Zarządzaj kontemW tym miejscu możesz zarządzać swoim kontem.

Obchody Światowego Dnia Cukrzycy

Wspólne spotkanie, rozmowa, bezpłatny pomiar cukru i dawka wiedzy z rana to tylko część działań profilaktycznych podejmowanych przez Integracyjne Przedszkole Publiczne nr 4 w Bartoszycach w ramach obchodów Światowego Dnia Cukrzycy.

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization - WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie. Corocznie obchodzi się go 14 listopada i jest to dobry moment na poszerzenie swojej wiedzy na temat tej choroby. Cukrzyca to rezultat defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez trzustkę. To podstępna choroba, która początkowo nie daje wyraźnych objawów. Naszą czujność powinny wzbudzić: osłabienie, senność, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, gorsze gojenie się ran, dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Nasze przedszkole postanowiło włączyć się do działań profilaktycznych i swoją akcje skierowało do rodziców i dzieci.
Dzieciom przybliżyłyśmy podstawowe informacje na temat tej choroby w przystępny dla nich sposób, czyli poprzez wysłuchanie bajki i oglądanie prezentacji multimedialnej. Rodzice natomiast mogli pod kontrolą pielęgniarki dokonać pomiaru cukru, poznać fakty i mity na temat cukrzycy, otrzymali ulotki informacyjne dotyczące rozpoznawania objawów choroby rozwijającej się u dzieci i dorosłych. Z takiej formy darmowego badania skorzystało tego dnia ok. 80 osób.
Do obchodów Światowego Dnia Cukrzycy zainspirował nas fakt, że dwoje naszych przedszkolaków boryka się z tą chorobą. Wiąże się ona z wieloma problemami i wymaga ciągłej kontroli, dobrej organizacji dnia, ważenia posiłków, wyliczania wymienników węglowodanowych.
Fakt przyjęcia dziecka chorego na cukrzycę do naszej placówki wymaga od nauczycieli umiejętności obsługi pompy insulinowej, co było dla nas zupełną nowością. Dzięki opiece pielęgniarskiej, dobrej współpracy rodziców i nauczycieli jesteśmy przedszkolem przyjaznym dzieciom z cukrzycą.
Liczymy na to, że podstawowa wiedza propagowana przez z nas pomoże w szybszym działaniu. Bądźmy więc czujni.
Organizatorzy: Jagienka Olszewska, Beata Stachowska, Ola Rutkowska, Anna Popielarz, Beata Wasilewska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BeataS oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: Obchody Światowego Dnia Cukrzycy w przedszkolu integracyjnym
Oceń artykuł:

(0)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5