SuperAgro WiM: Dęby z warmińskiego Parku Narodzin

2019-09-02 13:29:12 (ost. akt: 2019-09-02 14:03:11)
Łęgajny witacz

Łęgajny witacz

Autor zdjęcia: wu-ka

Nad Jeziorem Linowskim w Łęgajnach, gmina Barczewo, istnieje Arboretum-Park Narodzin. Każdorazowe narodziny dziecka w sołectwie są upamiętnione przez rodziców lub chrzestnych posadzeniem dębu. Rośnie ich już kilkanaście. Sołectwo Łęgajny bierze udział w naszym plebiscycie SuperAgro WiM.
Łęgajny to duża wieś leżąca przy trasie nr 16, dwa km od Barczewa. Jest tu szkoła, przedszkole, sklepy, kościół, wiele firm prywatnych i spółek. Do Łęgajn dojeżdża busik, a ostatnio uruchomiono dwie linie autobusowe, nr 114 i 124. Jeśli ktoś ma ochotę, może dojechać do Łęgajn pociągiem. Problem w tym, że przystanek kolejowy leży w znacznym oddaleniu.

Spacerek po Łęgajnach, który zajął mi niemal godzinę, to sympatyczne i pouczające spotkanie z historią i współczesnością. Przy głównej ulicy mamy tu Łęgajny w pigułce, bowiem co kilkanaście metrów stoją estetyczne tablice informacyjne o różnej treści, np. opis dziejów wsi, szkoły podstawowej, zabytków, historyczna mapa Łęgajn, mapa współczesna, wykaz imprez czy też oferta kulturalna. Nazwy ulic „kwiatowe”: Fiołkowa, Chabrowa, Makowa, Jaśminowa. Są też tutaj drogowskazy: ile kilometrów od Łęgajn leży Warszawa, Olsztyn, jak trafić do sołtysa.

Kiedyś bolączką Łęgajn było składowisko odpadów za wsią. Odór, jaki się stąd unosił, odstręczał potencjalnych inwestorów i tych, którzy pragnęli osiedlić się we wsi niedaleko Olsztyna. W końcu mieszkańcy zbuntowali się i składowisko w 2007 roku zamknięto. Innym problemem było zdegradowane Jezioro Linowskie. Aż przyszedł dzień, że wędkarze z Łęgajn i Olsztyna, sołtys oraz rada sołecka, zabrali się do roboty. Chcieli, żeby jezioro stało się wizytówką Łegajn.

— W 2011 roku utworzyliśmy Stowarzyszenie Wędkarskie Jeziora Linowskiego, którego zadaniem było przywrócenie bioróżnorodności jeziora — wspomina Andrzej Turek, sołtys Łegajn. — Zaczęliśmy od posprzątania jego brzegów, wywożąc kilka ciężarówek śmieci, posadziliśmy nowe drzewka, po czym nawiązaliśmy kontakt z naukowcami z Kortowa, którzy nauczyli nas, jak przywrócić nasze jezioro do życia.

Procesowi oczyszczania wód jeziora towarzyszyły inwestycje na terenie obok. Zbudowano m.in. domek wędkarza, pomosty, skąd można było łowić ryby (tablica informuje, jakie ryby występują w jeziorze, o ich wymiarach ochronnych i gdzie wykupić zezwolenia na wędkowanie). Jest tu też grzybek, miejsca do grillowania, parking, tablice dydaktyczne o tematyce przyrodniczej, boisko do siatkówki itd. Jest też tablica z apelem, żeby sprzątać po sobie wszelkie odpady.
— Staramy się w tym miejscu edukować dzieci i młodzież, ponieważ kiedyś nas zastąpią — dodaje Andrzej Turek.

Drugą organizacją, która aktywnie działa na rzecz sołectwa, jest utworzone w 2007 roku stowarzyszenie Przystanek Łęgajny. Centrum Aktywizacji Społecznej to kolejna zrealizowana inicjatywa obu stowarzyszeń, wspieranych przed radę sołecką Łęgajn. Przed rokiem nad jeziorem utworzono Arboretum- Park Narodzin z dębami, które sadzą rodzice lub chrzestni każdego narodzonego na terenie sołectwa dziecka. Rośnie ich tu już kilkanaście. Inicjatorzy przedsięwzięcia mają nadzieję, że kiedy maluchom przybędzie lat, będą się opiekować dębami. A one ich na pewno przeżyją.

sołtys Łęgajny — Takie jak to miejsca służą integracji mieszkańców, w tym podczas wielu imprez, jakie organizujemy nie tylko w sezonie, ma też znaczenie sentymentalne — przyznaje Andrzej Turek.

