Nie oddawajmy Kopernika!

2019-08-21 20:10:52 (ost. akt: 2019-08-21 19:11:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wielki uczony wszech czasów mieszkał na zamku kapituły warmińskiej w obecnej stolicy Warmii i Mazur kilka lat, prowadząc także tutaj swoje obserwacje astronomiczne. Ten fakt zaczyna być poważnie wykorzystywany do promocji miasta.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Kopernik powinien być jak Pokemon

Kopernik powinien być jak Pokemon


W Centrum Konferencyjnym UWM od poniedziałku obraduje jubileuszowe, XX Beacon Satellite Symposium, z udziałem ponad 200 uczonych z pięciu kontynentów. Przemawiając podczas ceremonii otwarcia sympozjum, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin wręczył reprint dzieła Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium” przewodniczącemu komitetu organizacyjnego prof. Andrzejowi Krankowskiemu z Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM. Było to symboliczne podkreślenie roli wielkiego uczonego renesansu w historii Warmii.

— To obserwując warmińskie niebo, zebrał mistrz Mikołaj dane naukowe pozwalające mu dokonać przewrotu w światowej astronomii — stwierdził m.in. marszałek.

W 546 rocznicę urodzin Kopernika, 19 lutego 2019, Urząd Marszałkowski wyemitował nowy token blockchain „CoperniCoin” — token Kopernika, który zachęca do poznawania regionu i życia Kopernika. Zdobywając te monety, można na koniec uzyskać nagrody. To dobry sposób na zainteresowanie młodego pokolenia postacią wielkiego astronoma.

— Opracowując program promocji regionu pragniemy podkreślić obecność tego wielkiego uczonego w naszym regionie — dodał marszałek chwilę pózniej w rozmowie z „Gazetą Olsztyńską”. — To tutaj, na Warmii, spędził mistrz Mikołaj swoje dorosłe życie, tutaj napisał „De revolutionibus…” i tutaj znajduje się jego grób.

Także prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz nie szczędził podczas inauguracji sympozjum słów zachęty do odwiedzania naszego regionu ze względu na jego walory historyczne, w tym ponad 600-letnią historię Olsztyna

— W pięćsetlecie urodzin Kopernika zostało otwarte Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, które także będziecie mieli okazję zwiedzić — mówił.

Czy przybysze z innych stron kraju wiedzą, że przyjechali do miasta wielkiego astronoma? Żeby się o tym przekonać, udałem się na dworzec PKP i zapytywałem o to osoby, które właśnie wysiadły z pociągu.
— Oczywiście, że tak — odpowiedział mężczyzna w średnim wieku z plecakiem. — Już w szkole podstawowej uczyli nas o tym.
— Jedną z jego siedzib był na pewno Frombork oraz Lidzbark Warmiński — dodał kolejny podróżny. — Ale trudno mi coś więcej powiedzieć ze szczegółami. Wiem na pewno, że nie przebywał w Barczewie, do którego teraz jadę. Jedno jest pewne: dokonał wielkiego odkrycia, które przyczyniło się do rozwoju nauki.
— Fakt, że Kopernik mieszkał we Fromborku, jest dosyć powszechnie znany, ale że w Olsztynie, to pierwsze słyszę. Co prawda jestem tu pierwszy raz — mówi dla odmiany pan Maciej, student z Gdyni. — Coś tam gdzieś słyszałem, że Kopernik spędzał czas gdzieś tam w okolicach Mazur, ale nie pamiętam — deklaruje pan Mateusz, mody turysta z Warszawy.

Na pytanie, czy ma świadomość, że to Warmia, a nie Mazury, odpowiada niepewnie, że „chyba tak”.

Jak widać, wiedza o obecności wielkiego uczonego w stolicy Warmii i Mazur nie jest wcale tak powszechna, jak byśmy tego oczekiwali. Jadąc obwodnicą Olsztyna próżno na razie szukać drogowskazów, na przykład w rodzaju: „Do miasta Kopernika”.

Łukasz Czarnecki-Pacyński
Masz pytanie do autora? Pytaj: l.czarnecki@gazetaolsztynska.pl

Od autora
Nie oddawajmy Mikołaja Kopernika innym miastom, które od dawna promują się dzięki jego nazwisku. To dzisiejsza stolica Warmii i Mazur, obok Fromborka, ma do tego największe prawo.

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. As #2781326 | 91.15.*.* 24 sie 2019 14:09

  Wszechczasów piszemy zawsze razem.jakby coś to mogę dać bezpłatne korepetycje pisarzowi z gazety z gp

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Gosiausa #2781100 | 107.5.*.* 23 sie 2019 21:35

  Kiedyś jako nagrodę w szkole podstawowej otrzymałam książkę - Mikołaj Kopernik - życie i samotność ..... nie pamietam autora i dokładnego tytułu , nie mnie pamietam , ze autor coś wspominał o krótkim okresie pobytu na zamku,i ze dotyczył planu obrony zamku przed krzyzakami !!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. @Ze #2780674 | 83.9.*.* 22 sie 2019 22:34

  Bo to nie jest miasto Kopernika tylko zabugowców i kurpiów. Nie widzisz, że coraz bardziej przypomina jakieś Mysiadło niż np. Norymberge, gdzie Kopernik swoje ksiazki drukowal?

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Ze #2780515 | 81.190.*.* 22 sie 2019 17:16

  Ze wszystkich kierunków wjeżdżając do Olsztyna powinna być duża ładna tablica informująca np.Witamy w mieście Kopernika Olsztynie lub np.Witamy w Olsztynie i wyjeżdżając z Olsztyna że wszystkich kierunków też powinny być tablice na których powinno być np.napisane Olsztyn żegna i serdecznie zaprasza ponownie. Coś w tym stylu.....A dziś nic nie ma ani wjeżdżając do Olsztyna ani wyjeżdżając żadnych ładnych dużych tablic. Tylko,że Olsztyn i nic więcej. Pobudka....!!!!

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Gdzie marketing?! #2780413 | 5.172.*.* 22 sie 2019 14:28

   To wina marketingowców i samego prezydenta, ze tak mało mówi się o Koperniku mieszkającym w Olsztynie!!! Brak reklamy i jakiegoś pomysłu na wypromowanie "olsztyńskiego Kopernika"... poza tym po prostu Olsztynowi brakuje reklamy!!!!

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD