Zasadzą przy drogach nowe drzewa

2019-03-11 17:58:22(ost. akt: 2019-03-11 17:46:23)
Nasadzenia drzew w projekcie "Zielona droga"

Nasadzenia drzew w projekcie "Zielona droga"

Autor zdjęcia: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie realizuje program „Zielona droga“, dzięki któremu nie tylko zostaną utrzymane istniejące pasy zieleni przy drogach województwa, ale powstają także nowe.
Bez podjęcia odpowiednich zabiegów i działań ochronnych, drzewa z czasem powymierają - wyjaśnia koordynatorka projektu Karolina Waraksa. — „Zielona droga“ to program, który ma na celu kształtowanie i pielęgnację zadrzewień przydrożnych, zwłaszcza historycznych alei, będących dziedzictwem przyrodniczym Warmii i Mazur. To wszystko oczywiście przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego młode drzewa sadzone są w takich miejscach, aby nie wywoływać uciążliwości dla ruchu drogowego oraz zagrożenia dla kierowców, za rowem odwadniającym, a zatem w znacznej odległości od drogi.

Drzewa przy drogach były sadzone przez stulecia przede wszystkim ze względów praktycznych. Osłaniały drogi przed wiatrem oraz dawały cień chroniący przed słońcem.

„Województwo warmińsko-mazurskie wyróżnia się w skali całej Europy pod względem liczby zachowanych alei przydrożnych oraz stanu, w jakim się one znajdują“ — czytamy w notatce prasowej Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

W ramach programu realizowanego od pięciu lat każdego roku odbywają się dwie akcje sadzenia drzew przy drogach — wiosną i jesienią. Przy okazji odtwarzane są granice pasa drogowego, a rosnące już tam drzewa są poddawane profesjonalnym oględzinom dendrologicznym. Następnie wszystkie drzewa w tym pasie, i te rosnące już od dawna, i te nowo posadzone, są objęte fachową opieką specjalistów.

W 2018 r. z programu „Zielona droga“ wyodrębniono projekt pod nazwą „Ochrona zasobów przyrodniczych wybranych alei województwa warmińsko-mazurskiego poprzez poprawę stanu istniejących siedlisk i wykonanie nasadzeń w ramach działań Zielona droga”. Otrzymał on dofinansowanie z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 (Oś priorytetowa Środowisko przyrodnicze i racjonalne wykorzystanie zasobów, Działanie Ochrona różnorodności biologicznej).

Wartość tego projektu to 511 840 zł, a unijne dofinansowanie wynosi 85 procent. Dotąd w jego ramach nasadzono 550 drzew.

Jak informuje Karolina Waraksa: — Dotąd dwa razy do roku służby liniowe oraz pracownicy biurowi chwytali łopaty i własnymi siłami sadzili drzewa. Teraz, dzięki uzyskaniu dofinansowania tego projektu, będzie można zaangażować wykonawcę zewnętrznego, który, oprócz nasadzeń, będzie także dbał o pielęgnację młodych drzewek. Jedynie systematyczne, długoletnie działania przyniosą zamierzony efekt — podkreśla koordynatorka programu „Zielona droga”.

Do dziś nasadzono w ramach tego programu 2 624 drzewa.

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do niżej #2696467 | 46.76.*.* 12 mar 2019 17:26

  Przeczytaj ze zrozumieniem post Romka będziesz wiedział dlaczego trzeba sadzi drzewa. Przy drogach w tzw pasie drogowym drzewa też trzeba sadzić.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Asd #2696429 | 94.254.*.* 12 mar 2019 16:17

   Zamiast ludziom życie ułatwić to dadzą drzewa przy drogach. Po cholerę się pytam ? Nigdzie w Polsce nie ma takich dróg jak u nas, drzewa przy poboczach. Wszędzie starają się wycinać przesadzać z dała od dróg, a tutaj władza na przekór ludziom. Po co komu te drzewo przy drodze, co to ma zmienić ?

   odpowiedz na ten komentarz

  2. romek #2696246 | 80.50.*.* 12 mar 2019 13:11

   większość ludzi nie ma najmniejszego pojęcia, że masowe wycinanie drzew w miastach i wsiach, przy drogach, wycinanie sródpolnych zadrzewień oraz wysokotowarowe rolnictwo w konsekwencji doprowadzi do armagedonu w przyrodzie. Naukowcy od dawna biją na alarm , że już w tej chwili populacja owadów zmniejszyła się o 50%, a przyczyną są właśnie te czynniki + regulacje rzek i osuszanie mokradeł. Jeśli nie będzie owadów to tylko kwestia czasu, jak będą ginąć inne gatunki. Człowiek jest tylko kruchą drobiną przyrody, ale jak bezmyślną, egoistyczną i szkodliwą. Nie wiem czy te bezmózgi z pełnoletnich golfów i bmw zrozumieli o czym tutaj napisałem. Drzew trzeba sadzić jak najwięcej, przy drogach także bo to jest w naszym najbardziej żywotnym interesie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  3. qwe #2696245 | 83.3.*.* 12 mar 2019 13:06

   Nie trzeba by było wycinać drzew gdyby kultura jazdy ludzi była bez zmian jak kiedyś w dawnych czasach....prędkość, alkohol, szpan...to przyczyny wypadków które kończą się na drzewie

   odpowiedz na ten komentarz

  4. komuno wróć! #2696194 | 83.9.*.* 12 mar 2019 12:23

   Kiedyś Olsztyn był "Miasto Ogród" z pieknymi drzewami, licznymi lipami na ulicach. Była to wielka atrakcja życia... Dzisiaj - pustynia! Czemu nie zazielenia się Miasta jak kiedyś..? Czemu włodarze są tacy durni i marnują nasze pieniądze na różne bzdety, zamiast wrócić do korzeni. Do atrakcji Olsztyna, dobrej dla mieszkańców... cóż wiocha i wsiuny tu rządzą!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (21)