Sam na sam z trenerem

Autor zdjęcia: arch. Body Perfect

Wolisz ćwiczyć sam? Chcesz mieć lepsze rezultaty? Wybierz trening personalny. Do Sylwestra zostało 45 dni.
Rozpoczynasz przygodę z klubem fitness. Chcesz rozpocząć treningi? Czego tak naprawdę potrzebujesz? Oczywiście planu treningowego, motywacji oraz instrukcji jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, aby nie zrobić sobie krzywdy i osiągnąć oczekiwany efekt. W tym przypadku przyda się pomoc trenera personalnego. Trening personalny to nic innego jak trening, podczas którego trener pracuje z tylko jedną osobą, dostosowując kolejne ćwiczenia do jej kondycji, wieku, budowy ciała i efektów, jakie chciałaby ona osiągnąć. Coraz więcej ludzi decyduje się właśnie na taką formę zrzucania zbędnych kilogramów albo wzmacniania konkretnych partii mięśni.

Zaletą treningów personalnych jest nieustanne wsparcie i motywacja do dalszego wysiłku. Ćwicząc samemu, często nie jesteśmy w stanie zmotywować się na tyle, aby wykonywać ćwiczenia długo i intensywnie. Dodatkowymi atutami treningu personalnego są szybkie efekty i mniejsze ryzyko kontuzji. Warto pamiętać o tym, że źle wykonywane ćwiczenia mogą zrobić więcej krzywdy niż pożytku. Instruktor dostosowuje trening do poziomu ćwiczącego oraz układa indywidualny długoterminowy program. Układając ten plan, bierze pod uwagę kondycję, budowę ciała konkretnej osoby, jej potrzeby oraz dyspozycyjność.

Trening z trenerem personalnym polecany jest:
• wszystkim osobom początkującym - pod bacznym okiem trenera nauczysz się poprawnego wykonywania ćwiczeń i poznasz zasady treningu,
• osobom, które chcą szybko osiągnąć zamierzony cel,
• osobom zaawansowanym, trenującym dłuższy czas - często narzekającym na brak efektów lub progresu treningowego,
• wszystkim wracającym do ćwiczeń po dłuższej przerwie - indywidualna praca z trenerem pozwoli im na szybszy powrót do dawnej formy,
• osobom starszym lub po kontuzjach - w ich przypadku należy zwracać szczególną uwagę na intensywność treningu i poprawnego wykonywania ćwiczeń.

Podstawowe elementy planu treningowego to:
* rozgrzewka – trzeba przygotować mięśnie do wzmożonego wysiłku, by ograniczyć wystąpienie kontuzji (bieżnia, skakanka, orbitrek do 10 minut),
* rozciąganie – przygotowania do treningu, zapobiega naciągnięciom. ( 5-10 minut),
* trening właściwy – powinien trwać do godziny, wykonujemy podczas niego serie ćwiczeń, które zawierają wskazania co do ilości wykonywanych powtórzeń, po wykonaniu każdej serii następuje chwila przerwy,
* rozciąganie – ostatni etap treningu, który ma uspokoić organizmu po wysiłku.

Zaletą jest także to, że możesz się umówić się na zajęcia, kiedy ci pasuje, trener się dostosowuje. Inaczej jest na zajęciach grupowych, gdzie grafik ustalony jest z góry.
Ela Zienius, trener personalny Body Perfect


Podczas zajęć trenerzy personalni skoncentrują są wyłącznie na twoich celach. Pod ich czujnym okiem wykorzystasz każdą minutę treningu w sposób najbardziej efektywny.


Trening personalny może mieć dwa oblicza - na siłowni lub w sali fitness. Wiesz, że to właśnie trening siłowy jest świetnym sposobem na wymarzoną sylwetkę? Nie bój się maszyn, nie ograniczaj się tylko do rowerka czy bieżni. Nie lubisz siłowni? Możesz umówić się na trening funkcjonalny w sali fitness. W odróżnieniu od ćwiczeń na siłowni skupia się na naśladowaniu ruchów wykonywanych przez nas w życiu codziennym.