Kształcą pedagogów już pół wieku

2019-09-17 11:34:05(ost. akt: 2019-09-17 11:40:25)

Autor zdjęcia: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

2019 rok to czas licznych jubileuszy na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Wśród tych osób, którzy mają szczególne powody do świętowania, są olsztyńscy pedagodzy. To oni kształcą studentów od 50 lat.
Jubileuszowi 50-lecia pedagogiki, obchodzonemu na Wydziale Nauk Społecznych, towarzyszyła ogólnopolska konferencja naukowa pt. „(Re)konstrukcje pedagogiki akademickiej — troski, nadzieje, perspektywy”. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało prawie 300 gości z Olsztyna i z całej Polski. Wśród nich nie zabrakło zarówno przedstawicieli władz samorządowych, jak i świata nauki. Najważniejsze jest jednak to, że w spotkaniu wzięli udział ci, którzy przyczynili się do powstania, rozwoju i osiągnięć olsztyńskiej pedagogiki oraz ci, którzy ten rozwój wspierają.

Fot. Janusz Pająk/ UWM

— Konstruujemy tożsamość współczesnej pedagogiki, kłaniając się naszym mistrzom — powiedziała nam dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska, prof. UWM, dziekan Wydziału Nauk Społecznych, tłumacząc, że obecni pracownicy pamiętają o przebogatym dorobku swoich poprzedników i dążą do tego, by ten dorobek odpowiedzialnie pomnażać.

Dbałość o utrzymanie wysokiej jakości działalności naukowej jest szczególnie ważna, bo, przypomnijmy, pracownicy naukowi stają przed wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

— Bardzo ważne jest dla nas pozostanie na mapie w pełni akademickich ośrodków naukowych kształcących pedagogów w Polsce. Aby tak się stało, musimy utrzymać uprawnienia do doktoryzowania i habilitowania w dyscyplinie pedagogika, czyli w najbliższej ocenie działalności naukowej będziemy się starać o otrzymanie przynajmniej kategorii B+ — mówi prof. Joanna Ostrouch-Kamińska.
Poza wyzwaniami naukowymi, ważna jest też dydaktyka. O przyszłość absolwentów WNS dziekan jest jednak spokojna. Jak podkreśla, mury uczelni opuszczają oni z kompetencjami nie tylko profesjonalnymi czy wiedzą kierunkową, ale także z tzw. „kompetencjami „miękkimi”.

— Nasi absolwenci, nawet jeśli pracują w zawodach, które nie są bezpośrednio związane z ich wykształceniem, potrafią się odnaleźć na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Odpowiadają za to m.in. kształcone na WNS umiejętności: pracy w zespole, komunikowania czy empatii — zauważa prof. Joanna Ostrouch-Kamińska. I dodaje: — Konstruując profile naszych absolwentów, słuchamy bardzo uważnie naszych interesariuszy, a więc osób związanych z instytucjami, w których zatrudnienie znaleźć może w przyszłości nasz dzisiejszy student.

Fot. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Podczas uroczystości jubileuszowych wyróżniono osoby, które wniosły największy wkład w dotychczasowy rozwój uniwersyteckiej pedagogiki. Rektor UWM prof. Ryszard Górecki przyznał nagrody byłym dziekanom WNS z okresu XX-lecia istnienia UWM: prof. Andrzejowi Olubińskiemu, dr hab. Małgorzacie Suświłło, prof. UWM i dr. hab. Sławomirowi Przybylińskiemu, prof. UWM. Swoje wyróżnienia przyznały także władze Olsztyna. Nagrody Prezydenta Olsztyna – statuetki „Jakubka” zostały wręczone przez wiceprezydent Olsztyna Ewę Kaliszuk doc. dr. Andrzejowi Rutkowskiemu, który obejmował władzę dziekańską w 1969 r., prof. Józefowi Górniewiczowi, byłemu prorektorowi WSP i byłemu rektorowi UWM, dr. hab. Eugeniuszowi Łapińskiemu, który był dziekanem przez 12 lat, również podczas utworzenia UWM w 1999 r. oraz prof. Henrykowi Mizerkowi, pedagogowi nieprzerwanie pracującemu w uczelni od czterdziestu lat.

Z okazji jubileuszu przygotowane zostały okolicznościowe medale. Wręczono je patronom obchodów, przedstawicielom akademickich środowisk z całej Polski oraz emerytowanym i obecnym pracownikom aktywnie pracującym na rzecz pedagogiki na UWM. Na rewersie medali zamieszczono cytat z pism Seneki Młodszego: „Gdziekolwiek jest człowiek, tam jest powód do dobra.” Ta sentencja stała się przesłaniem całej uroczystości i mottem podziękowań dla nagrodzonych.

Daria Bruszewska-Przytuła


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jan #2792447 | 83.6.*.* 17 wrz 2019 21:25

  Widocznie prawda jest niewygodna

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Łukasz #2792446 | 83.6.*.* 17 wrz 2019 21:23

  Właśnie...były trzy podmioty UWM, a nie tylko dwa...

  odpowiedz na ten komentarz

 3. piotr #2792443 | 83.6.*.* 17 wrz 2019 21:18

  Z tego, co wiem były trzy szkoły wyższe ART, WSP i WIT. Proszę o prawdę w informacjach.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. roboty biologiczne #2792436 | 46.78.*.* 17 wrz 2019 20:54

  Obecny system został wymyślony przez niemców nie po to żeby dzieci czegokolwiek uczyć, ale po to żeby wychować odpowiedni typ obywatela. Takiego który będzie pracował, płacił podatki i walczył w wojnach które wymyśli sobie dany rząd. Dlatego programy nauczania są skonstruowane w konkretny sposób. Trzeba zwrócić uwagę że w zasadzie rodzic w tym systemie nauczania ma znikomy wpływ na edukację i kształtowanie swojego dziecka niezależnie od poglądów które reprezentuje. Żaden rząd nie jest zainteresowany posiadaniem samodzielnie myślących obywateli nie daj boże jeszcze z konkretną wiedzą. Masy mają nie myśleć. Masy mają pracować i konsumować.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. lans władz wydziałowych #2792330 | 212.160.*.* 17 wrz 2019 17:03

  tak bym to ujął. Parcie na szkło w każdym aspekcie tego przedstawienia, ważne żeby ktoś znaczący nas zauważył.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)