Sprowadzali luksusowe auta i fałszowali ich dokumentację

2019-08-20 07:51:06 (ost. akt: 2019-08-20 08:21:12)

Autor zdjęcia: CBŚP

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej fałszowali dokumentację sprowadzanych z zagranicy pojazdów. Unikali w ten sposób opłacania właściwej stawki podatku akcyzowego. Podczas akcji CBŚP zatrzymano 6 osób i zabezpieczono luksusowe samochody warte ok. 2 mln zł.
Policjanci z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani czerpali korzyści z uchylania się od opłacania właściwej stawki podatku akcyzowego w związku ze sprowadzaniem pojazdów z zagranicy.

Policjanci CBŚP we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Urzędem Celno-Skarbowym przeprowadzili akcję, w wyniku której zatrzymano 6 osób. Niemal jednocześnie kilkudziesięciu funkcjonariuszy przeszukało m.in. miejsca zamieszkania podejrzanych. Działania były prowadzone na terenie województwa pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. W trakcie akcji zabezpieczono 6 pojazdów: BMW X5 i GT5, Porsche Macan oraz Cayenne, Mercedes klasy S i E o łącznej wartości około 2 mln zł. Ponadto funkcjonariusze z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji zabezpieczyli BMW 5.


Z ustaleń policjantów wynika, że sprowadzane do Polski samochody były dekompletowane w warsztacie, poprzez np. usunięcie foteli, lamp, nadkoli czy zderzaków. Następnie niekompletne już pojazdy były poddawane oględzinom przy pomocy rzeczoznawcy – również podejrzanego o udział w grupie. W ten sposób zaniżano ich wartość wskazując na rzekome uszkodzenia, które w rzeczywistości nie występowały. Dzięki temu uiszczano podatek akcyzowy w kwocie znacząco niższej od należnej dla danego pojazdu. Wstępne wyliczenia dotyczące 11 samochodów wskazują, iż uszczuplenie należności Skarbu Państwa wyniosło około 500 tys. zł.

Obecnie śledczy weryfikują sposób sprowadzenia do Polski 150 samochodów. Analizują zgromadzony materiał dotyczący aut, które do kraju trafiły jako tzw. „pojazdy specjalistyczne”, za które nie opłacano podatku akcyzowego. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że samochody te nie posiadały zmian konstrukcyjnych, a dokumentacja pojazdów była podrabiana.

Policjanci CBŚP wspólnie z prokuratorami szczegółowo ustalają pełny zakres działalności grupy. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

źródło: CBŚP


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Trex #2779158 | 37.108.*.* 20 sie 2019 09:10

  Ale to nie dotyczy warmii i mazur! Rozumiwm propagandowski tekst PISiarzy by puścić przez PARP do ludu. Nie jeden Janusz z Grażyna, będą zacierać ręce mówiąc "złodziej więcej nas nie okradnie" i pójdą odebrać swoje 500+ i zapomoge z mopsu vo by udać się na codzienne spożywanie alkoholu. A tak na serio to kupa krai przymyka na takie procedery oko, bo ci ludzie jak zarabiają to kasę wydają w kraju i podatek wraca chociaż nie bezpośrednio to przez zakupione produkty!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. L #2779155 | 37.201.*.* 20 sie 2019 09:06

   Za male kary za oszustwa, kradzieze, gwalty, pijactwo kierujcych itd... - to zbieramy i bedziemy zbierac takie zniwa .

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)