Sędzia Żegarska zdecyduje o grzywnie dla Ziobry

2020-02-17 12:01:45 (ost. akt: 2020-02-17 13:22:51)

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Rozlosowano już sprawy prowadzone przez sędziego Pawła Juszczyszyna w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. W tym tę, w której zażądał od ministra Ziobry, pod karą grzywny, korespondencji z marszałkiem Sejmu w sprawie KRS, a której minister nie dostarczył.
Wiemy już, kto będzie prowadził głośną sprawę, którą sędzia Paweł Juszczyszyn wykorzystał do zażądania od Kancelarii Sejmu list poparcia Krajowej Rady Sądownictwa. Poprowadzi ją sędzia Agnieszka Żegarska.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Spór o listy poparcia zaognił się po tym, jak sędzia Paweł Juszczyszyn w jednej z prowadzonych przez siebie spraw orzekł nakaz okazania przez Kancelarię Sejmu list poparcia KRS

Listy poparcia KRS będą jawne

To ona będzie musiała podjąć bardzo trudne decyzje. Paweł Juszczyszyn przed swoim zawieszeniem w czynnościach sędziego zdążył wydać ministrowi sprawiedliwości nakaz okazania sądowi oryginałów lub urzędowo poświadczonych kopii, dokumentów "w postaci korespondencji pomiędzy Marszałkiem Sejmu RP i ministrem sprawiedliwości w sprawie potwierdzenia statusu sędziego osób, które poparły kandydatów na członków KRS”. Nakaz miał być wykonany pod groźbą kary grzywny.

Termin przekazania korespondencji już minął, a ministerstwo nie tylko korespondencji nie przesłało, a wręcz odmówiło wykonania nakazu sądu.

Potwierdza to rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie. — Ministerstwo Sprawiedliwości odmówiło przedstawienia korespondencji ministra z marszałkiem Sejmu w sprawie potwierdzenia statusu sędziego osób zgłaszających kandydata do KRS — mówi sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Z informacji, do których dotarliśmy, wynika, że ministerstwo nie chce przekazać korespondencji, bo ta zawiera informacje niejawne i może nimi dysponować nie samo ministerstwo, a jedynie marszałek Sejmu. Dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych Dariusz Pawłyszcze miał w korespondencji z sądem zasłonić się przepisami Kodeksu Postępowania Cywilnego.

— Wszelkie dalsze decyzje procesowe w tej sprawie zostaną podjęte przez nowego sędziego referenta — wyjaśnia Dąbrowski-Żegalski. — Termin kolejnej rozprawy zostanie niebawem podany.

Przypomnijmy, listy poparcia KRS zostały ujawnione przez Kancelarię Sejmu pod koniec ubiegłego tygodnia. Wcześniej przez kilka miesięcy bezskutecznie domagał się przedstawienia ich jako dowodu w prowadzonej przez siebie sprawie sędzia Juszczyszyn. Za niewykonanie nakazu w tej sprawie ukarał grzywnami o łącznej wysokości 6 tysięcy złotych szefową Kancelarii Sejmu. Niedługo potem został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego w swoich obowiązkach i o 40 proc. obniżono mu wynagrodzenie.

Nowa sędzia referent w sprawie prowadzonej do tej pory przez sędziego Juszczyszyna będzie musiał również rozpatrzeć wniosek szefowej Kancelarii Sejmu o zdjęcie nałożonych na nią grzywien i zdecydować, czy sędzia orzekający w tej sprawie w pierwszej instancji, który ma nominację nowego KRS, mógł orzekać.

Agnieszka Żegarska od 12 lat jest sędzią Sądu Okręgowego. Aplikację sędziowską zrobiła w Warszawie. Na asesurze była w Mławie. Tam trafiła do wydziału cywilnego. Potem przeniosła się do Olsztyna. Na początku orzekała w wydziale karnym, a później w cywilnym, w którym toczy się sprawa, którą przejęła po Pawle Juszczyszynie.

SK


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jarotek #2871096 | 188.147.*.* 18 lut 2020 18:50

  Widoczna na zdjęciu radość Pani sędzi po przejęciu "głośnej" sprawy po Panu Juszczyszynie!!! Bezcenne!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. MARTA #2870806 | 83.31.*.* 18 lut 2020 12:15

  Panie Juszczyszyn , jesteśmy z Panem i Pan nie przejmuje się płatnymi pisiorkami za 500 plus , które dla nich liczą się tylko pieniądze, a to już nie jest ważne ze dzieci im w twarz naplują

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Lucy #2870805 | 82.139.*.* 18 lut 2020 12:15

  Niech wytoczy sprawę Władimir Władimirowiczowi, że nie oddał nam wraku!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Karol #2870663 | 188.147.*.* 18 lut 2020 09:42

  Niech osądzi Putina za zatrzymanie wraku samolotu.No odwagi panie sędzio.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Marrunia #2870612 | 213.184.*.* 18 lut 2020 08:46

  Dąbrowski-Żegarski, Żegarska. Pewnie zbieżność nazwisk

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (14)