“Teatr? Nie gryzie!”
2019-03-13 14:15:48(ost. akt: 2019-03-20 08:01:45)
W dobie Netflixa, Youtube czy Instagrama wśród młodych ludzi sztuka jaką jest teatr, wydawać się może, schodzi na drugi plan. Są jednak wśród młodzieży wyjątki, a nawet jak to się mawia rodzynki, które nie tylko same interesują się teatrem, ale co ważne chcą zarazić pasją do niego wszystkich wokół siebie.
Z takim właśnie pomysłem wyszli uczniowie XII Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Ich inicjatywa to: “Teatr? Nie gryzie!”, która to organizowana jest w ramach ogólnopolskiej olimpiady “Zwolnieni z teorii”. Polega ona na zachęcaniu głównie młodzieży, by częściej chodzili do teatru i oraz zaczęli się nim interesować, a to może nie być łatwe. - Uznaliśmy, co też pokazują dane statystyczne, że ludzie rzadko chodzą do teatru, a według nas jest to problem. Teatr to kultura wysoka, ja jako przykład bardzo często podaję fakt, że przez 123 lat zaborów, kiedy Polski nie było na mapach, przetrwaliśmy dlatego, że przetrwała nasza kultura w tym właśnie teatr, który łączy w sobie to co najlepsze czyli literaturę, muzykę, plastykę i łączy w sobie inne ważne elementy tożsamości. Na pewno problemem jest to, że idąc do teatru musimy poświęcić swój czas, oglądając serial przez Internet możemy robić inne rzeczy jednocześnie, tutaj nie ma takiej możliwości, bo w teatrze potrzeba skupienia - mówi nam Jakub Tomaszek, kierownik projektu - Organizujemy projekt w ramach ogólnopolskiej olimpiady, w spektakl, który chcemy wystawić angażuje się olsztyńska młodzież, która robi wszystko w formie wolontariatu. - dodaje Jakub Tomaszek
Celem młodych organizatorów jest kilkukrotne wystawienie spektaklu “Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka i dzięki niemu promować taką formę rozrywki. Dlaczego tę, a nie inną sztukę padł wybór? - Chociażby dlatego, że jest to sztuka, która łączy w sobie, po części przez absurd Mrożka sporą dozę humoru, ciekawą historię, morał, a do tego również przekaż. Pokazuje ona, że w teatrze można zawrzeć dużo i to nie jest tak, że jak nam się jedna sztuka nie spodobała to nie warto do niego chodzi, bo ta sztuka była zła i przez to wszystkie takie są, bo to nie jest prawda. Sam chodzę do teatru i moi znajomi również, a chcemy żeby było nas w nim więcej - o powodach wyboru sztuki mówi nam Jakub Tomaszek- Ta przewrotna i inteligentna komedia, napisana na przełomie lat 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku, która nic nie traci ze swej aktualności, choć w zamyśle autora była metaforą relacji w opresyjnym państwie komunistycznym. To po prostu trzeba zobaczyć!
Premierowe spektakle, odbędą się w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie przy ulicy Dąbrowszczaków 3, 22 marca, o godzinie 10:00 oraz 23 marca o godzinie 18:00 . Wstęp wolny.
ac
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez