Dziś będzie można zobaczyć zaćmienie Księżyca

2019-07-16 10:52:55 (ost. akt: 2019-07-16 13:46:54)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Dziś wieczorem, tam, gdzie będzie można zobaczyć na niebie Księżyc, czyli praktycznie w całej Europie od Moskwy po Paryż, zaobserwujemy zmianę barwy tarczy naszego satelity. Będzie to efekt wejścia Księżyca w stożek cienia Ziemi.
Zazwyczaj olśniewająco biały – świecący odbitym światłem słonecznym, tym razem będzie Księżyc koloru brunatno-czerwonego, potem jego fragment stanie się wyraźnie ciemniejszy. Jest to zaćmienie częściowe, to znaczy, że nie cała tarcza Księżyca znajdzie w cieniu Ziemi. Błękitna część światła słonecznego rozprasza się w atmosferze ziemskiej, a brunatno-czerwona składowa widma światła słonecznego oświetla naszego satelitę. Pierwszych oznak zmian w kolorze tarczy Księżyca można się spodziewać mniej więcej od godziny 20.30, a maksimum zaćmienia wystąpi ok. godziny 23.30. Akurat w Polsce będzie można obserwować wszystkie fazy tego zjawiska.

Ponadto obserwując Księżyc dostrzegą państwo w jego pobliżu jasną gwiazdę. To Saturn, szósta planeta Układu Słonecznego, której koniunkcja z Księżycem przypada akurat w tym samym dniu. Koniunkcja oznacza chwilowe najbliższe położenie dwóch obiektów w na sferze niebieskiej. Koniunkcji może zdarzyć się w ciągu roku kilka, ale mogą także nie wystąpić one wcale – planety poruszają się wokół Słońca po ściśle określonych orbitach i całe to zjawisko jest opisane przez precyzyjne wzory matematyczne.

Obserwatorium Astronomiczne przy ul. Żołnierskiej w Olsztynie zaprasza wszystkich zainteresowanych na taras obserwacyjny, gdzie będzie można oglądać częściowe zaćmienie Księżyca przy pomocy profesjonalnych przyrządów astronomicznych w godz. 22, 23 i 24.

Niestety na obszarze dużego miasta występuje zjawisko tzw. „zanieczyszczenia światłem”, w związku z obecnością lamp ulicznych, świateł samochodów oraz okien wielu mieszkań. Znacznie bardziej przyjazne dla obserwacji nieba są w związku z tym obszary wiejskie, gdzie sztucznego światła jest znacznie mniej. W tym roku obchodzimy stulecie powstania Unii Astronomicznej i to zaćmienie jest godnym akcentem obchodów tej rocznicy.

Dr Jacek Szubiakowski,
dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. chmura #2762928 | 188.147.*.* 16 lip 2019 11:30

  Oczywiście cały wieczór i noc będą zapewne chmury i nici z oglądania! :-(((((((((

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. lolo #2762920 | 80.55.*.* 16 lip 2019 11:15

  to Olsztyn nie jest w Europie?!?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD