Ja zawsze będę przy was

2019-09-08 08:04:32(ost. akt: 2019-09-06 15:43:45)
Barbara Samulowska

Barbara Samulowska

Autor zdjęcia: Wikipedia

W tym roku główne uroczystości 142. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie odbędą się 8 września. Jedną z osób, która ich doświadczyła była Barbara Samulowska z Woryt. — Ona przez całe życie będzie się nami opiekować — mówiła do sióstr o Maryi.
Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie trwały od 27 czerwca aż do 16 września 1877 roku i było ich około 160. Wizjonerkami były Barbara (Stanisława) Samulowska oraz Justyna Szafryńska. W objawieniach Maryja — po polsku — zachęcała do gorliwej modlitwy różańcowej i wstrzemięźliwości. 8 września zwróciła się do dziewczynek: Nie smućcie się, bo ja zawsze będę przy was. Tego dnia pobłogosławiła także źródełko pod lasem.

W czasie objawień Warmia znajdowała się pod pruskim zaborem. W tym okresie nasiliła się również walka z Kościołem katolickim, tzw. kulturkampf. Celem walki z kulturą było także rugowanie polskiej kultury i języka z przestrzeni społecznej. Obydwie wizjonerki zagrożone aresztowaniem przez władze pruskie, zostały umieszczone przez proboszcza z Gietrzwałdu, księdza Weichsla u Sióstr Miłosierdzia w Lidzbarku Warmińskim, a następnie razem z siostrami, które zostały zmuszone przez władze pruskie do opuszczenia placówki, udały się do Chełmna. W liście z października 1877 roku skierowanym do biskupa ordynariusza, ksiądz Weichsel uzasadnia konieczność opuszczenia Gietrzwałdu osobistym bezpieczeństwem i dobrem duchowym dziewcząt.

Barbara Samulowska wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie w 1883 roku i tam odbyła postulat, a następnie wyjechała do Paryża. Osoby pracujące z nią, podkreślały jej gorliwość w wierze, zaangażowanie w pracę z dziećmi oraz uprzejmość. Siostra Teresa Récanier w liście do rodziny tak pisze o siostrze Samulowskiej: „Wyczuwałam, że ta dusza żyje tylko i wyłącznie Bogiem i silna miłość do Najświętszej Dziewicy przenika każdy czyn Siostry Barbary. Dlatego wywiera bardzo korzystny wpływ na wszystkich którzy mieli z nią styczność".

Po 11 latach spędzonych w Paryżu siostra Barbara Samulowska wyjechała na misję do Gwatemali. W listach do rodziny podpisuje się imieniem siostra Stanisława, które jest jej imieniem przyjętym w zgromadzeniu. Po przybyciu do Gwatemali, zostaje dyrektorką Seminarium Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. Jest apostołką gorącej miłości do Maryi. Powtarza często: „Kochajmy Ją, pokładajmy w Niej całą naszą ufność. Ona nas uchroni i przez całe życie będzie się nami opiekować".

W roku 1907 zostaje wysłana jako siostra przełożona do szpitala w Antigua. Bezpośrednią przyczyną zmiany miejsca pracy był zły stan jej zdrowia i konieczność zmiany klimatu. Szpital miał ogromne braki, a w nieprzystosowanym budynku panowało skrajne ubóstwo. Siostra Samulowska dzięki swej roztropności i poświęceniu zyskała uznanie wszystkich.

Po wyzdrowieniu zostaje skierowana do szpitala głównego w Gwatemali, gdzie przybyła przed trzęsieniem ziemi, które nastąpiło w noc Bożego Narodzenia 1917 roku i zamieniło w ruiny prawie połowę miasta i część szpitala. Organizuje pomoc dla setek chorych pozbawionych dachu nad głową. Organizuje budowę baraków, aby zapewnić im schronienie.

