Jesteśmy coraz bogatsi, ale inni biją nas na głowę

2019-10-04 07:13:00 (ost. akt: 2019-10-03 17:47:33)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Bez wątpienia jako region rozwijamy się, co pokazuje choćby wzrost PKB na mieszkańca, ale inne regiony także się rozwijają się i często szybciej niż my. Dlatego ta przepaść między biednymi a bogatymi nie maleje?
Nie sposób zaprzeczyć, że Warmia i Mazury się rozwijają. Jesteśmy coraz bogatsi, coraz więcej zarabiamy, ale inni biją nas na głowę.

W 2017 roku wartość wytworzonego PKB Polski wyniosła 1 989 314 mln zł, z tego ponad połowa produktu krajowego brutto została wytworzona w pięciu regionach. Z danych, które podał GUS, wynika, że lokomotywami rozwoju kraju są niezmiennie od lat województwa: warszawskie stołeczne, śląskie, wielkopolskie, dolnośląskie i małopolskie.

W tych regionach, w których pracuje 49,4 proc. ogółu zatrudnionych w gospodarce narodowej, powstaje 55,7 proc. PKB naszego kraju.

Jak podaje GUS, w 2017 roku we wszystkich regionach odnotowano wzrost produktu krajowego brutto w porównaniu do 2016 roku, przy czym największy w regionie małopolskim i warszawskim — o 8,1 proc., a najmniejszy, bo tylko 4,9 proc. w województwie warmińsko-mazurskim.

Prof. Adam Warżała, ekonomista z UWM: Następuje dalsze pogłębienie i zróżnicowanie poziomu rozwoju regionalnego Polski
— To zła wiadomość — mówi prof. Adam Warżała, ekonomista z UWM. — Bo pokazuje, że następuje dalsze pogłębienie i zróżnicowanie poziomu rozwoju regionalnego Polski.

Czym to tłumaczyć? — Na pewno poziomem uprzemysłowienia naszego regionu, ale też niską innowacyjnością naszego przemysłu. Nasze firmy w dużej mierze są to firmy, które produkują coś w oparciu o prostą produkcję — dodaje prof. Warżała. — Do tego trzeba dodać też specyfikę rynku naszego rynku pracy.

Słaby wzrost PKB na Warmii i Mazurach na pewno nie cieszy, ale oczywiście martwi też wciąż niski udział naszego PKB w krajowej gospodarce. Wprawdzie nigdy nie byliśmy potęgą gospodarczą, toteż obecne nasze 2,6 proc. w PKB aż tak nie dziwi. Tu największy udział w PKB ma oczywiście województwo warszawskie stołeczne (do celów statystycznych Mazowsze zostało podzielone na dwa regiony: warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny — red.), bo 17,2 proc.
Najmniejszy wkład w PKB miało województwo opolskie — 2 proc. Warmia i Mazury znalazły się na piątym miejscu od końca, tworząc 2,6 proc. PKB w wysokości 52 mld zł w cenach bieżących.

Z danych GUS wynika, że wartość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski w 2017 roku wynosiła 51,8 tys. zł. Na Warmii i Mazurach było to 36,2 tys., podczas gdy w województwie warszawskim stołecznym aż 113,4 tys. zł.

Dla porównania w 2004 roku, kiedy wchodziliśmy do UE, wartość PKB na jednego mieszkańca w kraju wynosiła 24,4 tys. zł, a na Warmii i Mazurach — 18,4 tys. zł. 

Jednak stanowiło to 75,4 proc. średniej krajowej. Dziś nasze PKB na jednego mieszkańca to 70,1 proc. średniej krajowej.

To pokazuje, że te nożyce między bogatymi a biednymi regonami dalej się rozwierają.

Oczywiście nie jesteśmy ostatni, ale nie jest to zbyt wielka pociecha, bo nie chodzi o to, żeby być najbogatszym wśród najbiedniejszych. A przecież Warmia i Mazury, jak wszystkie pozostałe polskie regiony tzw. ściany wschodniej, są wciąż jednymi z najbiedniejszych wśród 380 regionów w całej UE.

Program Polski Wschodniej, którym zostały objęte nasze i pozostałe cztery województwa ściany wschodniej, powstał przecież po to, żeby dodatkowo wesprzeć rozwój tych regionów. Żeby biedni gonili bogatych. Niestety, liczby pokazują, że tak się nie dzieje. Zawsze można zadać sobie pytanie, gdzie bylibyśmy jako region bez funduszy unijnych?

Andrzej Mielnicki
Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wyborca #2800562 | 37.248.*.* 7 paź 2019 07:45

  PSL oszuści i to mówi koalicjant noymann z 8 lat.Po to mafia , to było juz widac dawno, takie zachowanie zdradzał sam grzesiek a noymann tylko potwierdził, ze na taka partie wyrażaja zgodę kandydaci i to niby prawnicy jak Romotowski w Olecku z PO czy urbanowiczka z PSL.Obłęd moi kochani.Ruszamy mądrze do urn.Wstydze sie takich wyborców popierających te PO czy PSL

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. efekt kuli śnieżnej #2799769 | 95.90.*.* 5 paź 2019 08:07

  Tak jest w większości krajów. Tam gdzie jest infrastruktura, tradycja, bliska odległość do granicy zachodniej, lepsze wykształcenie, bo lepsze uczelnie tam kieruje się kapitał. Warszawa jest stolicą, to oczywiście dodatkowy argument. Proszę spojrzeć na mapę autostrad w poszczególnych regionach, a potem na ilość budowanych i planowanych autostrad w tychże i pozostałych regionach . Buduje się, planuje drogi, koleje niezmiennie najwięcej tam gdzie jest ich już najwięcej, bo tam jest przemysł, tradycja wykształcenie itd. I to jest logiczne i temu się nie dziwię. Jednak polityka jaką wprowadził PIS daje szansę na stopniową niwelację tych wartości na korzyść biedniejszych regionów. Niestety takie procesy aby były skuteczne muszą trwać kilkadziesiąt lat. Pytanie czy ta polityka będzie trwała tak długo? Wróci ponownie mafia i rozwali wszystko w 4 lata.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mm #2799738 | 89.228.*.* 5 paź 2019 00:09

   zamknąć jeszcze zakład stomilu, otworzyć kolejną galerię to będzie jeszcze gorzej

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. eeee #2799475 | 31.0.*.* 4 paź 2019 15:30

   sądami, bo mówi ze ci co mają zarzuty prokuratorskie to lepiej wygrywają, bo wyborcy przewrotni i ze do wyborów sądy nie będa ich sądzić, Macie swoja platwormę i niezawisłe sądy.TVP info i tasmy leca dzisiaj.

   Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. region nędzy = wstyd dla włodarzy #2799452 | 77.253.*.* 4 paź 2019 14:29

    MŁODZI LUDZIE uciekają stąd drzwiami i oknami za godnym życiem. Warmińsko-mazurskie to chyba najszybciej wyludniające się i starzejące miejsce w Polsce. Za 20 lat zostaną tutaj sami emeryci i renciści.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (12)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   Unia Europejska

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.