Sprzedawali cukier przemysłowy jako spożywczy i prali pieniądze. Zatrzymano 13 osób [VIDEO]

2019-06-19 09:55:34 (ost. akt: 2019-06-19 10:11:24)

Autor zdjęcia: Prokuratura Krajowa

Jak ustaliła prokuratura, zorganizowana grupa przestępcza wprowadziła na rynek cukier przemysłowy, dystrybuowany jako cukier spożywczy, na kwotę prawie 20 milionów. Zatrzymanym zarzuca się też poświadczanie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, przestępstwa paserstwa oraz „pranie pieniędzy”. Grupa działała na szkodę Krajowej Spółki Cukrowej SA.
Na polecenie prokuratora (11 czerwca 2019 roku) zatrzymano 13 osób, które po doprowadzaniu do prokuratury usłyszały zarzuty. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec czterech osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W czynnościach procesowych uczestniczyło 150 funkcjonariuszy policji z terenu całego kraju. Przeprowadzono 48 przeszukań na terenie całej Polski, w tym zabezpieczono dokumentację w Krajowej Spółce Cukrowej S.A.

Cukier o wartości 20 milionów złotych

W toku postępowania prowadzonego przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2015-2018. Przedmiotem jej działalności było poświadczanie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, przestępstwa paserstwa oraz „pranie pieniędzy”.

W wyniku działalności grupy na rynek polski wprowadzono cukier przemysłowy – dystrybuowany jako cukier spożywczy na kwotę prawie 20 milionów. Uzyskane korzyści majątkowej były lokowane w luksusowe pojazdy oraz nieruchomości.

Nielegalny obrót cukrem przemysłowym

W trakcie śledztwa prokurator ustalił, że mechanizm przestępczy polegał na dokonywaniu zakupu cukru przemysłowego, a następnie jego sprzedaży jako cukru spożywczego, który miał te same parametry. Aby dokonać nabycia cukru przemysłowego sprawcy tworzyli podmioty będące fikcyjnymi jego przetwórcami, które rzekomo miały przerabiać go syrop cukrowy bądź spirytus. Jednakże żadna tego typu działalność nie była prowadzona, a cukier był sprzedawany za pośrednictwem firm uczestniczących w przestępczym procederze legalnym odbiorcom.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

W toku postępowania prokurator przedstawił trzem zatrzymanym zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 3 kodeksu karnego. Jednym z liderów grupy jest Grzegorz G., były poseł, poszukiwany listem gończym. Podejrzany ten jako osoba wiodąca wykorzystywał swoje szerokie kontakty wśród producentów cukru.

Ponadto prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, poświadczenia nieprawdy, paserstwa, prania pieniędzy oraz składania fałszywych zeznań.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec czterech podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował wobec czterech podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec piątego z podejrzanych, poszukiwanego listem gończym Grzegorza G., jest orzeczony przez Sąd Rejonowy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 14 dni.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.


Źródło: Prokuratura Krajowa

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. cukier #2749476 | 5.173.*.* 19 cze 2019 12:13

  krzepi

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. fajnie #2749437 | 213.73.*.* 19 cze 2019 11:22

   A może by tak, skoro to ten sam cukier, przestać zdzierać z klientów w sklepach i sprzedawać 'cukier przemysłowy' w normalnych sklepach po 'przemysłowej' cenie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Monasz #2749435 | 213.73.*.* 19 cze 2019 11:21

    Ciekawe czy w galerii przy dworcu będą sprzedawać taki cukier.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

    GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

    Unia Europejska

    VISA MASTER CARD