Dobra wiadomość: rusza budowa Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM

2019-03-16 17:10:08 (ost. akt: 2019-03-17 12:42:44)
— Za wzór stawiamy sobie warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Nasza oferta będzie skierowana zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych — mówi dr Aleksander Socha, kanclerz UWM.
Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji będzie 4–kondgnacyjnym obiektem o powierzchni użytkowej ponad 3,8 tys. m². Budynek zaprojektowało Studio Architektury ARC Adama Dąbrowskiego z Olsztyna. Umowę na jego budowę podpisał właśnie prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

Już w pierwszym kwartale 2021 roku Centrum przyjmie pierwszych zwiedzających.

Podstawową funkcją centrum będzie popularyzacja nauki i innowacji wśród mieszkańców województwa warmińsko–mazurskiego, szczególnie młodych.

Będzie co podziwiać i z czego korzystać. Strefa zabaw dla najmłodszych użytkowników będzie zawierać urządzenia interaktywne do samodzielnego wykonania. Dodatkowe wyposażenie będzie stanowić kącik przeznaczony do wspierania rozwoju integracji sensorycznej dzieci.

Dla klas 4–8 oraz licealistów będzie przeznaczona ekspozycja mobilnych eksponatów. Bogato wyposażona w najnowsze urządzenia i pomoce naukowe będzie popularyzować nauki ścisłe (fizyka, matematyka, astronomia), przyrodnicze (biologiczno–chemiczne) i/lub medyczno–społeczne (zdrowie, ekologia).

Laboratorium światła to z kolei w pełni zaciemniona sala do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem fal świetlnych. Na dachu Centrum znajdzie się obserwatorium astronomiczne. Jego sprzęt będzie umieszczony zarówno pod kopułą, jak i na otwartym tarasie.

Laboratoria nauk o życiu będą służyć do prowadzenia zajęć dla grup zorganizowanych z zakresu: biotechnologii przemysłowej.

Przed budynkiem w zadaszonej części zlokalizowane zostanie wahadło Foucaulta, natomiast na podłodze pod wahadłem umieszczona zostanie stylizowana Ziemia z różą wiatrów oraz inne eksponaty interaktywne. Pozostała wolna przestrzeń zielona obok Centrum będzie wykorzystywana na pokazy mobilnych, czasowych wystaw.

Szacowany koszt całego zadania to ok. 33 mln zł. Z tego ponad 16,6 mln zł dofinansowania UWM otrzymał z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury, 10 mln zł to środki własne UWM. Pozostałą część – ponad 6 mln zł stanowi naliczony podatek VAT, o którego zwrot uczelnia będzie się ubiegać.

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD