Ocalmy ich przed zapomnieniem

2020-02-24 17:56:08(ost. akt: 2020-05-13 12:16:38)

Autor zdjęcia: M.Kierul/Urząd Miejski w Olsztynie

Nazwiska tych dzielnych ludzi - ze Związku Polaków w Niemczech, nauczycieli i księży i po prostu warmińskich chłopów powinny zostać ocalone dla potomnych. I wyryte na olsztyńskiej Ścianie Sławy.
Dzisiaj spotkaliśmy się na cmentarzy przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie przy grobie Seweryna Pieniężnego w 80 rocznicę jego śmierci i 130 urodzin.

Seweryn Pieniężny był bohaterem, prawdziwym bohaterem, dla którego idee były na tyle ważne, że był gotów oddać za nie życie. To za tą niezłomną wiarę w to, że kiedyś Warmia będzie należała do Polski, został zamordowany w obozie Hohenbruch.

Uroczystości przy jego grobie odbyły się w ramach VII Dni Seweryna Pieniężnego organizuje olsztyński oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich pod przewodnictwem ks. Ireneusz St Bruski

Należą się im za to wielkie podziękowania.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Seweryn Pieniężny junior (1890-1940) z synem Kostkiem. Z czworga dzieci Pieniężnych w czasie wojny zmarł jedyny syn Kostek (1921-1942) i córka Halina (1929-1945)

Zawsze odważny, pełen życia

Kiedy w niedzielę przygotowywałem swoje wystąpieniem, które wygłosiłem przy grobie Pieniężnego uzmysłowiłem sobie, że w Olsztynie nie ma miejsca, gdzie każdy mógłby oddać cześć Pieniężnemu i wszystkim Warmiakom, którzy walczyli o to, by Warmia była kiedyś Polska.

A takie miejsce być powinno, najlepiej w centrum Olsztyna. Myślę o Ścianie Sławy. Jesteśmy im to winni, bo po I Wojnie Światowej w ówczesnych Prusach Wschodnich, już sama publiczna deklaracja, że jest się Polakiem, była aktem odwagi.

Nazwiska tych dzielnych ludzi - ze Związku Polaków w Niemczech, nauczycieli i księży i po prostu warmińskich chłopów powinny zostać ocalone dla potomnych. I wyryte na olsztyńskiej Ścianie Sławy.

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do Warmiaka aryjczyka #2875156 | 37.248.*.* 24 lut 2020 23:35

  i bardzo dobrze że działała, szkoda tylko, że świat wcześniej nie zareagował na to co się działo, a katechizm Lutra wydany w XIX w. w Królewcu, nie po prusku tylko po polsku, mam u siebie w domu. Uwagi za 1945 r. zgłoś do swoich atenatów, nie do mnie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. @do Warmiaka aryjczyka #2875112 | 185.212.*.* 24 lut 2020 22:16

  ty mnie tutaj nie wal maczugą nazizmu i Hitlera w głowę. Polska dwójka działała u nas już długo po plebiscycie - w latach 30-tych. Te "zwycięskie mocarstwa" spowodowały swoim brakiem przewidywań właśnie to, że w Wersalu narodził się Adolf Hitler. Mamy całkowicie inną perspektywę niż przyjezdni, bo jesteśmy u siebie. Dla nas zabory były dwa - 1466 i 1945. Przy czym najgorszy był ten drugi, bo spowodował prawie całkowitą wymianę ludności. Czasu się nie odkręci, ale chociaż mówcie jak Rosjanie, że to zdobycz wojenna a nie jakieś bzdury o ziemiach odzyskanych. I nie mów mi przypadkiem, że niemieccy koloniści wymordowali Prusów. Gdyby tak faktycznie było to jeszcze w XVII w. nikt by nie wydawał katechizmu Lutra po prusku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. do Warmiaka aryjczyka #2875059 | 37.248.*.* 24 lut 2020 20:59

  jak ty obecnie definiujesz pojęcie "Warmiaka". Jeśli historycznie to informuję ciebie, że przynależność Warmii do III Rzeszy skończyła się w 1945 r. Zapomniałeś tylko, że zarządzony plebiscyt był rozwiązaniem prawnym, a polscy działacze plebiscytowi nie naruszali żadnego porządku prawnego i tylko korzystali z praw jakie ustanowiły zwycięskie mocarstwa po I wojnie światowej. Oczywiście,że obywatele powinni być lojalni wobec swojego państwa tylko zapomniałeś, że to państwo było państwem Hitlera. To było państwo nieludzkie, potępione przez cały świat. Myślę, że ówcześni Warmiacy i Mazurzy, właśnie o takiej mentalności jak twoja przyczynili się do jego powstania. Myślę dlatego, że w 1933 r. to właśnie ówcześni mieszkańcy tych terenów gremialnie poparli wybór Hitlera. W tym państwie było miejsce tylko dla aryjczyków, dla pozostałych były obozy koncentracyjne i śmierć. Smutne to jest, że z lekcji 1945 nie ma u ciebie żadnych refleksji i masz czelność porównywać zbrodnicze państwo Hitlera z innymi. Jesteś po prostu głupcem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. mk2 #2875055 | 79.184.*.* 24 lut 2020 20:38

  I to jest bardzo dobry pomysł. W dodatku taki, który ma szansę połączyć wszystkich, niezależnie od poglądów

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. wot #2875045 | 83.9.*.* 24 lut 2020 20:26

  Ocalmy, tylko nie zabijmy się przy ustalaniu listy ocalanych! Przykładów awantur z tego powodu mamy aż nadto!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)