W następstwie tych działań Stowarzyszenie Jeziora Linowskiego i Przystanek Łęgajny zostały w 2018 roku laureatem ogólnopolskiej nagrody „SuperSamorząd”. W konkursie wzięło udział 221 gmin z całej Polski, a nagrodę wręczono na Zamku Królewskim). Ze swojej strony gmina Barczewo przyznała Anioła Sukcesu. Zaś sam Andrzej Turek z okazji Międzynarodowego Dnia Sołtysa w 2018 roku został wyróżniony przez samorząd województwa.

— Nie spoczywamy na laurach — mówi sołtys Łęgajn. — Podczas tegorocznych wakacji zorganizowaliśmy przy wsparciu organizacyjnym Anny Rok, malarki z Barczewa, ogólnopolski plener malarsko-rzeźbiarski pod hasłem Artystyczne Łęgajny. Plener, z inicjatywy stowarzyszenia Przystanek Łęgajny, połączony z warsztatami artystycznymi dla najmłodszych, odbywał się w ramach projektu „Aktywizujemy i Integrujemy Obszar LGD Południowa Warmia”, a tematem przewodnim była tajemnica Jeziora Linowskiego. Komisarzem pleneru był znany olsztyński malarz Tadeusz Brzeski. Część wykonanych dzieł, jak to bywa w zwyczaju, pozostawiono na miejscu.

— To wymarzone miejsce na plenery! — twierdzi Marian Zwierkowski z Łęgajn, rzeźbiarz, uczestnik tego wydarzenia.

Sołtys Andrzej Turek dodaje, że do zrobienia jest we wsi bardzo wiele, ale od czasu do czasu pojawiają się nowe problemy. Co prawda wysypisko jest zamknięte i rekultywowane, ale czasem ktoś podrzuca tu odpady.

6 lutego 2019 roku Andrzej Turek po raz kolejny został wybrany na sołtysa Łęgajn. Wybrano też radę sołecką, która wspiera swojego sołtysa we wszystkich działaniach.


Władysław Katarzyński

NASZA AKCJA SUPERAGRO WIM
1. Ponad 40 proc. mieszkańców naszego regionu mieszka na wsi. Chcemy to docenić, a przy okazji wypromować gospodarstwa agroturystyczne i lokale gastronomiczne z prawdziwie wiejską duszą. Chcemy też pokazać wiejskie społeczności i ich liderów. Dlatego zorganizowaliśmy akcję "SuperAgro WiM". Termin nie jest wybrany przypadkowo, bo weszliśmy w okres dożynkowy. I już teraz zapraszam 22 września do skansenu w Olsztynku na Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie.
2. Nasza akcja ma trzy kategorie:
Sołectwo Roku 2019
Gospodarstwo Agroturystyczne 2019
Lokal z Wiejską Duszą 2019
3. Już teraz prosimy o zgłaszanie kandydatur. Mile widziane uzasadnienia i zdjęcia. Piszcie do mnie na adres: i.hrywna@gazetaolsztynska.pl. Głosowanie sms-owe zaczęliśmy 23 sierpnia, po otrzymaniu pierwszych zgłoszeń.
4. Sołectwo, gospodarstwo i lokal wybierzemy we wszystkich powiatach naszego regionu. Wybierzemy też zwycięzców na szczeblu regionalnym. Wszyscy laureaci mogą liczyć na promocję w naszych mediach.
5. Zdobywcy pierwszego miejsca w rankingach powiatowych otrzymają od nas stronę w naszych tygodnikach, zdobywcy 2 i 3 miejsca po pół strony. Teksty ze zdjęciami zamieścimy także w internecie. I przypomnimy je wiosną 2020 roku, przed długim, majowym weekendem.
6. Na to samo w "Gazecie Olsztyńskiej" oraz na gazetaolsztynska.pl mogą liczyć laureaci w rankingu regionalnym. Ponadto dla zdobywców pierwszych miejsc w rankingu regionalnym wiosną 2020 roku nakręcimy filmy promocyjne, które zamieścimy na naszych stronach www.
Igor Hrywna

Regulamin: kliknij tutaj

Rankingi z powiatu olsztyńskiego:

Gospodarstwo Agroturystyczne 2019Lokal z Wiejską Duszą 2019Sołectwo Roku 2019