Specjalna komisja kościelna zbada sprawę księdza z Lubawy

2019-05-18 16:23:08(ost. akt: 2019-05-18 17:01:37)
Ksiądz Dariusz Olejniczak podczas rekolekcji w Malborku pod koniec 2012 roku

Ksiądz Dariusz Olejniczak podczas rekolekcji w Malborku pod koniec 2012 roku

Autor zdjęcia: Kadr z filmu/ YouTube

Kościół///Kardynał Nycz polecił zbadanie zgodności z prawem państwowym i kościelnym wszystkich procedur i działań podjętych w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka.
Dariusz Olejniczak to pochodzący z Lubawy duchowny, który stał się jednym z negatywnych bohaterów filmu Tomasza Sekielskiego. Skazany za pedofilię ksiądz, po publikacji filmu złożył na ręce papieża Franciszka prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego. Prośbę umotywował złamaniem zakazu sądowego. Wbrew niemu, podejmował działalność związaną z pracą z dziećmi i młodzieżą, ukrywając ten fakt przed ustanowionym przez władze kościelne kuratorem...— Odchodząc wyraził skruchę i zapewnił, że będzie w pełni współpracował z organami państwowymi — mogliśmy przeczytać w wydanym 13 maja oświadczeniu rzecznika prasowego Archidiecezji Warszawskiej.
Ksiądz Dariusz Olejniczak w 2012 roku został skazany na dwa lata więzienia. Sąd wydał wobec niego także zakaz pracy z dziećmi. Mimo tego zakazu ksiądz jeździł do parafiach w całym kraju, aby prowadzić w nich rekolekcje.
— Po pierwsze gratuluję wam, bo wasi rodzice, opiekunowie znaleźli czas i zmobilizowali też was tak pozytywnie, żeby tutaj przyjść do kosciółka — mówił podczas mszy do najmłodszych. — Może ty będziesz księdzem — mówi w jednej z kolejnych scen, zarejestrowanych ukrytą kamerą ksiądz pochodzący z Lubawy. — Chociaż dzisiaj to nikt nie chce być księdzem, bo w ogóle księża to teraz mają przehukane. Mają złą opinię i w ogóle wszyscy są chorzy, niedobrzy i najlepiej ich pozamykać w zakładach psychiatrycznych. Albo wyspowiadać i rozstrzelać. To jest taka najlepsza metoda — mówił do dzieci podczas rekolekcji.
Bywał też w Lubawie. Zdarzało się, że odprawiał msze w parafii pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Świętej Anny.— Nie mam na ten temat nic do powiedzenia — powiedział nam Mieczysław Rozmarynowicz, proboszcz parafii. — Ksiądz przyjeżdżał do rodziny. Kiedy mógł to odprawiał msze — dodał. Zapytany, czy nie widział problemu w tym, że ksiądz skazany za pedofilię prowadzi msze, w których uczestniczą dzieci oznajmił, że nie widział wyroku na piśmie.
Teraz okazało się, że jego sprawa bedzie mieć ciąg dalszy. — Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powołał zespół ekspertów do zbadania zgodności z obowiązującym prawem państwowym i kościelnym wszystkich procedur i działań podjętych w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka... Zasadniczym celem podjętej pracy zespołu jest troska o ochronę dzieci i młodzieży — czytamy w wydanym w sobotę 18 maja oświadczeniu Archidiecezji Warszawskiej. Zespół rozpocznie pracę w poniedziałek. Wyniki prac metropolita warszawski przedstawi odpowiednim władzom kościelnym.
Przypomnijmy, że prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak odniósł się niedawno do problemu odpowiedzialności hierarchów za lekceważenie problemu pedofilii. — Nie mam wątpliwości, że trzeba przyjrzeć się odpowiedzialności hierarchów w poszczególnych przypadkach pokazanych w filmie, ale wymaga to gruntownego zbadania — powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją InformacyjnąKomentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nauka PEDOFILII #2734879 | 46.79.*.* 20 maj 2019 09:28

  "LGBT- Mają usta pełne frazesów o równości i tolerancji, ale rzeczywiste działania mają się do tego nijak. Reporterki programu „Alarm!”, podając się za nauczycielki szkoły podstawowej wniknęły w organizacje proponujące „wartości LGBT”. Tam otrzymały szczegółowe wytyczne, w jaki sposób mówić dzieciom o seksie, pornografii, masturbacji i aborcji. To, co zarejestrowała kamera, jest porażające............... h ttps://wpolityce.pl/polityka/446981-szok ujaca-strategia-seksedukatorow-trzeba-tr oche-podstepem

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Bryza #2734859 | 88.220.*.* 20 maj 2019 08:45

  Nie wiem dlaczego pisowcy i tzw. narodowcy usiłują zamieść pod dywan sprawę księży pedofilów? Jedni z nich mówią o innych pedofilach jak np. Polański co mu się przytrafiło jak zamordowano jego żonę, inni jak np. kandydat na europosła z ramienia tzw. narodowców pisze obraźliwe teksty na temat osoby zgwałconej przez księdza. Nawet prymas Polak chwalił autorów tego filmu. Apeluję o odrobinę empatii w stosunku do osób skrzywdzonych przez księży.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. HHHEE #2734661 | 37.7.*.* 19 maj 2019 19:00

   JAK TO SIĘ STAŁO ;KARTOFLE ,ŻYTO , MLEKO I ŚWIŃSKIE DOMINOWAŁO W TYM KRAJU , A TERAZ NADPRODUKCJĘ ZWALA ŚWIAT I EUROPA , MILIONY HEKTARÓW NIEUŻYTKÓW , WŁAŚCICIELAMI ZIEMSKIMI PREZESI NIE UŻYTKOWNICY ROLNICY , UPADEK UPRAW A TU TEMAT ZASTĘPCZY , DEBATY, USTAWY , SRAĆ NA TO

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. A to takie proste #2734610 | 95.90.*.* 19 maj 2019 15:32

    Ktoś kto nie wierzy w Boga, nie powinien reprezentować Kościoła. Ktoś kto wierzy w Boga nigdy nie skrzywdzi nikogo, nie mówiąc już o dzieciach. Kościół ma wielki problem z doborem ludzi na księży. Zbyt dużo księży po prostu nie wierzy w Boga. Czy nie lepiej zdecydować się na jakość, a zrezygnować z ilości? Niestety ryba psuje się od głowy. Należy zrobić błyskawiczną czystkę pierw wśród najwyższej hierarchii, a później na pozostałych szczeblach. Widzę, że Kościołem zarządzają ludzie, którzy stracili rozum. Jeśli tak dalej pójdzie to za 50 lat już po Was. Czy tego chcecie? Czy tego na prawdę nie widzicie? Zachowujecie się jak korporacja, w której nikt nie wystąpi przeciwko koledze, bo on jest ważniejszy od jakiegoś tam anonimowego, skrzywdzonego dziecka.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. az #2734552 | 83.5.*.* 19 maj 2019 13:03

     Kpina jakaś. Od tego jest PROKURATURA !!!!!!!!! Pedofile będą debatować o pedofilu . zwykłe skurwys........ !!

     Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (14)