Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie zaniepokojona projektem zmian w ustawie o sądach

2019-12-20 13:00:52(ost. akt: 2019-12-20 17:09:14)
W polskich miastach odbywają się protesty przeciwko proponowanym przez PiS zmianom w sądownictwie

W polskich miastach odbywają się protesty przeciwko proponowanym przez PiS zmianom w sądownictwie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie opublikowała oświadczenie, w którym wyjaśnia, jakie niepokojące, zdaniem jej członków, zmiany czekają polskie prawo, jeśli dojdzie do zmian w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. W przesłanym do mediów dokumencie czytamy, że ORA w Olsztynie uważa m.in., że "sędziowie przy sprawowaniu swojego urzędu nie powinni obawiać się wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w przypadku, kiedy ich czynności orzecznicze nie będą uwzględniały interesów czy poglądów polityków".
W projekcie zmian we wspomnianej ustawie znalazło się m.in. zwiększenie zakresu spraw, którymi mógłby zająć się rzecznik dyscyplinarny sądów powszechnych. Nowelizacja ustawy zakłada też wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania, które mogą "uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości".
Dyscyplinarną odpowiedzialność sędziowie mieliby ponosić także za "działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego lub skuteczność jego powołania" oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Treść oświadczenia ORA w Olsztynie publikujemy w całości:


Źródło: Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Fakt #2849999 | 77.111.*.* 15 sty 2020 17:10

  Adwokaci, to są ludzie, wcale nie idący w stronę prawdy i sprawiedliwości. To są w większości ludzie reprezentujący mafijne układy i z tego pięknie żyją. Znają metody i sposoby na obronę swoich bezprawnych działań. Kradną dowody z akt sprawy w prokuraturze, kradną przesyłki pocztowe, wreszcie , kradną dowody z akt sprawy w Sądzie. Kolesie z ORA nawet jeżeli jest jakiś, który skrycie się nie zgadza, to i tak zrobi to co narzucony dziekan z układu przestępczego powie. To są fakty. Szkoda tylko, że tacy adwokaci nie mają za grosz sumienia i wykorzystując niewiedzę ludzi, którzy nie maja wiedzy z kim mają do czynienia, graja na ich uczuciach. Panowie w togach, przyjdzie czas, że zostawicie wszystko. Jednak wylane łzy nie przez jednego człowieka przez was, mogą być kiedyś dla was ciężarem.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Babcia #2838739 | 178.36.*.* 21 gru 2019 17:08

  Kazdy ora jak moze by jak najwiecej zyskac i zalatwic.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. wnioskodawczyni #2838674 | 83.9.*.* 21 gru 2019 12:34

  Nie mogłam byc na wiecu, bo jestem przeziębiona. Byłam nie raz. Mnie złości,ze stoja tam lokalni polityce z KO,ktorzy tak ochoczo poparli budżet prezydenta Olsztyna.To hipokryzja, nie ma na szeroko rozumiana kulturę, oswiatę, a co najgorsze na prowadzenie OCOP. Po 11 latach przestaje istnieć . placowka skupaijąca spoleczeństwo obywatelskie. BRAWO hipokryci. Wstyd. Kamerki były i i lansik. To zwykli obywatele wychodza na ulice, bo nie godzą sie z zawlaszczaniem panstwa, a wy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. Prokuratorzy = karierowicze #2838647 | 95.160.*.* 21 gru 2019 11:01

  Niech PIS weźmie się za prokuratury okręgowe, rejonowe! Tam to dopiero pracują "osobniki", którym nic się nie chce i którzy potrafią tylko umarzać sprawy! Często podejmują się tylko takich spraw, które są medialne, wtedy można awansowac, zrobic karierę! A jak coś jest trochę bardziej skomplikowane, nad czymś trzeba logicznie pomyśleć to wolą umorzyć sprawę, stając po stronie przestępców i niszcząć życie ofiarom przestępstw!! Dno kompletne!

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

 5. iko #2838606 | 31.0.*.* 21 gru 2019 09:05

  a dlaczego dwokaci milczą jak wsa w Olsztynhie wydawało wyroki w których prawo działało wstecz, w których obniżano niewygodnym policjantom wbrew ustawie o policji na dzień przed emeryturą pobory antydatując dokumenty aby emerytura była niższa i zarzucając policjantowi że ten po zachorowaniu i udaniu się na zwolnienie lekarskie -depresja nie chciał wykonywać obowiązków służbowych, gdzie sąd zarzucił że 15. marca policjant nie chciał podpisać dokumentu który komendant napisał 23 marca, gdzie w decyzji ostatecznej znalazły się decyzje nieostateczne, gdzie zarzucono policjantowi że nie był w pracy chociaż był i wykonywał obowiązki służbowe , gdzie naliczono emeryturę nie dość że z sufitu to jeszcze na podstawie decyzji którą trzeba było anulować a nowej nikt nie widział wymyślajac przy tym stanowiska służbowe które nie istnieją,gdzie 25% z sumy 2400 zł jest to 100 zł i masę innych kłamstw i nieprawdy ze strony sądów i ldatego życzę tym wszystkim sędziom którzy tak orzekali wszystkiego najgorszego aby w codziennym życiu spotykali takich ludzi jakimi są sami i aby im na starość obniżono świadczenia tak jak oni to zrobili

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (20)