, wymagają symbolu integrującego nas, Terytorialsów, ze społecznością, a takim symbolem jest sztandar. Dlatego cieszy fakt, że coraz więcej osób przyłącza się do patriotycznej inicjatywy i udziału w Komitecie. To dla nas sygnał, że mieszkańcy naszego województwa doceniają nasze działania — mówi Monika Jabłońska-Buder, Rzecznik Prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

Wręczenie sztandaru planowane jest na 17 maja 2020 r. w Olsztynie. Osoby chętne do wspomożenia zbiórki mogą wpłacać środki na konto w Banku Pekao SA: 74 1240 5598 1111 0010 9570 0363, z dopiskiem „Sztandar„.

MCH

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pambuk #3006832 | 91.233.*.* 15 lis 2020 21:58

  I co, może ktoś jeszcze wyobraża, że jak przed laty, będą młodzi chłopcy umierać za sztandar, za krzyż kościelny, za wyimaginowane ideologie.Tamto już nie wróci...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Student #2876031 | 37.47.*.* 26 lut 2020 09:28

  Ładnie to wygląda na obrazku. Ale jestem ciekaw jak takie jednostki by się sprawdziły w realnej wojnie:(

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. zen #2875939 | 5.172.*.* 26 lut 2020 07:08

  terytorjalsi ?????? nie ma już polskich określeń

  odpowiedz na ten komentarz

 4. lwx #2875812 | 83.9.*.* 25 lut 2020 21:04

  Mam nadzieję, że jak władza się zmieni to takie niby wojsko rozpędzą w 2 tygodnie, a sztandar wyniosą tak jak sztandar PZPR. Takie wojsko to może strzelać do wróbli. Kiedyś to nazywało się OTK a wszyscy mówili "łopata - ziemia- łopata". I nie jest to obraza ale przypomnienie historii, którą dokładnie znam. Już mamy dosyć ciągłego mówienia o wojnie. Od młodości wychowałem się w mieście zniszczonym. Potem ruskie ciągle puszczali filmy "wajna i wajna" z komentarzem widzów a my w styczniu w żyto. Tak było prawie do lat 90-tych. A teraz ponownie w radiu i telewizji tej prawidłowej taż ciągle o naszych bohaterach i ich wyczynach. Żadnego realizmu. A młodzi nawet już nie wiedzą i nie chcą wiedzieć, kiedy ta wojna była ą niektórzy nawet zaczynają forsować teorię czy naprawdę była. Wojsko w Polsce jest potrzebne ale oparte na prawdziwych potrzebach. Co? Będziemy tu mieć Ukrainę i wojnę partyzancką. Trzeba budować silne państwo to wtedy z każdego konfliktu jakoś wyjdziemy. A konflikty były i będą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 5. njuton #2875797 | 194.242.*.* 25 lut 2020 20:14

  No właśnie czegoś mi u nich brakowało... No i już wiem czego.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (20)