„Muszę” zamienić na „chcę”

Autor zdjęcia: Body Perfect

To już ostatni dzwonek, by zadbać o siebie, by podczas balu sylwestrowego czuć się dobrze w wymarzonej sukience. Do Sylwestra zostało około 60 dni. Co zrobić, by wysmuklić sylwetkę?
Proponujemy wam cykl z ekspertami. Co tydzień trenerzy fitness podzielą się z wami swoją wiedzą, zachęcą do aktywności i podpowiedzą jak prawidłowo się odżywiać. Tej wiedzy nigdy za dużo. Na początek obierzcie sobie realny cel. Po drugie ćwiczcie systematycznie. Do wyboru macie zajęcia grupowe czy indywidualne na siłowni. Lubicie aktywność na powietrzu? Wybierzcie się na rower, marszobiegi lub biegi, a nawet intensywny spacer. Wystarczy półgodziny dziennie się ruszać, by czuć się tylko lepiej. Po trzecie - dieta. Odżywiajcie się zdrowo. Brakuje wam motywacji? Pamiętajcie, w grupie jest siła. Zachęćcie do współpracy koleżankę, córkę, sąsiadkę…

- Najważniejsze, by nie bać się kryzysów i stawiać sobie cele. Oczywiście, nie zawsze będzie z górki, ale sama decyzja, że chcę coś zmienić w swoim życiu, jest dużym krokiem w przód. Jak zmotywować? Nie ma lepszej motywacji jak zdrowie, poprawa samopoczucia. Warto spróbować, systematycznie ćwiczyć, przetrwać przez miesiąc, by zauważyć rezultaty. Jak już posmakujemy treningów i zdrowego odżywiania, zobaczymy efekty naszych zmian, to z pewnością nie będziemy chcieli już z nich zrezygnować – zapewnia trenerka z Body Perfect.
- Warto też słowo „muszę” zamienić na „chcę” i czerpać z tego 100 procent satysfakcji, by trening nie był katorgą, karą, tylko przyjemnością, a efekty przyjdą same. Warto też kontrolować wagę, obserwować się w lustrze i zrobić sobie zdjęcie przez pierwszym treningiem, by na koniec zobaczyć jak zmieniała się nasza sylwetka – dodaje trenerka.

Chcecie sprawdzić swoją kondycję? Warto wykonać test - ćwiczenie padnij-powstań – ile zrobicie powtórzeń w minutę. Po miesiącu na pewno będzie ich o wiele więcej niż na początku. Po regularnych treningach kondycja n ulega poprawie.
Biorąc pod uwagę tempo życia, mnogość różnych spraw do załatwienia każdego dnia, pracę i stres, a także brak regularnego i wystarczająco długiego snu, aby organizm mógł się zregenerować, nie zapominajmy o regeneracji. Masaż pozwoli choć na chwilę zapomnieć o wszystkich ważnych i mniej ważnych sprawach, zrelaksować się i odprężyć ciało i umysł. Tak naprawdę całe centrum dowodzenia mieści się w naszej głowie. Kanał centralny układu nerwowego, przebiegający przez rdzeń kręgosłupa, podłączony do mózgu, rozprowadza impulsy po całym ciele i w ten sposób nasz organizm funkcjonuje. W trudnych momentach może nastąpić tzw. blokada emocjonalna, która może skutkować chorobową reakcją w organizmie objawiającą się na początku różnymi napięciami, złym samopoczuciem, rozregulowaniem zegara biologicznego...

Na początek wprowadźcie te zmiany
• Jedzcie wolno. Jeśli zjecie szybko, informacja o zjedzonym posiłku nie dotrze do mózgu i wciąż będziecie głodne i sięgniecie po następną porcję.
• Pijcie wodę - szklanka H2O na początku posiłku to jeden ze sposobów na oszukanie żołądka.
• Pieczcie potrawy z mięsa i ryby w folii lub gotujcie je na parze.
• Nie zapominajcie o warzywach, to obowiązkowy dodatek do dań.
• Zrezygnujcie z jedzenia pieczywa białego.
• Najlepiej wybierajcie chude wędliny i lub same pieczcie mięso.
• Zrezygnujcie ze słodyczy.
• Zamiast soli używajcie ziół.
• Zamiast ciasta, sięgnijcie po świeże owoce.