Sklepy będą marnować mniej żywności

2019-08-01 20:11:39(ost. akt: 2019-08-01 18:26:40)
Ustawa zakłada obowiązek zawarcia umowy z organizacją społeczną, która zagospodaruje niesprzedaną żywność i przekaże ją potrzebującym

Ustawa zakłada obowiązek zawarcia umowy z organizacją społeczną, która zagospodaruje niesprzedaną żywność i przekaże ją potrzebującym

Autor zdjęcia: archiwum GO

W Polsce marnuje się około 9 milionów ton żywności rocznie, czyli ponad 200 kg żywności na osobę. Sejm uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która ma temu zapobiec.
Efektem przyjętej ustawy będzie przede wszystkim ograniczenie skali oraz negatywnych skutków społecznych tego niekorzystnego zjawiska, między innymi poprzez przekazywanie nieodpłatnie organizacjom pozarządowym żywności na cele charytatywne oraz zmniejszenie bezpośrednich kosztów utylizacji i presji na środowisko naturalne.

Marnowanie jedzenia jest zjawiskiem wielowymiarowym. Wyrzucanie jedzenia niesie za sobą ogromne konsekwencje ekologiczne – emisja gazów cieplarnianych, trującego metanu, marnowanie surowców użytych w produkcji. Ma również niebagatelną rolę w kształtowaniu się cen, koszty utylizacji są bowiem jednym z czynników podnoszących ceny produktów spożywczych. W przeciągu ostatniego roku jest wzrost na poziomie aż 5%. To wszystko wpływa na pogłębianie biedy i problemu niedożywienia w naszym kraju.

Według szacunków Banków Żywności, wejście w życie Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności pozwoli na uratowanie nawet 100 tys. ton żywności więcej niż dotychczas. Sklepy mogą zawierać umowy z dowolną organizacją pomocową, która ma możliwość dystrybucji artykułów spożywczych swoim podopiecznym.

Ustawa jest bardzo istotna przede wszystkim ze względów społecznych. Według najnowszych danych GUS za 2018 roku, już 2 mln Polaków to osoby doświadczające skrajnej biedy. Podobnie wzrosła liczba osób żyjących w ubóstwie relatywnym – z 13,4% do 14,2%. To pokazuje, jak wielu ludzi w naszym kraju znajduje się w trudnej sytuacji życiowej.

Ustawa zakłada nałożenie na każdy sklep o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych obowiązku zawarcia umowy z organizacją społeczną, która zagospodaruje niesprzedaną żywność i przekaże ją potrzebującym. Sklepy, które nie zastosują się do postanowień nowego prawa, będą przekazywać 10 groszy za 1 kilogram zmarnowanej żywności.

Zgodnie z ustawą, sklepy będą także prowadzić kampanie edukacyjno-informacyjnych o racjonalnym zarządzaniu żywnością.


Źródło: Banki Żywności

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. spoko #2771079 | 80.50.*.* 2 sie 2019 06:57

    no tak co racja to racja ostatnio przy śmietnikach pewnego sklepu lezały różne owoce i papryka w dobrym stanie to tuptusie tam wybierali i nawey dobrze się obłowili!!!!!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. qaz #2770974 | 88.156.*.* 1 sie 2019 21:17

    Zamiast do sklepu,do MOPS'u.Wyżerka+.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)