Obchody Światowego Dnia Cukrzycy w przedszkolu integracyjnym

2019-11-15 09:17:13(ost. akt: 2019-11-15 09:22:24)

Autor zdjęcia: Beata Stachowska

Wspólne spotkanie, rozmowa, bezpłatny pomiar cukru i dawka wiedzy z rana to tylko część działań profilaktycznych podejmowanych przez Integracyjne Przedszkole Publiczne nr 4 w Bartoszycach w ramach obchodów Światowego Dnia Cukrzycy.
Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization - WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

Corocznie obchodzi się go 14 listopada i jest to dobry moment na poszerzenie swojej wiedzy na temat tej choroby.

Cukrzyca to rezultat defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez trzustkę. To podstępna choroba, która początkowo nie daje wyraźnych objawów. Naszą czujność powinny wzbudzić: osłabienie, senność, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, gorsze gojenie się ran, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Nasze przedszkole postanowiło włączyć się do działań profilaktycznych i swoją akcje skierowało do rodziców i dzieci.

Dzieciom przybliżyłyśmy podstawowe informacje na temat tej choroby w przystępny dla nich sposób, czyli poprzez wysłuchanie bajki i oglądanie prezentacji multimedialnej.

Rodzice natomiast mogli pod kontrolą pielęgniarki dokonać pomiaru cukru, poznać fakty i mity na temat cukrzycy, otrzymali ulotki informacyjne dotyczące rozpoznawania objawów choroby rozwijającej się u dzieci i dorosłych. Z takiej formy darmowego badania skorzystało tego dnia ok. 80 osób.

Do obchodów Światowego Dnia Cukrzycy zainspirował nas fakt, że dwoje naszych przedszkolaków boryka się z tą chorobą. Wiąże się ona z wieloma problemami i wymaga ciągłej kontroli, dobrej organizacji dnia, ważenia posiłków, wyliczania wymienników węglowodanowych.

Fakt przyjęcia dziecka chorego na cukrzycę do naszej placówki wymaga od nauczycieli umiejętności obsługi pompy insulinowej, co było dla nas zupełną nowością. Dzięki opiece pielęgniarskiej, dobrej współpracy rodziców i nauczycieli jesteśmy przedszkolem przyjaznym dzieciom z cukrzycą.

Liczymy na to, że podstawowa wiedza propagowana przez z nas pomoże w szybszym działaniu. Bądźmy więc czujni.

Akcję zorganizowały: Jagienka Olszewska, Beata Stachowska, Ola Rutkowska, Anna Popielarz, Beata Wasilewska


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: BeataS