Dobre Miasto potrafi świętować [ZDJĘCIA]

2019-09-27 14:09:04(ost. akt: 2019-09-27 14:25:02)

Autor zdjęcia: arch. urzędu

Miasta należące do międzynarodowej sieci Cittaslow stawiają na wysoką jakość życia, ale z poszanowaniem tradycji, historii i bogactwa przyrodniczego. Jednym z takich miast jest Dobre Miasto, które niedawno podziękowało rolnikom za piękne plony.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Jarosław Kowalski, burmistrz Dobrego Miasta

Dobre Miasto stawia na rozwój

14 września odbyło się tutaj Święto Chleba, czyli Dożynki Gminne. To święto wieńczące porę żniw, odwołujące się do trudu, kunsztu rolników i tradycji miejscowej kultury. Sołectwa z gminy Dobre Miasto zaprezentowały ekspozycje plonów oraz piękno i dorobek swoich miejscowości.

Społeczności sołeckie uczestniczyły w konkursach na najpiękniejsze stoisko wiejskie, wieniec, a także tradycyjne kulinaria: chleb, smalec, ogórki kiszone oraz miód.


— Tegoroczne dożynki były prawdopodobnie największymi w historii całego miasta. Na 23 sołectwa, 12 wystawiło swoje stoiska. Mieliśmy też zacnych gości, ponieważ przyjechali tu najważniejsi przedstawiciele głównych partii kandydujących do parlamentu. Impreza była okraszona koncertem niejakiego Elvisa z Nowego Miasta Lubawskiego, a następnie koncertem zespołu Milano. Przez całe dożynki przewinęło się kilka tysięcy ludzi, co jak na tak małe miasteczko było sporym osiągnięciem. W programie były też m.in. stoiska rękodzielnicze, kulinarne, pokazy i degustacje — mówi Jarosław Kowalski, burmistrz Dobrego Miasta. — Przede wszystkim chodziło jednak o wyróżnienie miejscowości, no i oczywiście podziękowanie rolnikom za piękne plony.

Fot. arch. urzędu

Wszystkie sołectwa, które wystawiły swoje stoiska otrzymały gratyfikacje i wyróżnienia. Najlepszym stoiskiem według komisji było stanowisko ze Smolajn.
O tytuł najpiękniejszego wieńca kandydowały cztery sołectwa. Pierwsze miejsce zajął wieniec pleciony przez Kreatywne Babki z Piotraszewa, które zostały nazwane przez burmistrza Kowalskiego "Fajnymi Babkami". Zwycięski wieniec pojechał do Olsztynka, reprezentować gminę Dobre Miasto podczas Wojewódzkich Dożynek, które odbyły się 22 września.

Fot. arch. urzędu

Uczestnicy Dożynek Gminnych mieli okazję bawić się przez kilka dobrych godzin. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Bazylice Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście. Stamtąd uczestnicy przeszli barwnym korowodem do miejsca uroczystości przez centrum miasta.
— Wyglądało to dosyć pięknie. Wieńce jechały na platformie, a my wszyscy – zaproszeni goście, mieszkańcy, rolnicy i wszyscy uczestnicy imprezy – szliśmy razem pod nasz stadion, gdzie odbyła się impreza trwająca do późnych godzin nocnych. Wszyscy stanęli na wysokości zadania. Panowała zgoda, miłość, szmaragd i krokodyl. Było pięknie — podsumowuje burmistrz.

I dodaje: — Miejsce fajne, koncerty świetne, atmosfera absolutnie fenomenalna, a pogoda wyśmienita.


Ostatni tydzień września to również okazja do świętowania. Tydzień Cittaslow w miasteczkach na Warmii i Mazurach upływa pod znakiem imprez kulturalnych i plenerowych. W tym czasie miasteczka należące do ruchu, którego znakiem rozpoznawczym jest ślimak, przybliżają mieszkańcom ideę miast „dobrej jakości życia”.

Już tradycyjnie miasta organizują jarmarki i festyny, w których programie przewidziano degustacje lokalnych potraw, różnorodne warsztaty, zawody sportowe, konkursy i zabawy dla dzieci, a także występy artystyczne. Przy okazji Tygodnia Cittaslow odbywają się także liczne imprezy sportowo-rekreacyjne.
28 września w Dobrym Mieście odbędzie się rodzinny rajd rowerowy, a dzień później (29 września) festyn ekologiczny.

Kolejne duże wydarzenie będzie miało miejsce z okazji rocznicy 11 listopada. Jak co roku odbędzie się msza święta połączona z apelem przy grobie nieznanego żołnierza na cmentarzu komunalnym. A pod koniec grudnia wielka feta z okazji 690. urodzin miasta połączona z promocją książki, którą wydaje burmistrz Kowalski.

Milena Siemiątkowska


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kriss #2796656 | 81.190.*.* 27 wrz 2019 20:15

    Mieszkałem tam kiedyś.Tam skończyłem szkołę podstawową.Kilkanaście lat już tam nie mieszkam ale bywam kilka razy w roku.To miasteczko marnieje.Jest szare, bure, brzydkie i nijakie. Całe centrum to "rondo" z brzydkimi blokami dookoła i okropnymi "nowymi kamieniczkami" których właściciele nie mogą dokończyć od kilkunastu lat. Kiedy jestem w Lidzbarku Warmińskim to patrze z podziwem jak to miasto wypiękniało a kiedyś było taką dziurą. Kiedy jestem w Dobry Mieście to wprost przeciwnie.

    odpowiedz na ten komentarz