Oszuści już zacierają ręce. Zbliża się okres rozliczeń

2020-02-02 12:34:36 (ost. akt: 2020-02-02 12:40:30)

Autor zdjęcia: pixabay. com

W tym roku jeszcze więcej Polaków złoży zeznanie podatkowe przez Internet. Dla oszustów to nie lada gratka, bo mogą wykorzystać nieuwagę podatników. Należy więc zwracać szczególną uwagę na fałszywe wiadomości.
Oszuści często próbują się podszyć pod Ministerstwo Finansów i niby w imieniu tego organu wysyłają do nas e-mail z prośbą o uregulowanie niedopłaty. Zazwyczaj jest to kilka złotych, ale przez nierozważne zachowanie możemy stracić o wiele więcej.

Przede wszystkim szczególnie groźny jest phishing, czyli nakłanianie do kliknięcia w podejrzany link. Może to powodować pobranie zainfekowanych załączników.

Należy również mieć się na baczności wpisując swoje dane w różne formularze. Jak tłumaczy w rozmowie z WP.PL Weronika Bartczak, specjalistka ds. bezpieczeństwa w CyberRescue, nie powinniśmy ufać mejlom ani aplikacjom, które pochodzą z niepewnych źródeł. Mogą one bowiem nie tylko zawierać szkodliwe oprogramowanie, które wyrządzi szkody na naszym telefonie lub komputerze, a przede wszystkim mogą wysyłać dane prosto do oszustów.

Dlatego ważna jest czujność na każdym kroku. Żeby nie dać się oszukać, wystarczy odrobina zastanowienia, czy konkretna wiadomość rzeczywiście pochodzi od tego nadawcy, który rzekomo podpisał się na końcu.

Źródło: WP.PL


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl