Sędzia Paweł Juszczyszyn: Minister Ziobro ma przedstawić podpisy list poparcia pod rygorem grzywny [VIDEO]

2020-01-24 09:19:09 (ost. akt: 2020-01-25 00:18:46)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dziś zapadnie wyrok w sprawie prowadzonej przez sędziego Pawła Juszczyszyna, w której nakazał on przedstawienie dokumentów potwierdzających prawidłowość wyboru KRS.
Orzeczenie sędziego Pawła Juszczyszyna w Sądzie Okręgowym w Olsztynie:

Część II:Część I:
***

Informacje na temat list poparcia sędziów KRS i walki olsztyńskiego sędziego o prawo wglądu w nie, od kilku miesięcy nie schodzą z czołówek serwisów informacyjnych. A wszystko zaczęło się od sprawy rozpatrywanej przez Pawła Juszczyszyna w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

To sprawa o zapłatę, w której jedna ze stron nie zgodziła się z wyrokiem pierwszej instancji wydanym w Lidzbarku Warmińskim i dlatego trafiła ona do Sądu Okręgowego w Olsztynie w drugiej instancji.

Paweł Juszczyszyn orzekł pod karą grzywny udostępnianie przez Kancelarię Sejmu podpisów poparcia potrzebnych do wyboru składu KRS, żeby sprawdzić, czy sędzia orzekający w pierwszej instancji, który został przez tę Radę wybrany do swojej godności ma prawo orzekać jako pełnoprawny sędzia.

Decyzja olsztyńskiego sędziego ściągnęła na jego głowę poważne konsekwencje. Został odwołany z delegowania do Sądu Okręgowego i cofnięty do Sądu Rejonowego w Olsztynie. Tu został zawieszony w swoich obowiązkach i dopiero po miesiącu przywrócony do pracy. Rozpoczęto wobec niego także postępowania dyscyplinarne.

Za Pawłem Juszczyszynem murem stanęło środowisko sędziowskie oraz licznie manifestujący pod wieloma sądami w całej Polsce ludzie. W piątek, jak zapowiedział sam sędzia, sprawa, która rozpoczęła spór o dostęp do list poparcia KRS, ma zostać zakończona.
— W ustnym uzasadnieniu do wyroku będę mógł podać szczegóły działań sądu w celu uzyskania dostępu do list poparcia. To jedyny moment, kiedy — nie łamiąc tajemnicy służbowej — będę mógł o tym poinformować — powiedział nam sędzia Paweł Juszczyszyn.

Przypomnijmy. Sędzia najpierw zobowiązał szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarska do dostarczenia list i osobistego stawiennictwa na sprawie 24 stycznia w Olsztynie. To postanowienie sądu zostało wydane pod rygorem kary grzywny.

Kancelaria Sejmu zawnioskowała o to, żeby sąd dokonał oględzin list na miejscu w Kancelarii Sejmu. Sędzia przyjął ten wniosek i we wtorek pojechał do Warszawy.

Kiedy był już w budynku kancelarii, jego przełożony z Sądu Rejonowego, prezes Maciej Nawacki, przesłał do Sejmu decyzję o cofnięciu delegacji wyjazdu sędziego do Warszawy, a pracownicy kancelarii odmówili mu dostępu do dokumentów.

Wiadomo też już, że na piątkowej rozprawie w Olsztynie nie pojawi się szefowa Kancelarii Sejmu. Poinformowała media, że będzie w tym czasie uczestniczyła posiedzeniu komisji sejmowej, na którą została wezwana.
— Zostałam wezwana w sprawie Straży Marszałkowskiej i muszę uczestniczyć w Komisji regulaminowej — argumentuje Agnieszka Kaczmarska. — Organ, jakim jest przewodniczący komisji, wezwał mnie i nie mam możliwości uczestniczyć w rozprawie w Olsztynie — dodaje.

Sędzia Paweł Juszczyszyn nie chce komentować tej sytuacji. Zasłania się tajemnicą służbową, która uniemożliwia mu udzielanie informacji poza salą sądową i formalnym uzasadnieniem decyzji sądu. A te usłyszymy w piątek około południa…

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aaa #2856355 | 213.184.*.* 25 sty 2020 11:00

  PiS w tyle ma wszystkie zasady, wszystko zniszczy, żeby przykryć swoje przekręty. Mimo to lobbujecie za odwołaniem prezydenta w referendum, co doprowadzi do zainstalowania w Olsztynie PiSowskiego komisarza. Jeśli do tego dojdzie, to ekipa GO będzie współodpowiedzialna za przyszłe szkody.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

 2. kortowianin #2856092 | 89.228.*.* 24 sty 2020 23:04

  OO-Z się nie wystraszy; wypuści te miernoty prawnicze pt.KAKAO i warknie WARCHOŁEM - taki już urok tego bandyty prawnego.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (-1)

  1. jeq #2855596 | 83.9.*.* 24 sty 2020 13:58

   Każdy worek ma dno i z żadnego worka nie można wyjąć więcej niż się do niego włożyło. Krach gospodarczy będzie końcem pisu. Pis podzieli los Unii Wolności, AWS, PSL, PO. Pytanie kto będzie następny? Lewica czy Konfederacja. Może być też tak, że nie będzie już nad czym głosować bo światowa finansjera przejmie wszystko za długi

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

  2. mizia #2855437 | 195.225.*.* 24 sty 2020 12:30

   Szczególnie młodzi nic nie kumają. Dla nich fejsik jest ważny i ilość lajków.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. klik #2855421 | 195.225.*.* 24 sty 2020 12:17

   I tak więcej niż połowa społeczeństwa nie rozumie co się dzieje. I to jest dramat.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (14)