Nowy sędzia zdecyduje o grzywnie dla Ziobry

2020-02-16 16:47:40 (ost. akt: 2020-02-16 16:52:50)
Paweł Juszczyszyn

Paweł Juszczyszyn

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W przyszłym tygodniu zostaną rozlosowane prowadzone do tej pory przez sędziego Pawła Juszczyszyna sprawy w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. W tym ta, w której zażądał od ministra Ziobry, pod karą grzywny, korespondencji z Marszałkiem Sejmu w sprawie KRS, a której minister nie dostarczył.
Chociaż jeszcze nie wiadomo, kto będzie prowadził głośną sprawę, którą sędzia Juszczyszyn wykorzystał do zażądania od Kancelarii Sejmu list poparcia Krajowej Rady Sądownictwa, to wiadomo już, że sędzia, który ją wylosuje do prowadzenia, będzie miał trudną decyzję do podjęcia.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Spór o listy poparcia zaognił się po tym, jak sędzia Paweł Juszczyszyn w jednej z prowadzonych przez siebie spraw orzekł nakaz okazania przez Kancelarię Sejmu list poparcia KRS

Listy poparcia KRS będą jawne

Paweł Juszczyszyn przed swoim zawieszeniem w czynnościach sędziego zdążył wydać ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze nakaz okazania sądowi oryginałów lub urzędowo poświadczonych kopii, dokumentów "w postaci korespondencji pomiędzy Marszałkiem Sejmu RP i ministrem sprawiedliwości w sprawie potwierdzenia statusu sędziego osób, które poparły kandydatów na członków KRS". Nakaz miał być wykonany pod groźbą kary grzywny.

Termin przekazania korespondencji już minął, a ministerstwo nie tylko korespondencji nie przesłało, ale wręcz odmówiło wykonania nakazu sądu. Potwierdza to rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie, sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski. — Ministerstwa Sprawiedliwości odmówiono przedstawienia korespondencji ministra z marszałkiem Sejmu ws. potwierdzenia statusu sędziego osób zgłaszających kandydata do KRS — informuje rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Z informacji, do których dotarła "Gazeta Olsztyńska" wynika, że ministerstwo sprawiedliwości nie chce przekazać korespondencji, bo ta zawiera informacje niejawne i może nimi dysponować nie samo ministerstwo, a jedynie Marszałek Sejmu. Dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych Dariusz Pawłyszcze miał w korespondencji z Sądem zasłonić się przepisami Kodeksu Postępowania Cywilnego.

— Wszelkie dalsze decyzje procesowe w tej sprawie zostaną podjęte przez nowego sędziego referenta, któremu w trybie losowania zostanie ona przydzielona — wyjaśnia sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Przypomnijmy. Listy poparcia KRS zostały ujawnione przez Kancelarię Sejmu pod koniec tego tygodnia. Wcześniej przez kilka miesięcy bezskutecznie domagał się przedstawienia ich, jako dowodu w prowadzonej przez siebie sprawie sędzia Juszczyszyn. Za niewykonanie nakazu w tej sprawie ukarał grzywnami o łącznej wysokości 6 tysięcy złotych szefową Kancelarii Sejmu. Niedługo potem został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego w swoich obowiązkach i odgraniczono mu wynagrodzenie o 40 procent.

SK


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. anka #2870068 | 83.5.*.* 17 lut 2020 13:00

  tak trzymać PiS. pogonić bandę "nadzwyczajnej kasty"

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. LESZEK #2869990 | 83.31.*.* 17 lut 2020 11:12

   Trzymaj się Paweł i się niczym nie przejmuj , za wszystko ci zapłacą pisiory , a tego judasza Nawackiego wywieżć na złom

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

  2. Z PISZA #2869953 | 81.15.*.* 17 lut 2020 10:12

   TRZYMAJ SIE PANIE PAWLE. POZDRAWIAM

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Zofia KOD #2869945 | 95.160.*.* 17 lut 2020 09:49

    Polska jest w ruinie, wszystko popadło w gruzy od czasów ich rządów! Bruksela nas nie toleruje, zagraniczne firmy mają problemy z nowymi miejscami pracy w Polsce, bo PIS podnosi minimalne pensje, chcą zbudowac gigantyczne lotnisko niedaleko Warszawy denerwując tym samym Niemców a to jest nie potrzebne.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. West #2869899 | 165.225.*.* 17 lut 2020 08:43

     Oczywiście, ze Polacy są za reformą sądów, jednak to co wyrabia ta pisofska banda nie ma z tym nic wspólnego. To nic innego jak przejecie sądów i obsadzenie ich pisowskimi BMW, takimi Nawackimi!

     Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (15)