Za jednego płacą wszyscy

2020-02-24 21:00:00 (ost. akt: 2020-02-25 11:26:22)

Autor zdjęcia: SM Pojezierze

Trzy razy więcej za śmieci mogą płacić za śmieci mieszkańcy trzech bloków przy ulicy Pstrowskiego w Olsztynie. Dlaczego? Bo niektórzy z nich wrzucają odpady zmieszane do kontenerów na szkło czy plastik.
Może niektórzy z was pamiętają książkę lub film "Trzech muszkieterów". Ich bohaterowie kierowali się zasadą
"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Taka też zasady obowiązują teraz przy płaceniu za śmieci. Za nieprawidłową segregację odpadów zapłacą bowiem wszyscy mieszkańcy bloków do jakich przypisano dany śmietnik. Wystarczy więc jeden niesumienny sąsiad, aby ceny wzrosły 3 razy (tak jest w przypadku Olsztyna).

Zgodnie z obowiązującymi już jakiś czas przepisami za brak segregacji śmieci gmina może podwyższyć opłatę od dwóch do czterech razy. W przypadku Olsztyna opłata za śmieci segregowane wynosi 18 złotych. Olsztyńscy radni ustalili, że nie przestrzeganie segregacji będzie skutkować podwyższeniem opłaty do 54 złotych od osoby.

Teraz może to spotkać mieszkańców trzech bloków SM "Pojezierze" przy Pstrowskiego 27,29,33 w Olsztynie.

wywożąca w imieniu gminy Olsztyn odpady komunalne, stwierdziła w styczniu 2020 r. niezgodne z przepisami wrzucanie odpadów zmieszanych do pojemników na selektywną zbiórkę (na szkło i papier). Prezydent Miasta Olsztyna wszczął postępowanie administracyjne, mogące skutkować obciążeniem mieszkańców ww. budynków opłatą karną za niewłaściwą segregację odpadów w wysokości 54 zł za osobę miesięcznie — czytam na stronie spółdzielni

Informujemy, że firma KOMA:

Do apelu dołączono zdjęcie z informacją: Takie sytuacje jak widoczna na zdjęciu, gdzie do pojemnika ze szkłem ktoś wrzucił inne odpady, nie mogą mieć miejsca, jeśli chcemy uniknąć podwyżek i tak wysokich cen za wywóz śmieci.

— Przy opróżnianiu pojemników pracownicy sprawdzają ich zawartość. Przy stwierdzeniu nieprawidłowości robiona jest dokumentacja — poinformował nas Jacek Żebrowski z KOMA Olsztyn. — Do tej pory nasza firma odnotowała w Olsztynie cztery przypadki niewłaściwej segregacji — dodał.

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. qwerty #2875706 | 83.5.*.* 25 lut 2020 17:39

  Ciekawe co na to Sanepid ? Przecież grzebanie w śmieciach wiąże się z ogromnym ryzykiem epidemiologicznym. Dodatkowo teraz, w okresie większego zagrożenia wirusami, nie mówiąc o bakteriach i grzybach gdy nadejdą cieplejsze dni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. az #2875649 | 79.184.*.* 25 lut 2020 16:29

  Śmieci drogie bo składać się mamy na wynagrodzenie pracowników. Nie oszukujemy się, robią z nas idiotów i tyle.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. blu #2875542 | 79.190.*.* 25 lut 2020 13:53

   Dodać opłatę do produktów i niczego nie segregować. Więcej kupujesz więcej płacisz. Bo jakim cudem ktoś kto w domu gotuje ma płacić tyle samo co ktoś kto stołuję się na stołówkach ? Czyli śmieci w miejscu zamieszkania generuje mniej. Za to opłata powinna być doliczona do tego co zakupi na stołówce. Z kolei jedni żrą więcej inni mniej. Więc równa opłata jest bez sensu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. k #2875535 | 81.190.*.* 25 lut 2020 13:42

    To nie jest odpowiedzialność zbiorowa, obecnie rządzący wymyślili nowe pojęcie: odpowiedzialność solidarna. Problem jest jeden: domki jedno rodzinne w okolicy osiedli (np osiedle Jaroty w Olsztynie). Nie raz nie dwa a codziennie widzę ludzi dorzucających się do śmietnika na osiedlu Mieszkam kilkadziesiąt lat w tym miejscu i z widzenia znam każdego). Tuptusie wyłamują zamki w śmietnikach (pewnie ci z osiedli domków też). Chciało by się pójść do sądu z zarządcą, ale tam Pan Nowacki co taką sprawę od razu utrąci bo trzeba płacić więcej a nie mniej. Przed urzędnikiem nie wygrasz.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

   2. jest #2875504 | 88.156.*.* 25 lut 2020 12:54

    OLSZTYNIAKI, jest sortownia, są zatrudnieni ludzie i po co sortować, podobnie jest np. w Ełku sortowania w SIedlisku, z odzyskiem surowców do dalszeo recyklingu ok. 80 %, gdzie wykazują zyski nawet z tej działalności, ta nasza w Olsztynie chce prawdopodobnie więcej jak ma!!!!!! KTO TU KOGO ROBI GŁUPKIEM tak jak już to zrobił ten "genialny" seim

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (32)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

    Unia Europejska

    GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.