Siostry, z którymi przebywała tak charakteryzowały swoją wychowawczynię: „stała niczym niezachwiana pogoda umysłu, miły ujmujący uśmiech, zawsze gotowa do uniewinniania drugich, zmniejszania cudzych błędów".

Siostra Stanisława z wielkim niepokojem o losy kraju i rodziny przeżywa pierwszą wojnę światową, sama w Gwatemali była świadkiem krwawej wojny domowej, która pochłonęła wiele ofiar, a szpital pozbawiła niezbędnych środków. W czerwcu 1923 roku przyjechała do Chełmna, gdzie spotkała się z rodziną. Z obawy przed Niemcami, jak zaznacza w liście z Paryża z tego czasu, nie może odwiedzić stron rodzinnych. Umiera w Gwatemali w 1950 roku, w wieku 85 lat.


W tym roku uroczystości 142. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie, tradycyjnie już połączone z dożynkami archidiecezjalnymi, odbędą się 8 września o godz. 11. Liturgii na błoniach gietrzwałdzkich będzie przewodniczył biskup Andrzej Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej. Mszę św. poprzedzi różaniec o godz. 10. Procesja z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem wyruszy z bazyliki na błonia gietrzwałdzkie o godz. 10.30.

Dzień wcześniej, 7 września, w gietrzwałdzkim sanktuarium o godz. 18 zostanie odprawiona msza św. z nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, a następnie odbędzie się młodzieżowe czuwanie modlitewne, poprzedzone różańcem i apelem maryjnym. Początek o godz. 21.00. Z kolei o godz. 24.00 przy kaplicy objawień zostanie odprawiona msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

W niedzielny poranek z olsztyńskich i ostródzkich parafii wyruszą także piesze pielgrzymki do Gietrzwałdu. Jak co roku przygotowana została specjalna oferta komunikacji miejskiej, by ułatwić dojazd do gietrzwałdzkiego sanktuarium i powrót do Olsztyna. W niedzielę, 8 września, będą uruchomione dwie linie specjalne G-1 oraz G-2.

Wojciech Kosiewicz

Z kart historii Gietrzwałdu:


1352 — wystawiono dokument lokacyjny dla wsi Gietrzwałd. Dla zapewnienia opieki duchowej ludności pruskiej i niemieckiej wybudowano wówczas pierwszy, drewniany kościół, a w XV wieku murowany.
1685 — w opisie kościoła po raz pierwszy pojawiła się wzmianka o istnieniu obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem ozdobionego srebrna koroną, co wskazuje na dawność kultu.
1877 (27.VI-16.IX) – czas objawień Matki Bożej dwóm warmińskim dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej.
1945 — Sanktuarium Matki Bożej zostało objęte opieką duszpasterską przez Kanoników Regularnych Laterańskich.
1967 — koronacja cudownego obrazu koronami papieskimi. Uroczystościom przewodniczył prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński w asyście kardynała Karola Wojtyły.
1970 — kościół gietrzwałdzki otrzymuje tytuł Bazyliki Mniejszej nadany przez papieża Pawła VI.
11.IX.1977 — uroczystość stulecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i ogłoszenie dekretu zatwierdzającego ich autentyczność.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Maryja #2787934 | 188.146.*.* 8 wrz 2019 10:35

  Proszę Was, codziennie odmawiajcie różaniec

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Marcin Luter #2787924 | 82.145.*.* 8 wrz 2019 10:27

  Odpuśćcie już sobie te odpusty !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Terapeuta #2787915 | 83.9.*.* 8 wrz 2019 10:02

  Ciekawe co ona brała ze miała takie jazdy a może to prostu schizofreniag

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 4. a ja to lach #2787907 | 79.124.*.* 8 wrz 2019 09:38

  wszystkie religie to mistyfikacja dla ciemnego ludu który wszystko łyka jak pelikan a kler cieszy się i kasę liczy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. DZ.DZ. #2787899 | 89.228.*.* 8 wrz 2019 09:22

   Boję się tej zjawy ze zdjęcia.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)