Dotacja na żłobki w Olsztynie wciąż niepewna [ZDJĘCIA]

2019-11-29 15:51:21 (ost. akt: 2019-11-29 16:00:30)
Protest rodziców

Protest rodziców

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W kasie miasta brakuje pieniędzy. Dlatego przyszłoroczne dofinansowanie na niepubliczne żłobki w Olsztynie stoi pod znakiem zapytania. Dyrektorzy placówek i rodzice maluchów zamierzają jednak walczyć. Protestowali w ratuszu.
Rodzice są przerażeni. A dyrektorzy prywatnych żłobków oraz klubów dziecięcych funkcjonujących na terenie Olsztyna również martwią się o swoją przyszłość. Bo w projekcie budżetu Olsztyna na 2020 rok zabrakło pieniędzy na dotację dla ich placówek. Mowa o dofinansowaniu do 240 zł na każde dziecko. W związku z tym będą musieli podnieść czesne. Dlatego stawili się w ratuszu i protestowali podczas posiedzenia Komisji Rodziny.

— Walczymy o to, aby obniżać koszty, jakie muszą ponieść rodzice. W skrajnych przypadkach może to być nawet ponad tysiąc złotych na jedno dziecko — podkreśla Katarzyna Tobolska, która prowadzi żłobek w Olsztynie od 2015 roku. — Wszystko drożeje od przyszłego roku. Będziemy więcej płacić za prąd, wzrastają wynagrodzenia, a może i droższy będzie katering. Coraz więcej płacimy również na ZUS. I do tego dochodzą jeszcze cięcia ratusza. Również rząd zabiera dotację z programu Maluch Plus. Żeby się utrzymać, będziemy musieli sięgnąć do kieszeni rodziców. To będzie nawet 340 zł na dziecko. Inaczej czeka nas plajta.

— Wyższe czesne może spowodować, że rodzice odejdą i będą szukać opieki dla swoich dzieci na własną rękę. Podwyżki dotkną tysiąc rodzin w mieście — dodaje Magdalena Jaworek, dyrektorka jednego z olsztyńskich żłobków. — Większość placówek w Olsztynie powstało dzięki projektom marszałkowskim i unijnym. Muszą pracować przez określony czas. Inaczej zwrócą dotacje na działalność. A to są miliony złotych! Decyzja ratusza to dla nich wyrok śmierci.

— Są dzieci, które dostają się do żłobków miejskich, których mamy 4 w Olsztynie. To 350 miejsc, które są przyznawane z różnych powodów. Nie tylko dla najgorzej sytuowanych. Znam przypadek, że dziecko dwojga pracujących rodziców dostało miejsce w państwowej placówce. Samotna matka natomiast nie miała tyle szczęścia. Jej dziecko jest w moim żłobku — opowiada Danuta Leźnicka, właścicielka olsztyńskiego żłobka. — Oboje dzieci otrzymują 500 plus. Są równe w tej kwestii. Jednak samotna matka musi teraz płacić ponad tysiąc złotych za miesiąc opieki, a rodzice malca ze żłobka miejskiego tylko 370 zł. Tu już równości nie ma. To jakieś totalne nieporozumienie.

Rodzice też nie wyobrażają sobie podwyżek.

— Chce mi się po prostu płakać — przyznaje pani Agnieszka z Bartąga, której dziecko chodzi do olsztyńskiego żłobka. — Ilu rodziców nie będzie stać na żłobki? Ilu rodziców będzie musiało zrezygnować z pracy, aby zostać z dzieckiem w domu? Ale ludzie chcą przecież pracować! Mam znajomą, która nie przepracowała ani jednego dnia i ma 3 tys. zł na rękę — licząc 500 plus i wsparcie pomocy społecznej. A tych, którzy chcą uczciwie zarabiać, traktuje się jak zło konieczne. Takim osobom się nie pomaga. Byłam handlowcem i gdy urodziłam dziecko, nie mogłam pogodzić obowiązków zawodowych z opieką nad dzieckiem. Ale chciałam pracować, więc przekwalifikowałam się na sprzątaczkę. Mąż często wyjeżdża w delegacje, więc nie jest nam łatwo. Muszę wszystko ogarnąć i cały czas mam pod górkę. Odkąd urodziłam dziecko, jestem na każdym kroku uświadamiana, że matce chcącej uczciwie pracować nic się nie należy. Na początku nie przyznano mi nawet 500 plus, bo przekraczałam wymogi o 11 zł. Rodzinne też mi nie przysługuje. I teraz jeszcze te droższe żłobki…

