Maryja mówi do nas także dziś

2019-06-30 12:00:00(ost. akt: 2019-06-28 14:46:49)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

W czwartek w Gietrzwałdzie odbyły się uroczystości wspominające 142. rocznicę objawień Maryi, którym towarzyszyła prezentacja znaczka pocztowego upamiętniającego to wydarzenie. Sanktuarium jest coraz bardziej rozpoznawalne na religijnej mapie Polski.
Był 27 czerwca 1877 roku. Jako pierwsza dar widzenia Maryi otrzymała Justyna Szafryńska. Podczas modlitwy "Anioł Pański" dziewczynka zobaczyła na klonie przy kościele jasną postać Maryi siedzącą na złocistym tronie. Po chwili zobaczyła również anioła, który złożył Madonnie niski pokłon. Kilka dni później Maryja zaczęła ukazywać się również Barbarze Samulowskiej. W objawieniach Maryja — po polsku — zachęcała do odmawiania różańca, gorliwej modlitwy i wstrzemięźliwości.

Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie trwały aż do 16 września 1877 roku. Był to czas, kiedy Warmia znajdowała się pod pruskim zaborem. W tym czasie nasiliła się również walka z Kościołem katolickim, tzw. kulturkampf. Celem walki z kulturą było także rugowanie polskiej kultury i języka z przestrzeni społecznej.

Dlaczego zachęta do odmawiania różańca była tak ważna w XIX wieku? — Myślę, że powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, jak wyglądała ówczesna religijność — odpowiada ks. Marcin Chodorowski CRL, przeor kanonii i proboszcz parafii w Gietrzwałdzie. — Msze były odprawiane po łacinie, więc prości ludzie niewiele z niej rozumieli. Wiele osób podczas niej odmawiało różaniec w swoim własnym języku. W Gietrzwałdzie i okolicach mówiono wówczas po warmińsku. Różaniec pomagał im nawiązać osobistą relację z Bogiem, zbliżyć się do Jezusa i Maryi.

Gietrzwałd stał się bardziej znany w 1967 roku, kiedy to koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej dokonał sam prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński. Dziesięć lat później ordynariusz warmiński, biskup Józef Drzazga powołał specjalną komisję celem zbadania autentyczności objawień. Po wysłuchaniu specjalistów z dziedziny teologii, prawa kościelnego i historii wydał dekret, w którym zatwierdzono kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako niesprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej.

Jakie dziś znaczenie mają objawienia dla tych, którzy przybywają do sanktuarium?
— Na pewno dziś Gietrzwałd jest bardziej rozpoznawalny na religijnej mapie Polski — mówi ks. Marcin Chodorowski.

Statystyki przybywających do sanktuarium nie są prowadzone, ale ksiądz proboszcz szacuje, że rocznie sanktuarium może odwiedzać około 300 tys. pielgrzymów. — Pątnicy cenią spokój tego miejsca oraz to, że można pomodlić się w ciszy — mówi. — Przybywają tutaj do Maryi jako swojej matki, przez ręce której wypraszają potrzebne łaski u jej Syna. Szczególne aktualne są słowa Maryi wypowiedziane do wizjonerek na zakończenie objawień: „Nie smućcie się, bo ja zawsze będę z wami”. Ten głos dziś może usłyszeć również każdy z nas.

Warto wspomnieć, że od 1945 roku kustoszami sanktuarium w Gietrzwałdzie są księża kanonicy regularni laterańscy.

Ks. Marcin Sawicki, rzecznik Kurii Archidiecezji Warmińskiej:
— W tym roku obchodzimy 142. rocznicę objawień maryjnych w Gietrzwałdzie. To jedyne objawienia w Polsce zatwierdzone przez Kościół. Od ubiegłego roku trwa nowenna, która przygotowuje nas już do 150 rocznicy objawień. Odmawiana jest ona we wszystkich parafiach na terenie archidiecezji, każdego 27 dnia miesiąca. Dla nas Gietrzwałd to miejsce szczególne ze względu na orędzie Maryi, która zachęcała wizjonerki i nadal zachęca nas do modlitwy różańcowej, pokuty, życia w trzeźwości oraz zapewniała, że zawsze będzie przy nas. Bez wątpienia sanktuarium jest swego rodzaju duchową perłą Warmii, z treści której powinniśmy czerpać jak najwięcej, również w naszym życiu codziennym. Jesteśmy zobowiązani także do tego, aby o gietrzwałdzkim orędziu Maryi mówić innym.

W czwartek zebrani w sanktuarium wierni adorowali Najświętszy Sakrament, odmawiali różaniec oraz wzięli udział we mszy pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego. Poczta Polska zaprezentowała z kolei znaczek upamiętniający objawienia w Gietrzwałdzie. Uroczystości zakończyły się koncertem pieśni maryjnych i procesją różańcową od źródełka do bazyliki.

Wojciech Kosiewicz

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. alekss #2758038 | 83.9.*.* 5 lip 2019 22:15

  i ta MAryja powiedziała pastuszkom módlcie się i budujcie kościoły. Czyli aktualne do dzisiaj......

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. dla kleru #2755518 | 37.248.*.* 1 lip 2019 09:59

  to teraz znaczki się liczą wstyd

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kos #2755388 | 5.173.*.* 30 cze 2019 23:00

  Pozdrawiam cenzora (moderatora). Za komuny ten zawód był śmieszny za pis także,

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 4. myślę że warto #2755365 | 83.3.*.* 30 cze 2019 21:42

  na nowo opublikować dzieło Marii Zientary Malewskiej "Gietrzwałd dzieje Polskości"

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. az #2755337 | 89.64.*.* 30 cze 2019 20:13

  Kler szczególnie do serca bierze wstrzemięźliwość !!!! Od seksu, kasy, rozumu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)