Na Warmii i Mazurach zarabiamy mniej niż inni. O ile?

2019-08-22 07:15:00(ost. akt: 2019-08-21 19:13:36)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Jeśli chodzi o wysokość przeciętnych zarobków mieszkańców, Olsztyn znalazł się na 44. miejscu wśród polskich powiatów. Niestety, kilka powiatów z naszego regionu znajduje się w ogonie zestawienia.
Z raportu przygotowanego przez Akademię Górniczo-Hutniczą i tygodnik „Polityka” wynika, że Olsztyn jest w pierwszej dziesiątce miast, w których żyje się najlepiej. Nic dziwnego, bo o naszym komforcie decyduje m.in. bliskość terenów zielonych i jezior. Nie samym jednak urokliwym krajobrazem człowiek żyje, więc olsztynianie pewnie chcieliby móc się cieszyć tą samą lokatą swojego miasta w rankingu przeciętnych wynagrodzeń mieszkańców. Ze średnią pensją pawie 4 649 zł musimy zadowolić się 44 miejscem wśród wszystkich polskich powiatów i 24 wśród miast na prawie powiatu.

Z zestawienia przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że pensja, która trafia do kieszeni przeciętnego mieszkańca Olsztyna, jest o kilka procent niższa niż ta, którą otrzymuje statystyczny Polak.

O ile jednak mieszkańcy stolicy województwa mogą liczyć na przyzwoite wynagrodzenia, o tyle osoby pracujące w powiatach nowomiejskim (znajdującym się na ostatniej, 377 lokacie) czy węgorzewskim zarabiają o prawie 30 proc. mniej niż wynosi średnia pensja w Polsce. I to oni pewnie najbardziej chcieliby się zamienić z mieszkańcami położonej w woj. śląskim miejscowości Jastrzębie-Zdrój. Tam przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi aż 8 121 zł. Z danych GUS wynika także, że przeciętne wynagrodzenie w Jastrzębiu-Zdroju rosło w ubiegłym roku niemal pięć razy szybciej niż średnia krajowa. Różnica w porównaniu z 2017 r. w kraju wyniosła bowiem 307 zł, a w Jastrzębiu — 1 511 złotych. Na podium znalazło się także miejsce dla Warszawy i innego śląskiego miasta — Jaworzna.

Warto pamiętać, że dane zebrane przez GUS więcej mówią o pewnych tendencjach niż o rzeczywistej sytuacji. W myśl ironicznego powiedzenia, że ja i mój pies statystycznie mamy 3 nogi, do uśrednionych wyników trzeba podchodzić z pewną dozą ostrożności, tym bardziej że w zestawieniu pominięte zostały przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osoby.

dbp
Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. qq #2780765 | 188.146.*.* 23 sie 2019 08:37

  Ciekawe. Ceny w Olsztynie rosną i płacimy często za te same usługi więcej niż w innych miastach Polski np. za usługi remontowo-budowlane, ale pracownik od szefa dostaje z tego mniej niż w innych miastach Polski. Pewnie dlatego, że w innych miastach jest więcej firm, więc pracownik może powiedzieć "albo podwyżka, albo pracuj sobie sam". U nas wciąż pracownik gilga po stópkach pracodawcę, że ten ostatni jest o tyle łaskawy, że zatrudnia go legalnie. Ale to się zmienia powoli na szczęście.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Lokalny #2780751 | 81.163.*.* 23 sie 2019 08:06

  Zarobki w powiecie lidzbarskim na poziomie jak w tabeli....hahahahaha. Ciekawe kto tyle zarabia, bo ja nie widziałem takich pieniędzy jak żyje, a żyje już trochę. To skandal wypisywać takie brednie nie znając realiów tylko opierając się na jakiś urojonych statystykach GUS.Realia są takie, że najniższa krajowa to standard. Koszty życia za to mocno podwyższone choćby przez znacznie wyższy koszt ogrzewania i wywozu nieczystości. Wszędzie daleko a komunikacja publiczna to fikcja jak nie weźmiemy pod uwagę kierunków typu Olsztyn, Bartoszyce no i może Braniewa. Do Elbląga dojazd to już abstrakcja. Okoliczne wsie to bez własnego transportu w ogóle nie mają jak się przemieszczać. Pozdrawiam twórców "propagandy super osiągnięć PiS"

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. jacek #2780721 | 83.9.*.* 23 sie 2019 07:08

  zmieniam prace jak rękawiczki ale zanim odejde pseudopracodawca jest gnębiony kontrolami !!! aż ZACZNIE SZANOWAĆ PRACOWNIKÓW !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. docho #2780651 | 83.9.*.* 22 sie 2019 21:44

   W Emblągu zarabiaja 10% mniej a mieszkania maja o połowe tańsze.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. strzeż się pociągu i polskiego prywaciarza #2780641 | 81.111.*.* 22 sie 2019 21:21

   Dziś poszedłem do lasu dzięcioł gada po polsku, kukułka gada po polsku pomyslałem siedz na d jak ci tu dobrze. Popatrz sobie wieczorem na oferty pracy w Olsztynie i od razu ci przejdzie ochota wracać.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (18)