Dobre Miasto stawia na rozwój

2019-07-25 13:51:47 (ost. akt: 2019-08-02 11:04:06)
Jarosław Kowalski, burmistrz Dobrego Miasta

Jarosław Kowalski, burmistrz Dobrego Miasta

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Dobre Miasto to cudowne miejsce, które w tym roku obchodzi 690 rocznicę swojego powstania. Położenie miasta w połączeniu z możliwościami wynikającymi z przynależności do Cittaslow, wróżą miastu świetlaną przyszłość. Zwłaszcza, jeśli chodzi o rozwój.
Jarosław Kowalski, burmistrz Dobrego Miasta, przyznaje, że był gorącym zwolennikiem przystąpienia do Stowarzyszenia Miast Cittaslow.
— Chciałem aby Dobre Miasto rozwijało się na wzór Gołdapi, gdzie zrobiono górkę narciarską, wspaniały wieluset metrowy stok, jezioro, odbudowano starówkę i zbudowano tężnię. Byłem tym zachwycony, zwłaszcza, że jeszcze jako radny, miałem niemal bliźniaczy plan na Dobre Miasto — mówi burmistrz.

Czym jest Cittaslow? To odkrywanie i docenienie potencjału małych miasteczek. Potencjał Dobrego Miasta został zauważony w 2013 roku. To właśnie wtedy stało się ono miejscowością spod znaku ślimaka (Stowarzyszenie Miast Cittaslow na całym świecie jest rozpoznawalne dzięki logo, na którym jest pomarańczowy ślimak – red.)

— Przede wszystkim zależy nam na inwestycjach trwałych i przemyślanych. Kiedy zostałem burmistrzem zacząłem realizować to, o czym mówiłem wcześniej, czyli chcę zbudować zbiornik wodny 50 hektarowy w centrum miasta, chcę rozbudować przy okazji sferę sportową, czyli stadion wielofunkcyjny: lekkoatletyczny i piłkarski, zgodny z normami FIFA i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Nad jeziorem Limajno chciałbym stworzyć nowoczesny ośrodek, a samo jezioro połączyć z przyszłym jeziorem w mieście trasą kajakową. Na wyspie na jeziorze w centrum miasta chcę zrobić piękny most, kawiarenkę i pole namiotowe. A na drugiej wyspie narty wodne. I to wszystko będzie praktycznie w centrum Dobrego Miasta. Tak chciałem i tak widziałem naszą przynależność do sieci Cittaslow, dlatego ze wszystkich sił będę do tego dążył — opowiada burmistrz.


Fot. Anna Pogorzelska

Dla miasta ważny też jest aspekt turystyczny i rekreacyjny. — Mamy przepiękne jezioro Limajno, nad które wszystkich zapraszamy. Mamy bazylikę, przecudnej urody drugi kościół na Warmii po Fromborku. Mamy basztę bocianią jako symbol Dobrego Miasta, w okolicy znajduje się Głotowo. Jest to przepiękne miejsce, turystycznie absolutnie atrakcyjne. W perspektywie rozwojowej mamy też pałac książąt biskupów warmińskich w Smolajnach. Absolutna perła Warmii. Ale jeśli uda mi się dodatkowo zrealizować wszystkie te inwestycje, o których wspomniałem wcześniej, będę mógł spokojnie powiedzieć, że przynależność do sieci Cittaslow była dla naszego miasta niezwykle korzystna. Powstanie jeziora w centrum miasta z kolegiatą w tle, do tego z ładnym kempingiem i amfiteatrem byłoby dla miasta niesamowitym strzałem rozwojowym i wizerunkowym — tłumaczy.

I dodaje: — Budowa zbiornika wodnego odbiła się już bardzo szerokim echem. W przeciągu 5 lat można powiedzieć, że zbiornik wodny stanie się faktem. W następnych latach dodamy infrastrukturę, trawę, trasy, chodniki. To będzie strzał w dziesiątkę jeśli chodzi o wizerunek i szansę rozwoju dla Dobrego Miasta.

Burmistrzowi zależy także na rozwoju kultury. — W tej chwili życie kulturalne Dobrego Miasta toczy się w swoim rytmie. Dlatego chcielibyśmy w program corocznych imprez wpisać na stałe kilka ciekawych propozycji, jak np.: koncerty muzyki poważnej czy zlot pojazdów zabytkowych. Chcemy dorobić się dwóch, trzech flagowych dla naszego miasta imprez i umiejętnie je rozpropagować — tłumaczy.


Fot. Anna Pogorzelska

Jakie dodatkowe korzyści wynikają z przynależności do Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia? — Razem z burmistrzami miast, należących do sieci spotykamy się i rozmawiamy. Możemy liczyć na wzajemne, eksperckie wsparcie, wzajemne rady oraz wymianę doświadczeń — mówi Jarosław Kowalski.

I dodaje: — Praca burmistrza jest piękna, jeżeli ma się wizję, pomysły i jest się uczciwym człowiekiem. Przede wszystkim, jeśli poszło się tam aby służyć ludziom. Jestem mieszkańcem Dobrego Miasta, który chce to miasto wyprowadzić na prostą.


Milena Siemiątkowska

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do burmistrza #2768987 | 88.156.*.* 28 lip 2019 20:59

  Nie depcz ołtarzy przeszłości jeśli lepszych nie zamierzasz wznieść ........

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mania #2768564 | 83.28.*.* 27 lip 2019 15:38

  Stodoła Kultury kiedyś tętniła życiem...Dzięki temu panu stoi pusta...

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz

 3. rich #2768450 | 83.31.*.* 27 lip 2019 09:53

  Ani Dobre ani Miasto. Zapraszam pana burmistrza (również poprzedniego) i radnych do Suwałk. Zobaczycie co znaczy rozwój miasta bo wasze perspektywy kończą się na przyszłym bagnie i kamieniczkach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 4. dobromieszczanin #2768413 | 91.231.*.* 27 lip 2019 09:01

  Jesli chcecie przekonać sie jak jest w Dobrym Mieście, zapraszam chociażby na weekend...wieczorami ciemno, szaro nic sie nie dzieje. Słupy, tablice ogłoszeniowe puste...praktycznie nic wartościowego do zaoferowania, ludzie wyprzedzając szukać rozrywki do innych miast. Pan burmistrz ostro wyhamował DM w porównaniu do zeszłych lat :( a jak wiadomo kto stoi w miejscu, ten sie cofa

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

 5. dobromieszczanin #2768407 | 91.231.*.* 27 lip 2019 08:52

  Niestety nie jest kolorowo jak burmistrz mówi...:(

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)