Burmistrz Biskupca odpowiada prokuratorowi

2020-02-17 16:03:32(ost. akt: 2020-02-17 16:54:12)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: CBA

- Ja ewentualnie mogę się przyznać do ściągnięcia Eggera do Biskupca, do powstania kilkuset nowych miejsc pracy, do rozwoju gospodarczego nie tylko Biskupca ale całego regionu - tak odpowiedział na zarzuty prokuratury Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca. Co zarzuca mu prokuratura?
Burmistrzowi i prezesowi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Biskupcu prokurator zarzucił przekroczenie uprawnień i wyrządzenie szkody majątkowej na kwotę blisko 6 milionów złotych. Chodzi o sprzedaż 11 hektarów gruntów pod budowę fabryki płyt wiórowych Egger, które wcześniej były własnością miasta, a potem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Inwestor kupił je od PWiK za 3 miliony złotych. Zdaniem prokuratury grunty były w momencie sprzedaży warte o wiele więcej, bo 9 milionów.

W związku z informacją dotyczącą zarzutów Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca wydał oświadczenie:

"Szanowni Państwo,
w związku z ostatnimi doniesieniami medialnymi dotyczącymi postawienia mi zarzutów przez prokuraturę okręgową w Olsztynie chciałbym wyrazić swoje stanowisko.

W zeszłym tygodniu mi i prezesowi spółki gminnej postawiono zarzuty związane z procedurą sprzedaży gruntów pod największą na Warmii i Mazurach inwestycję. Upraszczając chodzi o sprzedaż gruntów z wyceny przed zmianą planu zagospodarowania przestrzennego.

Jest to o tyle zaskakujące, że w tamtym czasie grunt dla Eggera został sprzedany za ponad 50 zł za m2. Tyle wynosiła cena 1 m2 działki, która była ugorem pozbawionym zarówno dojazdu jak i uzbrojenia. Dodać do tego należy, że działki w Specjalnej Strefie Ekonomicznej znajdujące się po drugiej stronie ulicy objętej planem zagospodarowania przestrzennego z dojazdem utwardzonym, niwelacją terenu i pełnym uzbrojeniem kosztowały w tamtym czasie ponad 20 zł za m2.

Ciężko mi więc zrozumieć jak biegli powołani przez prokuraturę mogli wysunąć wniosek o sprzedaży gruntu po zaniżonej cenie. Jak można porównać wartość sprzedanego terenu pod tak dużą inwestycje do jakiegoś innego znajdującego się w sąsiedztwie skoro w tamtym czasie nie było takiego w całym województwie?

Podkreślam, że wszystkie dokumenty i procedury podejmowane przy sprzedaży gruntów czy lokalizacji tej inwestycji w naszym mieście były opiniowane przez dwie różne kancelarie prawne i nigdy ani ja ani prezes spółki nie dopuścilibyśmy się działania na szkodę gminy czy majątku spółki.

Mając na względzie powyższe ani ja ani prezes spółki PWiK w związku z postawionymi nam zarzutami nie przyznajemy się do winy. Ja ewentualnie mogę się przyznać do ściągnięcia Eggera do Biskupca, do powstania kilkuset nowych miejsc pracy, do rozwoju gospodarczego nie tylko Biskupca ale całego regionu. Zarzuty mi postawione, w najbliższym czasie wyjaśnię i sprostuję jak tylko prokuratura okręgowa dostarczy mi niezbędne dokumenty.

Uważam, że w tej sprawie jest zbyt wiele wątków politycznych i sporo nieścisłości związanych z samym postępowaniem, ale o tym będę informował Państwa na dalszym etapie sprawy.

Jednocześnie zapewniam Państwa, że praca spółki i Urzędu Miejskiego w Biskupcu nie zostanie zachwiana, a ich funkcjonowanie odbywa się bez zakłóceń.

Nazywam się Kamil Kozłowski i nie życzę sobie by mnie przedstawiać jako Kamil K. Oświadczam, że nie korzystam z prawa do ochrony wizerunku i chcę by pokazywano mnie bez zaciemniania obrazu czy pasków na oczach".
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dymek #2877877 | 45.89.*.* 29 lut 2020 13:35

  Ja ewentualnie mogę się przyznać do ściągnięcia Eggera do Biskupca, do powstania kilkuset nowych miejsc pracy, do rozwoju gospodarczego nie tylko Biskupca ale całego regionu - kilkaset miejsc pracy, tylko ilu biskupczan w tych kilkaset miejsc jest zatrudnionych i dlaczego zaczyna śmierdzieć w całej biskupieckiej wsi.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 2. A proponuję #2872735 | 83.9.*.* 20 lut 2020 20:39

  Iść do egera i poprosić o pomiary parametrów, jak coś nie tak, To poprosić o oczyszczanie spalin, jak nie będzie reakcji, to wtedy naparzać, bo na razie ludzie Biskupca wyglądają na buractwo, chyba , że nikt nie będzie nam tu w obcych językach gadać, oni gadają po angielsku, PAD i społeczność biskupiecka nieeeee

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. osoba z kalkulatorem #2870793 | 94.254.*.* 18 lut 2020 11:59

  11 hektarów za 3 miliony to nie wychodzi ponad 50 zł za metr dokładnie licząc to jest 27, 27(27) złotego za metr kw

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. Kronos #2870749 | 78.131.*.* 18 lut 2020 11:11

  Drogi sygnalisto uprzejmie donoszący na burmistrza! Zauważ, ze sprzedaż nastąpiła już bardzo dawno. Gdzie wtedy byłeś???? A może jakaś niewidzialna ręka podsunęła ci/specjalnie z małej litery/ spreparowane dokumenty. Zawsze w takich przypadkach zastanawiam się, komu najbardziej zależy na dymisji samorządowca? Chyba tylko temu, komu samorządowiec zalazł za skórę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 5. pis to zło #2870623 | 83.5.*.* 18 lut 2020 08:59

  kaczyńskiego walka z samorządami

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (20)