Nowy olsztyński tramwaj stanął już na torach, ale nie jest jeszcze "nasz" [ZDJĘCIA]

2020-02-18 19:33:07 (ost. akt: 2020-02-18 19:10:36)
Tramwaj turecki na torach

Tramwaj turecki na torach

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Tramwaj "Panorama", który dla Olsztyna został wyprodukowany przez turecką firmę, jest w naszym mieście od kilku dni. Do tej pory stał spokojnie i czekał na swój czas. Teraz ma się rozpocząć proces homologacji.

Osoby, które obserwowały próby rozładowania tramwaju, mogły poczuć się nieco zaniepokojone, bo sprowadzanie go z lawety zajęło więcej czasu niż się spodziewano. A w takiej sytuacji nietrudno o wątpliwości, czy wszystko działa tak jak powinno.

Tramwaj turecki na torach


Andrzej Karwowski, kierujący ratuszową komórką odpowiadającą za rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie, uspokajał jednak, że po pierwsze pojazd musiał zostać odpowiednio zabezpieczony na czas przyjazdu do Polski, więc wszystkie systemy zostały wyłączone, a po drugie - tramwaj wciąż jest w dyspozycji producenta, a nasze miasto, póki co, jest tylko miejscem homologacji, dlatego do testów zostaną udostępnione torowiska i zajezdnia.

- Homologację robi firma zewnętrzna, niezależna, certyfikowana przez państwo, i dopiero świadectwo homologacji pozwoli włączyć tramwaj do ruchu. Standardowo trwa to około 2-3 tygodni. Do tego czasu pojazd nie jest nasz i my nim nie zarządzamy - tłumaczył nam Andrzej Karwowski. - Spodziewamy się, że tramwaj będzie dostarczony do odbioru w połowie kwietnia. Potem jest miesiąc na odbiory, a ich częścią jest m.in. przejechanie 120 kilometrów po naszych torowiskach, żeby możliwe było sprawdzenie wszystkich systemów. I dopiero po tym wystawiona zostanie faktura, a tramwaj przejdzie w nasze ręce i zaczniemy nim zarządzać.

Tramwaj turecki na torach

Po tym, jak tramwaj został sprowadzony z lawety i stanął na torze, Cezary Stankiewicz z MPK w Olsztynie przekazał nam informację, że proces homologacji rozpocznie się w środę. Najpierw pojazd zostanie sprawdzony w pozycji stacjonarnej.

Nawet kiedy to nastąpi, nie będzie to oznaczało jednak, że tramwaj będzie regularnie widywany na olsztyńskich torowiskach. W okresie homologacji może on jeździć tylko nocą, kiedy nie odbywają się kursy pozostałych tramwajów.

Dzisiejszej nocy tramwaj ma zostać z kolei przeholowany do bazy MPK.

Tramwaj turecki na torach

Przypomnijmy, że nowy pojazd jest pięcioczłonowy. W skrajnych czołach znajdują się skrętne wózki mające zapobiegać nadmiernemu zużywaniu się torowisk. Tureckie tramwaje są nieco dłuższe (32,5 m) od obecnie jeżdżących po Olsztynie Tramino firmy Solaris. Szerokość pudła pozostaje jednak taka sama jak dotychczas (2,5 m). Pomieszczą 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących (4 dodatkowe miejsca są składane).

Drzwi za kabinami motorniczego są jednoskrzydłowe, natomiast pozostałe cztery pary – dwuskrzydłowe, jak w obecnie użytkowanych przez nas pojazdach. Co ciekawe, turecki producent zadeklarował, że jego tramwaje będą nawet nieco cichsze niż Tramino.

Według deklaracji producenta Panorama ma mieć możliwość rozpędzenia się do 70 km/h. Firma z Bursy była jedyną, która zdecydowała się na złożenie oferty w przetargu. I to właśnie od Olsztyna zacznie podbój Europy.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Arb #2871494 | 89.228.*.* 19 lut 2020 09:15

  Faktycznie TOM za 10 lat Olsztyn może być miastem wielkości Ełku ,gdyż wyjadą z niego wszyscy myślący ,a pozostaną budyniowe mózgi ,malkontenci ,ludzie bez empatii , jednym słowem tacy jak ty .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tom #2871478 | 145.237.*.* 19 lut 2020 08:55

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Jeszcze 10 lat i Olsztyn będzie miasteczkiem wielkości Ełku.

   1. Co to az Dzidek ? #2871424 | 176.52.*.* 19 lut 2020 08:11

    Ten w dwu kapelutkach na glowie ???

    Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. Ksiądz_32_w_stójce #2871403 | 5.173.*.* 19 lut 2020 07:48

     A co tam robi słynny Tajnos Agentos z nadzoru ruchu? On się nawet podpisać nie umie... Powinien też być tam nasz betoniarz suszący zęby by go pogłaskać. Jego gwóźdź do trumny referendalnej.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. nnn #2871397 | 79.187.*.* 19 lut 2020 07:43

      No i będzie stał teraz i rdzewiał. Postawcie go pod Wysoką Bramą niech wszyscy sobie robią z nim selfiaki. Wrzucie jeszcze filmik na You Tuba. Cyrk!

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (24)