Tysiące polskich turystów utknęło za granicą. Neckermann Polska ogłasza upadłość

2019-09-25 18:58:40 (ost. akt: 2019-09-25 19:10:21)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Neckermann Polska znika z rynku. Zarząd biura podroży poinformował, że zamierza złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. To wynik bankructwa brytyjskiego touroperatora Thomas Cook, który jest właścicielem Neckermanna Polska.
W piątek wypada Światowy Dzień Turystyki, a tu zamiast święta turystyczny armagedon. Do kraju trzeba będzie ściągnąć 3600 turystów, głównie z rejonu basenu Morza Śródziemnego, którzy wyjechali na wakacje z Neckermannem Polska. Buro podróży znika z polskiego rynku.
— Zgodnie z obowiązującymi przepisami przejmujemy opiekę nad turystami, będziemy starali się zapewnić im dokończenie pobytu albo powrót do kraju — mówił wczoraj na konferencji prasowej wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

— Turyści są wyrzucani z hoteli lub zatrzymywani w areszcie hotelowym, nie mogą wychodzić z na zewnątrz. Najgorsza sytuacja jest w Tunezji, Turcji i na Majorce — dodała Izabela Stelmańska z mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego.

Prezes zarządu Neckermann Polska Maciej Nykiel w wydanym dzisiaj (25 września) oświadczeniu poinformował, że w związku z niewypłacalnością biura złożył wniosek do marszałka województwa mazowieckiego o uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych wystawionych przez przez Allianz Partners. Zrobiono to, żeby pokryć roszczenia klientów Neckermann Polska oraz sprowadzić do kraju turystów. Jak dodał prezes Nykiel w najbliższych dniach spółka złoży do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. A powodem tych wszystkich działań jest ogłoszenie upadłości spółki Tohomas Cook GMBH, właściciela 100 procent udziałów Neckermann Polska.


Neckermann Polska ubezpieczony jest ma 25 mln zł w firmie Allianz. Poszkodowani turyści mogą zgłaszać się do urzędu marszałkowskiego po pieniądze.— Środki z gwarancji ubezpieczeniowej mogą być przeznaczone w pierwszej kolejności na powrót turystów do kraju, na utrzymanie turystów na miejscu, opłacenie i dokończenie ich pobytu  — poinformowała Izabela Stelmańska.

Jeżeli pieniędzy z gwarancji ubezpieczeniowej nie wystarczy, zostanie uruchomiony drugi filar, czyli Turystyczny Fundusz Gwarancyjny na pokrycie kosztów powrotu klientów i zwrot wpłat wniesionych przez klientów.
Kłopoty mają nie tylko turyści Neckermanna Polska, ale także ci, którzy wykupili wczasy korzystając z oferty niemieckiego Neckermanna.

Lecha Obara z Olsztyna, który jest jednym z wypoczywających w Hiszpanii, zawiadomił PAP, że kilkunastu polskich turystów wykupiło w niemieckim biurze wczasy w jednym z hoteli na hiszpańskim wybrzeżu. Jak mówił w związku z upadkiem biura Thomas Cook, przedstawiciele hotelu wezwali ich, by każdy zapłacił jeszcze raz po 500 euro.

—  Zablokowano nam możliwość skorzystania z pokoi hotelowych, nie mamy dokumentów, nie mamy posiłków. Powiedziano nam, że albo zapłacimy jeszcze raz po 500 euro, albo wyrzucą nas z hotelu pod eskortą policji. Sytuacja jest dramatyczna — stwierdził.

O tych kłopotach wiedzą mazowieccy urzędnicy. — Zgłaszają się do nas też klienci, którzy wykupili wczasy w niemieckim Neckermannie — mówiła wczoraj na konferencji Stelmańska. — Nie możemy im pomóc. Nasze działania dotyczą tylko klientów Neckermann Polska.

Kłopot ma też 14 tys. klientów, którzy wykupili już wycieczki z Neckermann Polska na sezon zimowy. Czy dostaną zwrot swoich pieniędzy?
— Branża turystyczna jest jedna branżą w Polsce, która zabezpiecza w stu procentach interes klientów — mówi Andrzej Kindler, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki. — Wszyscy klienci dostaną zwrot swoich pieniędzy.

Jeśli zabraknie pieniędzy z polisy ubezpieczeniowej, to roszczenia będą pokrywane z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, na który składa się branża. Na zwrot pieniędzy mogą liczyć wszyscy, którzy wykupili wyjazdy u legalnych organizatorów turystyki. Ich listę można znaleźć na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Przyczyną upadłości Thomas Cook, której początki sięgają 1841 roku jest olbrzymie zadłużenie touroperatora. Firma poinformowała, że w trybie pilnym ubiega się pomoc finansową w wysokości 200 mln funtów, aby uniknąć bankructwa. Wśród powodem kłopotów finansowych firmy eksperci wymieniają upalne lato 2018 r., co zmniejszyło liczbę rezerwacji last minute, niepewną sytuację polityczną w krajach, gdzie jeździli chętnie turyści np. w Turcji niepewność związaną z brexitem, ale także rosnąca konkurencję ze strony biur podróży działających w internecie.

Andrzej Mielnicki


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mario #2797177 | 83.31.*.* 29 wrz 2019 13:38

  Upadł właśnie kolejny mit o niemieckiej solidności itd tak jak ta Gazeta ogromne kłopoty ma deutsche bank czy commerz bank tona w długach

  odpowiedz na ten komentarz

 2. KasiaPO #2796551 | 88.156.*.* 27 wrz 2019 14:42

  Zwolenniczka PO-KO to kret pisowski, może nie wszyscy umią czytać ze zrozumieniem ale czyje to bióra napisane jest tustym drukiem i nie jest Polskie

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. Nie codzień #2796323 | 5.172.*.* 26 wrz 2019 20:45

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Do wyborów premier pozwozi ich swoim samolotem.

 4. do Anna G #2796217 | 84.138.*.* 26 wrz 2019 15:30

  Ty Idioto jeden co ty wapisujesz za brednie , Dziwie sie tylko REDAKCJI dlaczego takich komentarzy nie usowa !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Do plebsu! #2796087 | 5.173.*.* 26 wrz 2019 10:31

  patrze biedny plebs ma problem z zazdrością? Co was boli? kto wam broni? kazdy żyje jak chce..

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)