— Jestem rozczarowana. Mój synek co prawda jest już przedszkolakiem, ale jestem emocjonalnie związana ze żłobkiem, do którego chodził — mówi Ewa Fiedorowicz z Olsztyna. — Gdy synek miał 11 miesięcy, chciałam wrócić do pracy. Dlatego szukałam placówki jak najlepszej i jak najbliżej domu. Padło na niepubliczny żłobek. Wynajęcie niani nie wchodziło w grę, bo musiałabym za nią zapłacić 2 tys. zł. Nie mogłam zwolnić się z pracy. Dlatego płaciłam ok. 850 zł czesnego. W cenie miałam też dodatkowe zajęcia — integrację sensoryczną. Planuję teraz drugie dziecko i martwię się, że koszty opieki w żłobku będą znacznie wyższe. Dlatego też walczę, żeby jednak miasto nie ucinało dotacji.

Wizyta w ratuszu dyrektorów niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych ma wpłynąć na radnych, aby uwzględnili dofinansowanie dla nich w budżecie w nadchodzącym roku. Podczas posiedzenia Komisji Rodziny przeczytali swoje postulaty. Zajęły trzy strony. Pod nimi podpisali się również rodzice. W ciągu kilku godzin zebrano ponad 2 tys. podpisów. Ale wciąż zbierane są kolejne.

— Proszę, aby pismo, które państwo przeczytali, wpłynęło nie tylko do nas, ale również do wszystkich radnych — powiedziała Zdzisława Barbara Tołwińska, przewodnicząca Komisja Rodziny oraz radna. — Wystąpimy z wnioskiem do pana prezydenta o zaopiniowanie państwa prośby. Myślę, że radni również wypowiedzą się w tym temacie.

Dyrektorzy i rodzice mają nadzieję, że to spotkanie rozpocznie dialog z ratuszem. W innym razie zapowiadają kolejne protesty.

Ada Romanowska
Protest rodziców

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. TKO #2827559 | 83.9.*.* 30 lis 2019 23:16

  Blisko 3,5 mld zł ma kosztować budowa nowej elektrociepłowni w Olsztynie wraz z jej prowadzeniem przez 25 lat. W czwartek spółka MPEC podpisała umowę z firmą Dobra Energia dla Olsztyna, która wybuduje instalację termiczną dla odpadów komunalnych wraz z ciepłownią szczytową.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. docho #2827502 | 83.9.*.* 30 lis 2019 20:21

  teraz jest tak że ten co najwięcej wpłaca do budżetu miasta jest jako najlepiej zarabiający na końcu kolejki rodziców w przyjęciu dziecka do żłobka. Finansuje w największym stopniu żłobki a nie ma szans na skorzystanie . Sprawiedliwośc rodem z PRL. Poza tym miasto powinno zrobic tak jak Zielona Góra .Przyłączyć upadłe gminy do Olsztyna wszystkie w całości . PO kiego takie gminy jak np. Stawiguda czy Jonkowo maja istnieć jak 90% interesów mieszkańców tych gmin koncentruje sie w Olsztynie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. er #2827466 | 195.136.*.* 30 lis 2019 19:11

  to jest protest ludzi, którzy chcą iść do pracy i tym samym tworzą profit m.in. dla miasta, niestety u nas nie wspiera się ludzi pracujących, nie ma dla nich żadnych benefitów, a powinno być inaczej, dajesz wpływ do budżetu, to masz z tego korzyści, ale to panie prezydencie niestety nieosiągalne dla pana

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. docho #2827413 | 83.9.*.* 30 lis 2019 17:39

  przeciez w miescie jest określona liczba dzieci. Mozna policzyc co do sztuki .Miasto wie ile przeznaczyć na dotację .Podzielić to przez liczbę dzieci i wypłacić kazdemu po równo tak jak 500+ bez dzielenia na lepszych i gorszych i PO problemie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Mario #2827223 | 83.31.*.* 30 lis 2019 11:24

  Za to domorosły deweloper który jakimś cudem wykupił wszystkie ciekawe działki w mieście ma się dobrze ,,, ja się pytam gdzie jest CBA ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (29)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.