Jest wyrok w sprawie dworca? To plotka
2019-12-07 14:00:00(ost. akt: 2019-12-06 15:14:42)
Pojawiła się plotka, że jest wyrok WSA w Warszawie, do którego organizacje społeczne zaskarżyły decyzję konserwatora zabytków w sprawie olsztyńskiego dworca.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie we wrześniu. Przypomnijmy, że Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków pięciokrotnie odmówił wpisania dworca do rejestru. Zgodnie z zaleceniami za zabytkowe uznano jedynie mozaiki wewnątrz budynku, zadaszenie wiat peronowych oraz przestrzenny napis „DWORZEC KOLEJOWY” umieszczony na zewnątrz. Organizacje społeczne odwołały się więc do ministerstwa kultury, które... podtrzymało decyzję WUOZ, argumentując, że „przedmiotowy zespół budowlany jest charakterystycznym lecz przeciętnym przykładem architektury doby PRL, a dokonane w nim przekształcenia dodatkowo zdegradowały pierwotny wyraz architektoniczny oraz obniżyły reprezentację autentycznych rozwiązań projektowych”.
Społecznicy zaskarżyli więc decyzję ministerialną do WSA. Złożyli też zażalenie do ministra kultury na decyzję konserwatora odmawiającego wszczęcia postępowania w sprawie kolejnego wniosku społeczników — tym razem o wpis indywidualny dla budynków tworzących kompleks dworca Olsztyn Główny. Co jest zresztą bardziej szczegółową formą ochrony zabytków, bo dotyczy też wnętrza obiektów. Emocje podgrzała wtorkowa informacja o tym, że znamy już wyrok w sprawie zażalenia. Ale to nieprawda. Sąd wydał jedynie odmowne postanowienie dotyczące wstrzymania wykonania decyzji na czas postępowania. A to różnica. Wyrok może zapaść dopiero na wiosnę.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
W sierpniu 2018 r. PKP SA i PKP PLK podpisały umowę z firmą projektową, która wykona projekt budowy nowego dworca kolejowego i kompleksowej modernizacji całej stacji Olsztyn Główny. Sprawa dworca w Olsztynie trafiła do sądu
— Obecnie trwają prace projektowe. W drugiej połowie przyszłego roku planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy robót budowlanych — mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP. — Zakończenie przebudowy dworca planowane jest w 2022 roku, ale trzeba zaznaczyć, że dokładny termin będzie uzależniony od realizacji wcześniejszych etapów inwestycji.
PKP przekonuje, że to jedna z najważniejszych inwestycji dla spółki. Projektowany budynek ma być w pełni przystosowany do obsługi pasażerów niepełnosprawnych, podróżujących z małymi dziećmi czy większym bagażem. Na nowym dworcu mają się także znaleźć m.in. kasy biletowe, ogrzewana poczekalnia, ogólnodostępne toalety i pomieszczenia, gdzie będą mogły funkcjonować punkty handlowo-usługowe. Przestrzeń przewidziana do obsługi pasażerów nie zmniejszy się.
Paweł Jaszczanin
Czytaj e-wydanie">kliknij
Czytaj e-wydanie
Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
olsztynianin #2831942 | 88.156.*.* 8 gru 2019 21:14
DAREMNE SPOŁECZENSTWO POPOSŁUSZNE POZYTECZNE PACHOŁKI MOSKWY ,IDIOCI CZERWONI NIC NIE ZROBILI DLA OLSZTYNA I NIE ZROBIO ,
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
OBSERWATOR #2831941 | 88.156.*.* 8 gru 2019 21:10
BYŁO GŁUPKI PASORZYTNICZE WYBRAC WYPIJA NA PREZYDENTA , BY WIEDZIAŁ CO ZROBIC Z TAKIM DZIADOSTWEM
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz
OBSERWATOR #2831870 | 88.156.*.* 8 gru 2019 17:46
NAD CZYM DYSKUTUJO CZUBY OD FUFAJKI , GUMOFILCOW I DRELICHOWYCH GARNITUROW , ZROWNAC Z ZIEMIO I POSTAWIC COS PIUEKNEGO BY PRZYCIAGAŁON N TURYSTOW , BO DUDKI SA POTRZEBNE
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz
jul #2831869 | 31.0.*.* 8 gru 2019 17:37
czy możecie pokazać zdjęcia tych szkodników aby można było im napluć w twarz
Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz
Adam #2831816 | 89.228.*.* 8 gru 2019 15:15
A tymczasem w środku miasta straszy przyjezdnych i mieszkańców poperelowski moloch szczochami i brudem a mała grupka żeby nie powiedzieć dosadnie pseudospołeczników blokuje wybudowanie czegoś godnego naszego miasta na widok którego nie będzie odruchu wymiotnego.
Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz