Plastikowe butelki wkrótce przestaną zanieczyszczać środowisko?

2019-08-12 14:00:45(ost. akt: 2019-08-23 15:35:46)
Jest szansa, że już wkrótce plastikowe butelki przestaną zanieczyszczać środowisko

Jest szansa, że już wkrótce plastikowe butelki przestaną zanieczyszczać środowisko

Autor zdjęcia: pixabay.com

Polska może być kolejnym krajem Unii Europejskiej, która wprowadzi system kaucyjny. Wielu Polakom ten pomysł się podoba. Zapytaliśmy o to mieszkańców regionu.

Powinny być w kontenerach na śmieci, ale wiele wala się po lasach czy plażach. Mowa o butelkach, szklanych lub plastikowych. W dziesięciu europejskich krajach: Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji, Islandii i na Litwie działa system kaucyjny. Nad takim samym rozwiązaniem zastanawia się Ministerstwo Środowiska.

Zdaniem ministra środowiska Henryka Kowalczyka, wprowadzenie kaucji od np. plastikowej butelki spowodowałoby, że konsumenci by ich nie wyrzucali, tylko zwracali, żeby odzyskać pieniądze. — Kaucja powinna być. Nie chcę tu mówić o pieniądzach konkretnych, natomiast kaucja powinna być taka, żeby się opłacało odnieść to opakowanie do skupu. By dla konsumenta był to towar warty zainteresowania, żeby nie trzeba było go porzucać — stwierdził w rozmowie z Radiem Plus.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego to korzyść dla środowiska, ale też olbrzymie koszty.


Przeprowadzona w 2017 roku analiza wykazała, że jego wprowadzenie w Polsce, w oparciu o automaty do odbioru plastikowych butelek i opakowań, to koszt od 19 do 24 mld zł. Koszt takiej maszyny, w zależności od wielkości, waha się od 75 tys. zł do 160 tys. zł, a trzeba byłoby ich postawić ok. 118 tys.

Skąd taka różnica w kosztach? Różnica wynikała z możliwości zastosowania dwóch wariantów. Jeden z nich jest automatyczny. Polegałby na ustawianiu, na przykład w sklepach, specjalnych urządzeń do zbiórki odpadów. Miałoby stanąć 118 tysięcy takich automatów. Koszt tego rozwiązania to 24 miliardy złotych w ciągu pięciu lat.

Drugim wariantem jest system mieszany. Ta opcja zakłada połączenie automatów do zbiórki w większych sklepach z możliwością odpłatnego zwrotu opakowania w małych punktach handlowych. Eksperci prognozują, że w ciągu pięciu lat pochłonąłby około 19 miliardów złotych.
— Najwcześniej w 2020 roku producenci, którzy wprowadzają na rynek opakowania, będą musieli zapłacić za ich zbiórkę i późniejszy recykling — zapowiedział w mediach Kowalczyk.

Według Forum Gospodarki Odpadami, ściągniecie od przemysłu opakowaniowego nawet 2 groszy od opakowania mogłoby dać ok. 2 mld zł, które pokryłby część kosztu zbiórki i zagospodarowania takich odpadów.

Dyrektywa przewiduje też, że do końca 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu opakowań plastikowych po napojach ma wynieść 77 proc., a do 2029 r. – 90 proc.

Od 2025 roku wszystkie butelki PET w UE będą musiały w co najmniej 25 proc. składać się z surowców wtórnych, a od 2030 roku — w minimum 30 proc.

„Gazeta Olsztyńska” przeprowadziła sondę. Zapytaliśmy na naszym portalu gazetaolsztynska.pl, czy mieszkańcy naszego regionu opowiadają się za wprowadzeniem kaucji za butelki. Zadaliśmy pytanie: „Czy kaucja za butelki to dobry pomysł?” Za pomysłem opowiedziało się 86 proc. badanych, przeciwko było 14 proc. ankietowanych.

Wielu internautów wyrażało dodatkowo swoją opinię w komentarzu.


Monika: — Kaucja to bardzo dobry pomysł nie tylko na szklane butelki i puszki. Warto pomyśleć także o plastikowych butelkach... Będzie czysto, tak jak teraz jest na Litwie.
Simon: —Za butelki i puszki również. W Danii to działa od wielu lat. Efekt? Nie znajdziesz puszki czy plastikowej butelki na ziemi.
Aneta: — Słusznie... przynajmniej będzie czysto wszędzie i jaka oszczędność.
Jacek:— Kiedyś za 3 butelki można było kupić bilet do kina. Skup butelek jest dobrym rozwiązaniem.
Liza: — Niech będzie kaucja, ale więcej punktów skupu! Przez miesiąc uzbierało mi się w szafce 11 butelek po różnych piwach. Postanowiłam odnieść do sklepu, a sprzedawczyni chce paragon...
Tadeusz: — Bardzo dobry pomysł, tylko powinno być więcej punktów skupu butelek.
Marek: — Pomysł jest zły: butelki wielokrotnego użytku generują straty wody na mycie, wzrasta zużycie detergentów i ciepłej wody (energia elektryczna i CO2 + smog). Powstaje także zużycie paliwa (znowu CO2 i smog) bo butelki trzeba transportować; znacznie taniej jest wrzucać szkło to worków na szkło — zostanie ono przetopione w znacznie prostszym cyklu

O zdanie zapytaliśmy też mieszkańców podczas ulicznej sondy.


— Kaucja na butelki to warunek konieczny — uważa Jan Szorkus, którego spotkaliśmy na spacerze z córką Nell. — Na co dzień mieszkam w Niemczech i tam to jest normalne. Za plastikową butelkę otrzymuje się 25 centów, a za szklaną 8 centów. Dobrze by było, gdyby butelkomat stał przed wejściem każdego dużego sklepu. Można by wtedy na podstawie otrzymanego biletu z automatu odliczyć kwotę za butelki od paragonu w sklepie.

Podobnego zdania są koledzy Krystian Czarnecki i Mateusz Lutowski. — To bardzo dobry pomysł, żeby wprowadzić kaucje. To oszczędność i ekologia — mówią zgodnie.

Część butelek po piwie to opakowania zwrotne. Sklepy pobierają za nie kaucje. Tyle że teraz nie ma jednej urzędowej stawki — producenci sami ustalają opłatę za swoje opakowanie. W przypadku branży piwowarskiej jest to obecnie zwykle 50 groszy.

AT

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bil #2788467 | 213.184.*.* 9 wrz 2019 13:11

  przecież już teraz jest kaucja za butelki np piwo tylko nikt póxniej nie chce ich przyjąć najwyzej na wymianę .Jeśli tak ma wyglądac kaucja to wcale się nie dziweię że ludziom się to nie podoba.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Selekcja odpadów #2787492 | 81.190.*.* 7 wrz 2019 01:09

  to nie na naszą logikę. Prze kilka miesięcy stały trzy kontenery: zielony szkło, żółty plastik, niebieski makulatura. Zazwyczaj odbiór śmieci odbywał się pojedynczo. Któregoś dnia naraz przyjechały dwa wozy do odbioru śmieci. zamienili kolejność pojemników- żółty plastik, niebieski makulatura, zielony szkło. Przez kilka tygodni w żółtym pojemniku lądowały butelki szklane...

  odpowiedz na ten komentarz

 3. wstawic automaty #2786252 | 83.3.*.* 5 wrz 2019 08:00

  Automaty postawcie bo ludzie w polsce nawet na tym zarobią. u nas kaucja za butelki szklane 50 groszy a skupują po 30 . Kaucja to kaucja . Jak będą automaty to ile zaplacisz tyle odda.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Emeryt #2786058 | 88.220.*.* 4 wrz 2019 17:28

  W sklepach Biedronki są pojemniki do zbioru zużytych baterii. Jednak ludzie są ludziskami i tam zamiast baterii wyrzycają wszystkie śmieci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. logicznie #2784376 | 88.220.*.* 31 sie 2019 12:30

  Jeżeli kaucja za butelki plastikowe będzie wynosić tylko 10-20 groszy to ludzie i tak będę je wyrzucać bo wstyd będzie odbierać za kaucję 10-20 groszy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)