Trwa tydzień miast Cittaslow

2019-09-25 08:09:46(ost. akt: 2019-09-25 08:12:42)

Autor zdjęcia: meteriały prasowe

Miasta należące do międzynarodowej sieci Cittaslow stawiają na wysoką jakość życia ale z poszanowaniem tradycji, historii, bogactwa przyrodniczego. Spośród 30 polskich członków sieci 22 miejscowości leżą na Warmii i Mazurach. I właśnie w tym tygodniu, od 21 do 29 września 2019 roku świętują Tydzień Cittaslow. Tydzień Cittaslow w miasteczkach na Warmii i Mazurach upływa pod znakiem imprez kulturalnych i plenerowych. W tym czasie miasteczka należące do ruchu, którego znakiem rozpoznawczym jest ślimak, przybliżają mieszkańcom ideę miast „dobrej jakości życia”.
Już tradycyjnie miasta organizują jarmarki i festyny, w których programie przewidziano degustacje lokalnych potraw, różnorodne warsztaty, zawody sportowe, konkursy i zabawy dla dzieci, a także występy artystyczne. Na stoiskach handlowych można zaopatrzyć się w regionalne artykuły spożywcze, wyroby rzemiosła i rękodzieło. Tego rodzaju imprezy odbyły się już w Bartoszycach (festyn Dni Osadnika i Dożynki Działkowców), Lubawie (festiwal kulinarny Regionalne Święto Jabłka), Ornecie (Dni Dziedzictwa Ornety), Pasymiu (Jarmark Cittaslow).

A przed nami jeszcze wydarzenia w Dobrym Mieście (festyn ekologiczny, 29 września), Działdowie (festyn Pomarańczowa Niedziela, 29 września), Jezioranach (Ekotarg Cittaslow, 28 września).

Tydzień Cittaslow to również wydarzenia kulturalne. W Barczewie odbył się koncert muzyki filmowej, w Jezioranach wystawa plastyczna. Kolejne imprezy to koncert folklorystyczny i wystawa ceramiki 29 września w Bisztynku, spektakl teatru ognia 29 września w Gołdapi, w Lidzbarku Warmińskim koncert zespołów rockowych i reggae 28 września, 29.września występ kabaretu OTTO w Reszlu,

Przy okazji Tygodnia Cittaslow odbywają się liczne imprezy sportowo-rekreacyjne - rodzinne rajdy rowerowe (29.września w Braniewie po rajdzie przewidziano piknik rodzinny), Dobrym Mieście (28 września), Działdowie (29 września). 28.września z Lidzbarka wystartuje sztafeta pieszo-rowerowo-autokarowa. Lidzbark Warmiński również zaplanował grę terenową (28 września). Wydminy proponują wyprawę pieszą (28 września) i turniej szachowy (29 września). Na różne konkurencje sportowe zaprasza Ryn (23-29 września).

Nietypowym wydarzeniem integrującym wszystkie pokolenia będzie podsumowanie Tygodnia Cittaslow, które odbędzie się 28. września w Biskupcu. O godz. 10 w amfiteatrze miejskim rozpocznie się piknik jesienny przygotowany przez biskupieckie szkoły SP2 i SP3. Rodzice wraz dziećmi przygotują stragany z darami jesieni: owocami, warzywami, jarzynami, kwiatami oraz wspaniałym domowymi wypiekami i przetworami. Nie zabraknie również artystycznych występów uczniów. Dzieci będą mogły pobawić się, potańczyć i pośpiewać razem z animatorem.

W trakcie trwania pikniku rozstrzygnięty zostanie także konkurs literacki dla dzieci „Wierszyk lub fraszka o Cittaslow”. Autorzy najlepszych prac otrzymają dyplomy i nagrody.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olsztyn cały rok jest SLOWCITA #2795641 | 83.5.*.* 25 wrz 2019 10:32

  Zaściankowe, biedne, zakorkowane, z kompleksami miasto. Czy coś pominąłem ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Barzcewo #2795550 | 91.160.*.* 25 wrz 2019 08:32

   My mamy cały rok CitAlko%slow

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)