Pomysł na ferie: szkolenie wojskowe i przysięga na koniec

2019-12-19 08:36:04(ost. akt: 2019-12-19 08:50:31)

Autor zdjęcia: Arch. WOT

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej po raz kolejny rozpoczyna projekt „Ferie z WOT”. Skierowany jest on do młodych osób, które uczą się lub studiują. W czasie zimowej przerwy w nauce brygada na Warmii i Mazurach oferuje szkolenie podstawowe zakończone złożeniem przysięgi wojskowej.
— Każdy pełnoletnie uczeń lub student, który chce zostać żołnierzem Wojska Polskiego, a jednocześnie nie chce rezygnować z dotychczasowych aktywności, ma szansę zrealizować swoje plany służąc w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – podkreśla dowódca brygady, płk Mirosław Bryś.

— Widzimy, że młodych ludzi bardzo interesuje służba w naszej formacji. Co trzeci żołnierz mojej brygady ma mniej niż 25 lat. Dużą grupą są uczniowie i studenci. Jednym z priorytetów było stworzenie takich rozwiązań, by umożliwić im udział w szkoleniach. Dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić projekty „Ferie z WOT” oraz „Wakacje z WOT” które pozwalają młodym ludziom służyć Ojczyźnie bez uszczerbku w nauce – dodaje dowódca.
Pierwsze szkolenia w ramach „Ferii z WOT” w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczną się już 18 stycznia 2020 r. W drugiej edycji projektu „Ferie z WOT” udział weźmie dwanaście brygad obrony terytorialnej.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej. To początek drogi, gdyż cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, w dni wolne od pracy.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT i wziąć udział w projekcie „Ferie z WOT” powinni już zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień na terenie Warmii i Mazur. Wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę niemal 25 tys. żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Fot. DWOT

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkaniec #2838035 | 89.229.*.* 19 gru 2019 17:26

  zamiast trzeciej RP bedzia trzecia KRDL haha

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec #2837952 | 89.229.*.* 19 gru 2019 14:09

  jak to nasza armia (większość to nieroby bez szkoły) !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. TZNXENNA #2837865 | 89.229.*.* 19 gru 2019 10:40

  Nie mamy nowoczesnych lub za mało samolotów , śmigłowców , rakiet , dronów ale mamy za to lekką weekendową piechotę za kilkaset milionów złotych ... czuję się naprawdę bezpieczny Hehe .

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)