Sędziowie z Olsztyna piszą do Sądu Najwyższego. Chodzi o legalność KRS

2020-01-13 18:35:53 (ost. akt: 2020-01-13 18:52:58)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Sędziowie orzekający w olsztyńskim sądzie okręgowym chcą wiedzieć, czy orzeczenia wydane przez sędziów nominowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa są ważne. Można powiedzieć, że ich tok działania jest tożsamy z tym, co zrobił sędzia Paweł Juszczyszyn, który orzekając w rozprawie apelacyjnej, chciał najpierw rozstrzygnąć, czy sędzia (nominowany przez nową KRS) prowadzący proces pierwszej instancji, był uprawniony do orzekania.

Jak informuje rzecznik prasowy Sądu Okręgowego Olsztynie, sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, siedem trzyosobowych składów orzekających w siedmiu różnych sprawach odwoławczych rozpoznawanych w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Olsztynie na posiedzeniach niejawnych w dniu 7 stycznia 2020 r. zwróciło się do Sądu Najwyższego z zagadnieniem prawnym o następującej treści:


Udział w skierowaniu do Sądu Najwyższego powyższego zagadnienia prawnego wzięło 8 z 10 sędziów orzekających w Sądzie Okręgowym w Olsztynie w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Sędziowie chcą w ten sposób uzyskać informację, czy orzeczenia wydane w pierwszej instancji przez sędziów, których kandydatury przedstawiła Prezydentowi RP nowa KRS są orzeczeniami ważnymi w rozumieniu art. 379 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten mówi, że postępowanie jest nieważne, jeśli „skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami prawa albo jeżeli w rozpoznaniu sprawy brał udział sędzia wyłączony z mocy ustawy”.

Sędziowie w pisemnym uzasadnieniu decyzji o skierowaniu pytań prawnych do SN zwrócili uwagę, że od rozstrzygnięcia wskazanego przez nich zagadnienia zależy ocena, czy istnieje przedmiot zaskarżenia, ewentualnie czy zaskarżone zarządzenie podlega uchyleniu. Odpowiedź na postawione pytanie prawne ma zatem znaczenie dla rozstrzygnięcia badanej przez nich sprawy. Wskazali również, że przedstawione do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne budzi bardzo poważne wątpliwości, mając przy tym fundamentalne znaczenie ustrojowe dla prawidłowego funkcjonowania sądów, szczególnie zaś dla bezpieczeństwa prawnego obywateli i zapewnienia im konstytucyjnego prawa do sądu.

Sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski zaznacza także: "Akta wszystkich siedmiu spraw, w których zostały zadane pytania prawne, w dniu 9 stycznia 2020 r. zostały wysłane do Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyjaśniam, że powyższe sprawy dotyczą zażaleń od orzeczeń wydanych przez sądy rejonowe w Bartoszycach, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim i Nidzicy".

I dalej: "Nadmieniam, że Sąd Okręgowy w Olsztynie wspomniane pytania prawne zadał zanim zapadło orzeczenie Sądu Najwyższego, Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych z dnia 8 stycznia 2020 r. w sprawie I NOZP 3/19 dotyczącej m.in. badania z urzędu przez Sąd Najwyższy, niezależnie od granic podstaw odwołania, czy Krajowa Rada Sądownictwa jest organem niezależnym od władzy ustawodawczej i wykonawczej".


Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie/ red.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plDoceń sportowców i podziękuj im za sportowe emocje!

Trwa 59. Plebiscyt na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Głosować można do 7 lutego.

Więcej informacji o plebiscycie >>>TUTAJ.Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mama #2849362 | 178.36.*.* 14 sty 2020 17:03

  Tak naprawde, to ci sedziowie ktorzy pisza listy donosza na swoich mlodych kolegow sedziow i kwestionuja ich kompetencje. Kto im dal to prawo?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 2. nadzor #2849348 | 188.147.*.* 14 sty 2020 16:40

  trzeba ich pilnowac np perkoz, bronią prawa bezprawia , u nich ludzie źyją 128lat

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kasia #2849301 | 195.136.*.* 14 sty 2020 15:07

  Niech sobie piszą, tylko to im zostało

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. Jasiek #2849170 | 37.47.*.* 14 sty 2020 11:36

  Brawo Wy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 5. @Chono - zdecydowanie tak #2849166 | 95.90.*.* 14 sty 2020 11:31

  Do porządków z wolnymi mediami i z sądami dodałbym koniecznie jeszcze politykę historyczną. Ustawa 447, "polskie obozy zagłady", "faszyzm polski", rusko-niemiecko-lewacka opozycja - to wszystko stanowi o wizerunku Polski, a żadnych systemowych rozwiązań nie widzę. Ja mówię nie tylko o polityce historycznej w Polsce, a dodatkowo i może przede wszystkim za granicą, na całym świecie. Włos się jeży na głowie jak słyszę, że Polska wywołała II wojnę światową. A sprawa z kastą ściśle wiąże się z punktami powyżej, bo tak naprawdę chodzi o prawdę, którą niektórzy Polacy w chórze z zagranicą zakłamują.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (18)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD