Ważna data dla wielu przedsiębiorców. Zgłoszenie do Małego ZUS-u tylko do jutra

2020-01-07 12:31:20(ost. akt: 2020-01-07 12:40:04)
ZUS w Elblągu

ZUS w Elblągu

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z „małego ZUS” i zapłacić niższe składki, mają czas tylko do jutra (8 stycznia) na zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych z odpowiednim kodem.
Przedsiębiorcy, którzy w 2019 roku korzystali z ulgi w dotychczasowej formie i nadal spełniają kryteria, nie muszą składać nowego zgłoszenia do ubezpieczeń. Wystarczy jedynie, że złożą formularz ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z ustaloną na 2020 r. najniższą podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Dokumenty te płatnik składa razem z kompletem rozliczeniowym za styczeń 2020 r. (odpowiednio w terminie do 10.02 lub 17.02).

Natomiast osoby, które nie korzystały z tej ulgi w 2019 r., a spełniają obecnie wymogi ustawowe, powinni zgłosić się do „małego ZUS” do 8 stycznia 2020 r. wskazując kod tytułu ubezpieczeń: 05 90 albo dla osób z rentą z tytułu niezdolności do pracy - 05 92.

Jakie warunki należy spełnić?
Z "małego ZUS" może skorzystać przedsiębiorca, którego przychody z poprzedniego roku nie przekraczały 67 500 zł. Jeśli ktoś prowadził firmę krócej niż rok, to limit przychodów należy wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności. Ważne jest jednak, żeby okres prowadzenia firmy w poprzednim roku wynosił co najmniej 60 dni.

Warunkiem do skorzystania z ulgi jest także prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych.

ZUS udostępnia specjalny kalkulator
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na stronie internetowej eSkladka.pl oraz zus.pl specjalny kalkulator, który pomoże przedsiębiorcom obliczyć podstawę wymiaru składek za styczeń 2020 roku. Dzięki temu prowadzący firmę sprawdzą, czy mogą skorzystać z „małego ZUSu” - mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

W udostępnionym kalkulatorze wprowadzone są parametry niezbędne do obliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, która będzie obowiązywała w styczniu 2020 r., w tym między innymi obowiązujący roczny limit przychodu (67 500 zł, czyli 30-krotność minimalnego wynagrodzenia w 2019 r.).

Okres korzystania z ulgi
Z „małego ZUS” można korzystać przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Kto nie skorzysta?
Z ulgi nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą krócej niż 60 dni lub rozliczali się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT. "Mały ZUS” nie jest przeznaczony dla osób spełniających warunki do opłacania preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne, tj. od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Z programu nie skorzystają również osoby, które wykonują działalność na rzecz byłego bądź obecnego pracodawcy (taką samą jaką wykonywali jako pracownicy) w bieżącym lub poprzednim roku.

Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Co to zmieni #2845300 | 188.147.*.* 7 sty 2020 15:45

    Kolejna pułapka na właścicieli firm. Dali te możliwości tylko i wyłącznie dlatego że masakryczna ilość przedsiębiorców zamyka lub zawiesza działalności bo już ma dość dojenia i utrzymywania nierobów z 500+. A nie od dziś wiadomo że mali przedsiębiorcy utrzymują ten kraj. Nikt inny, bo wielkie firmy nie płacą w Polsce podatków.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz