Tramwaj dojechał z Turcji do Olsztyna [ZDJĘCIA, VIDEO]

2020-02-13 07:17:21 (ost. akt: 2020-02-13 13:52:18)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dzisiejszej nocy (13 lutego) do Olsztyna przyjechał nowy tramwaj wyprodukowany przez firmę z Bursy. Panorama jest jednym z dwunastu pojazdów, które trafią do nas z Turcji.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Olsztyn ma nowe autobusy

Olsztyn ma nowe autobusy


"Panorama", taką ma nazwę tramwaj z tureckiego Durmazlara, w trasę wyruszyła 31 stycznia. Po niemal dwóch tygodniach dotarła do Olsztyna. Aby dotrzeć do stolicy Warmii i Mazur, tramwaj podróżował m.in. przez Włochy, Austrię i Niemcy. Taki wybór trasy był konieczny ze względu na rozmiary ładunku, jaki znajdował się na specjalistycznej lawecie.

Łącznie z Bursy do Olsztyna trafi 12 tramwajów, a w miarę zapotrzebowania i możliwości finansowych miasta może być ich jeszcze drugie tyle.

— Tramwaj, który właśnie do nas przyjechał będzie musiał przejść proces homologacji — informuje Cezary Stankiewicz, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie. — Sprawdzany będziesz szereg parametrów na terenie naszej zajezdni, ale Panoramę będzie można też zobaczyć na torowiskach w różnych częściach miasta. Jeździć będzie jednak w nocy, poza godzinami regularnego kursowania.

Homologacja powinna zacząć się w poniedziałek (17 lutego) i potrwać około dwóch-trzech tygodni. Zadanie mogło zostać zrealizowane w Turcji. Jednak przeprowadzenie go w naszym mieście daje od razu szansę na zapoznanie się pracowników MPK z nowym pojazdem. Koszt homologacji pokrywa firma Durmazlar.

Przypomnijmy, że nowy pojazd jest pięcioczłonowy. W skrajnych czołach znajdują się skrętne wózki mające zapobiegać nadmiernemu zużywaniu się torowisk. Tureckie tramwaje są nieco dłuższe (32,5 m) od obecnie jeżdżących po Olsztynie Tramino firmy Solaris. Szerokość pudła pozostaje jednak taka sama jak dotychczas (2,5 m). Pomieszczą 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących (+4 składane).


Drzwi za kabinami motorniczego są jednoskrzydłowe, natomiast pozostałe cztery pary – dwuskrzydłowe, jak w obecnie użytkowanych przez nas pojazdach. Co ciekawe, turecki producent zadeklarował, że jego tramwaje będą nawet nieco cichsze, niż Tramino.

Według deklaracji producenta Panorama ma mieć możliwość rozpędzenia się do 70 km/h. Firma z Bursy była jedyną, która zdecydowała się na złożenie oferty w przetargu. I to właśnie od Olsztyna zacznie podbój Europy.

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (45) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Po Pachy #2871089 | 89.64.*.* 18 lut 2020 18:43

  Zabawne, że zaledwie kilkanaście lat temu w Polsce (Chorzów) były produkowane tramwaje dla Turcji. Zamówienie realizowała pierwsza firma z tej listy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_tram waj%C3%B3w_produkowanych_w_Polsce

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. wojciech #2869427 | 5.172.*.* 16 lut 2020 09:57

  Problem jest w tym, że wmanewrowaliśmy się w tramwaje o niestandardowym rozstawie (http://olsztyn.wm.pl/472429,Olsztyn-bed zie-mial-wezsze-tramwaje.html) - błąd w specyfikacji przetargowej. A szersze tramwaje to również problem przystanków, które to muszą być również nieco inne. Poza tym obecne tramwaje mają podobno wadę konstrukcyjną wózków (koła są mocowane na sztywno), przez co niszczą się torowiska i pękają szyny. Szkoda, bo niestandardowe rozwiązania są droższe.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. nie wierzę że nie było #2868037 | 37.8.*.* 13 lut 2020 19:47

  stłuczki na trasie :)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 4. Janusz #2868021 | 31.0.*.* 13 lut 2020 19:07

  O q a ale dlugi duzo powietrza do wozenia

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

 5. a #2868012 | 93.132.*.* 13 lut 2020 18:54

  Hiszpanie juz was wydoili teraz Turcy-jakim idiota trzeba byc kupujac tramwaje w Turcji? czy w tym dziwnym miescie olsztyn jest ktos kto potrafi myslec? mamy wszysto swoje w Polsce ale typowo po polsku kupujemy to co tanie a potem....dupa zimna -wyrazy wspolczucia

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Pokaż wszystkie komentarze (45)