To był wielki krok dla ludzkości... Zbliża się 50. rocznica lądowania na Księżycu [ROZMOWA]

2019-07-16 18:54:11 (ost. akt: 2019-07-16 14:45:08)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Słowa Neila Armstronga, dowódcy załogi statku „Apollo 11”, który 20 lipca 1969 roku wylądował na powierzchni Srebrnego Globu, przeszły do historii — mówi dr Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

— Loty na Księżyc to był także element rywalizacji wielkich mocarstw: USA i ZSRR.
— Amerykanie „przespali” trochę początki ery kosmicznej, bo i pierwszy sztuczny satelita Ziemi w październiku 1957, i potem pierwszy lot wokółziemski Jurija Gagarina cztery lata później, stały się udziałem Sowietów. Amerykanie byli więc spóźnieni i zaczęli to potem bardzo szybko nadrabiać. W roku 1960 prezydent USA John Fitzgerald Kennedy zapowiedział, że przed końcem tej dekady człowiek stanie na Księżycu i będzie to Amerykanin.

— I słowa dotrzymał.
— Rzeczywiście tak. Powstała wtedy NASA – National Aeronautics and Space Administration, czyli Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej z wielomiliardowym budżetem. Pierwszym z wielu problemów było zbudowanie odpowiedniej rakiety, która wyniosłaby w przestrzeń kosmiczną tak wielki ładunek i zapewni odpowiednio duża prędkość, aby pokonać grawitację ziemska w drodze ku Księżycowi.

— Tutaj wielką pomocą służył Werner von Braun, twórca hitlerowskiej rakiety odwetowej V2, przemycony po wojnie do USA przez amerykański wywiad.
— To właśnie on zaprojektował największą, jak dotąd, rakietę kosmiczną w dziejach, „Saturn 5”. To był prawdziwy gigant, zdolny do wyniesienia na orbitę wokółziemską i dalej ogromnego ładunku. Jednakże, w programie tym należało rozwiązać szereg innych problemów. Naziemne próby z kapsułą „Apollo 1”, zakończyły się w tragicznych okolicznościach. Astronauci w kabinie oddychali wtedy czystym tlenem i kiedy nastąpił pożar, był on tak gwałtowny, że nie mieli oni żadnych szans na ratunek. Począwszy od „Apollo 9” rozpoczęły się misje, w których załogowy statek kosmiczny wchodził na orbitę wokół Księżyca.

Fragmenty skał księżycowych przechowywanych w OPiOA
Obserwatorium Olsztyńskie przechowuje kawałek księżycowego gruntu

— Ostatecznie Neil Armstrong, dowódca „Apollo 11”, schodząc na powierzchnię Srebrnego Globu, wykonał — jak to określił — „mały krok dla człowieka i wielki dla ludzkości”, otwierając nowy rozdział ery kosmicznej.
— Po raz pierwszy człowiek wylądował wtedy na jakimś obcym, pozaziemskim ciele kosmicznym. Było z tym masę problemów. Obawiano się na przykład czy lądownik nie zapadnie się w pyle pokrywającym powierzchnię naszego satelity. Program Apollo przyniósł wiele nowych faktów i pozwolił rozwiązać wiele problemów z jakim borykali się astronomowie. Dzięki badaniom skał księżycowych naukowcy doszli do wniosku, że powstał on w wyniku katastrofy kosmicznej - zderzenia Praziemi i Teji - planety wielkości Marsa. Doszło wtedy do stopienia się w jedno żelazo-niklowych jąder obu planet, które pozostało we wnętrzu Ziemi, a wyrzucony przy okazji w przestrzeń kosmiczną materiał skalny uległ koncentracji dzięki siłom grawitacji i powstał Księżyc. To, dlatego ma on mniejszą gęstość niż Ziemia oraz nie zawiera on prawie wcale wody.

— Potem na Księżyc już nie latano. Nie było po co?
— Mnie się wydaje, że to było trochę tak, że Rosjanom zbudowanie tak dużej rakiety nie powiodło się i odpadli z tego wyścigu. Kiedy więc amerykanie dowiedli swej supremacji w kosmosie odpadły motywy polityczne. Byli pierwsi na tym kosmicznym Mount Evereście, to na razie wystarczy. Przyszły inne programy, amerykanie w latach 80-tych zaczęli myśleć o stacjach kosmicznych usytuowanych na orbicie wokołoziemskiej, rozwijali także program wahadłowców a o Księżycu trochę na ten czas zapomnieli. Na eksploatację minerałów było wtedy jeszcze za wcześnie. Dopiero teraz prywatne konsorcja górnicze zaczynają myśleć o tym poważnie.

— Dowiedzieliśmy się trochę o początkach Układu Słonecznego.
— W rygolicie pokrywającym powierzchnię Księżyca dokonano płytkich wykopów „archeologicznych” i badania wydobytego z nich materiału pozwoliły oszacować ramy czasowe historii naszego układu planetarnego.

— Obserwatorium Olsztyńskie przechowuje kawałek księżycowego gruntu. To wielki rarytas.


Łukasz Czarnecki-Pacyński

Plakat obchodów 50 rocznicy w Olsztynie

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hanna Koska #2765518 | 51.68.*.* 22 lip 2019 07:06

  Dzień dobry, moi ludzie, czy od tamtej pory szukaliście pożyczki? czy potrzebujesz pożyczki, aby rozwiązać swoje problemy w życiu? jeśli tak, to nie martw się więcej, ponieważ jest kobieta posłana przez Boga, która pomaga ludziom dzisiaj w naszym kraju, ma wielu z nas tutaj, jestem Hanna Koska kobieta, która pracowała w szpitalu w moim kraju, szukałem Od tego czasu pożyczyłem moje dzieci do szkoły i otworzyłem firmę Zostałem oszukany przez moich fałszywych pożyczkodawców do dziś, kiedy znalazłem tę firmę, aw tej firmie potwierdzam i spieniężyłem kwotę pożyczki w wysokości 45.000.000 bez żadnego stresu, a teraz jestem tutaj w formularzu, aby odnieść się do tej nazwy firmy tutaj i powiedzieć moim ludziom, w jaki sposób pomogli wielu ludziom z innych krajów zaufać mi i polegać na nich, ponieważ mają 100% pewności i gwarancji, ponieważ dzisiaj cieszę się, że w końcu mam szansę dostać pożyczkę dzisiaj i skontaktuj się z e-mailem poniżej mrsstellareneloanfirm1@gmail.com ponieważ pomogli oni również wielu z innych krajów. Hanna Koska

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Korekta - to Apollo 8! #2763484 | 78.133.*.* 17 lip 2019 12:31

  Jako pierwsze wokół Księżyca poleciało Apollo 8 ( a nie 9)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Pytanie #2763433 | 37.8.*.* 17 lip 2019 11:13

   A kiedy na Księżycu lądowały zespoły filmowców którzy to lądowanie sfilmowali i publice nagrania udostępnili

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. janusz #2763401 | 195.116.*.* 17 lip 2019 09:47

    to był mały krok dla człowieka ale wielki dla karła!!!!!! buuuahahahahahahah

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

   2. za mało im ziemi ? #2763396 | 136.36.*.* 17 lip 2019 09:37

    tam jeszcze człowieka brakowało i wszczynać wojny

    odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (8)