Kortowiada 2020. Samorząd studencki tłumaczy, dlaczego nie będzie koncertów na Górce Kortowskiej

2020-02-07 20:03:20(ost. akt: 2020-02-08 11:58:57)
Górka Kortowska okiem kamery drona

Górka Kortowska okiem kamery drona

Autor zdjęcia: Michał Orłowski/ UWM w Olsztynie

Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego wyjaśnia, dlaczego w czasie tegorocznej Kortowiady koncerty nie będą odbywać się na Górce Kortowskiej. Tekst listu przedstawicieli RUSS publikujemy w całości.
Jakiś czas temu poinformowaliśmy o istotnej zmianie, która wywołała mnóstwo emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Część z Was podziela nasze zdanie i popiera decyzję, inni zaś są nadal źle nastawieni. Często pytacie o powody, które sprawiły, że podczas Kortowiady 2020 koncerty odbędą się naprzeciwko biblioteki, a nie na Górce Kortowskiej. Chcemy więc przestawić jeszcze kilka argumentów, a zarazem powodów, które zmusiły nas do takiej decyzji.

Przed zapoznaniem się z dalszą częścią artykułu sugerujemy dokładnie przyjrzeć się zdjęciu Górki Kortowskiej wykonanym przy pomocy drona kilka dni temu.

W ostatnich latach nie wyglądała ona tak nigdy, mimo że niejednokrotnie padał deszcz, o czym niejednokrotnie wspominają starsi bywalcy. Do tak strasznego stanu terenu przyczyniły się także wszędobylskie w Olsztynie dziki.

Z tego, jak wygląda teraz Górka, wynika wiele utrudnień, ze sporą ich częścią nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Na chwilę obecną nie ma miejsca na ustawienie urządzeń sanitarnych, nawet w wymaganym minimalnym wymiarze na terenie imprezy masowej. Niemal niemożliwy byłby także dojazd do nich celem opróżnienia i wyczyszczenia pomiędzy piątkiem i sobotą.


Poruszanie się po Górce Kortowskiej obecnie jest właściwie niemożliwe. Nawet zakładając, że wiosna cokolwiek zmieni, należy mieć świadomość, że byłoby to nadal bardzo trudne. O ile uczestnicy imprezy masowej w zeszłym roku dzięki swojej kreatywności dość dobrze sobie radzili, więc można założyć, że byłoby tak i teraz, o tyle utrudniłoby to pracę służbom medycznym. Podobne utrudnienia wiązałyby się, gdyby wejście na teren imprezy masowej znajdowało się w tym samym miejscu. Niewykonalna byłaby także sprawna ewakuacja w razie jakiegokolwiek zagrożenia.


Teren jest nadal grząski, a koncerty to także scena. Konstrukcja jest duża, masywna, wymaga odpowiedniego podłoża, a ciężkie urządzenia mogłyby się zapadać, podobnie z pojazdami, które miałyby dowieźć elementy na miejsce. Problematyczne jest także rozmieszczenie barierek, które – zarówno te ogradzające teren, jak i znajdujące się wewnątrz – nie stanowią naszego wymysłu, a wymóg wynikający z  Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.


Po zakończeniu Kortowiady 2019 zetknęliśmy się z wieloma negatywnymi odczuciami uczestników, co kompletnie nas nie dziwi – deszcz to jedno, a błoto, które uniemożliwia poruszanie się oraz zabawę, to drugie. Wiele osób zasugerowało także jasno, że może warto pomyśleć o innym terenie. Moglibyśmy wprawdzie wybetonować podłoże pod scenę oraz drogę dojazdową, ale to zbyt duża ingerencja w środowisko naturalne, zwłaszcza w tak pięknym miejscu, a ponadto nie zapewniłoby to nadal komfortu uczestnikom. Włożyliśmy mnóstwo pracy, by przenieść imprezę, ale w takie miejsce, które będzie także na terenie Kortowa, by zachować ducha naszego święta studenckiego.

Chcemy, byście nadal gromadzili wspomnienia z Kortowiady! Mamy nadzieję, że zmiany, które wprowadzamy dla Waszego komfortu zostaną finalnie przez Was zaakceptowane i zobaczymy się maju pod sceną na nowym terenie. Dziękujemy za wsparcie i wracamy do pracy – jeszcze sporo jej przed nami, by dopiąć wszystko na ostatni guzik.

RUSS UWM w Olsztynie


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl