Dentysta w każdej szkole? Rząd przyjął projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami

2019-03-14 09:54:28(ost. akt: 2019-03-14 09:56:41)

Autor zdjęcia: Pixabay

Projekt ustawy zakłada zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły oraz zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych udzielanych w ramach tej opieki. Nowe przepisy określają też zasady opieki stomatologicznej oraz opieki w szkole nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi.
Opiekę zdrowotną nad uczniami sprawować: lekarz dentysta, pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania lub higienistka szkolna. Świadczenia będą realizowane w gabinetach profilaktyki zdrowotnej, zaś opieka stomatologiczna - w szkolnych gabinetach stomatologiczny, gabinetach współpracujący zlokalizowany poza szkołą lub dentobusach. Rodzice będą też mogli wybrać inne miejsca udzielania świadczeń stomatologicznych przez lekarza dentystę.

Po raz pierwszy określono też szeroki zakres współpracy między rodzicami a pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania albo higienistką szkolną, a także współpracy pomiędzy podmiotami sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniami (pielęgniarka lub higienistka szkolna, lekarz dentysta), podmiotami działającymi na rzecz zapewnienia warunków organizacyjnych tej opieki (dyrektor szkoły, organ prowadzący szkołę) oraz nauczycielami i innymi pracownikami szkoły (pedagog szkolny).

Szkoła ma nieodpłatnie udostępniać pielęgniarce środowiska nauczania i wychowania albo higienistce szkolnej gabinet profilaktyki zdrowotnej. W przypadku braku szkolnego gabinetu dentystycznego, organ prowadzący będzie musiał podpisać umowę z dentobusem lub przychodnią wykonującą świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży finansowane ze środków publicznych.

Monitorowanie opieki zdrowotnej nad uczniami będzie realizowane przez wojewodów oraz Instytut Matki i Dziecka. Nowe przepisy mają wejść w życie po 3 miesiącach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem jednego przepisu, który zacznie obowiązywać 1 stycznia 2020 r.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. C#@12yt #2697601 | 5.173.*.* 14 mar 2019 14:38

  Dentysta w szkole był już przed 30 -tu latami. Jeszcze w PRL. Po co było likwidować dobre rozwiązanie a teraz po tylu latach z trudem przywracać i na nowo organizować ? To żaden sukces. To powinność rządzących wobec naszych dzieci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Damski Bokser #2697505 | 213.73.*.* 14 mar 2019 12:41

   dlaczego dziecko leży na fotelu w okularach przeciwsłonecznych? jakaś nowa moda, że po szkole w ciemnych okularach się chodzi?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. ONA #2697446 | 89.228.*.* 14 mar 2019 11:10

   Niech się wezmą w końcu za dentystkę w SP22, kobieta porażka, zero podejścia do dzieci, chyba pomyliła zawody!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Kampania wyborcza ...zbieramy głosiki #2697441 | 81.15.*.* 14 mar 2019 11:06

    a skąd Dyrektor szkoły albo samorzady będą na ten cel miały pieniadze? Znów oszustwo rządowe bezkosztowe tak jak reforma oświaty?! Wszystko wprowadzają tylko .... kosztem innych.

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz