Zdrap sobie zadanie na Wielki Post

2019-03-06 21:22:42 (ost. akt: 2019-03-08 21:26:35)

Autor zdjęcia: Mat. prasowe/Zdrapka Wielkopostna

W Środę Popielcową rozpoczął się piąty finał Zdrapki Wielkopostnej. To ogólnoświatowa akcja, która w tym roku dotarła nawet do Chin. Zdrapka jest narzędziem, które pozwala chrześcijanom lepiej przeżyć Wielki Post i odkryć bliskość Boga.

Zdrapka to kartka z zakrytymi polami na każdy dzień Wielkiego Postu oraz Wielkanocy i poniedziałku wielkanocnego. Codziennie należy odsłonić jedno z nich i wykonać zadanie. Ćwiczenia są bardzo różne: jedne zachęcają do refleksji czy modlitwy, inne — do zaangażowania się w relacje z bliskimi, jeszcze inne — do postu czy jałmużny.

— Zdrapka jest przede wszystkim narzędziem duchowym pomocnym w zmianie własnego życia, porządkowaniu relacji z Bogiem i z ludźmi. Wyzwala energię do podjęcia działania i dokonania zmiany w życiu — tłumaczy Szymon Gajewski, rzecznik prasowy Zdrapki Wielkopostnej. — Pomysł na Zdrapkę jest prosty, a jej działanie niezwykle wciągające, o czym świadczy rosnąca liczba użytkowników w Polsce i na świecie.

A liczby robią wrażenie.

Od pierwszej edycji w 2015 roku, która miała kilkuset uczestników, akcja zyskuje na popularności. — W roku 2018 dotarła już do setek tysięcy osób w Polsce i poza granicami kraju: w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii, Australii, Syberii, Afganistanie i Kazachstanie — informuje Szymon Gajewski. — Wersja polska rozprzestrzenia się na całą Europę, wszędzie tam, gdzie obecni są Polacy. W Wielkim Poście 2019 z inspiracji polskiej WŻCh ruszą pierwsze edycje Zdrapki w Hongkongu, Makau i na Tajwanie. Globalny projekt przyjął nazwę OGINI.org, jest to anagram hiszpańskiej formy imienia św. Ignacego.

Poprzednie edycje Zdrapki przypominały o chrzcie Polski i Roku Miłosierdzia, o 300-leciu koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i Roku św. Brata Alberta. Ubiegłoroczna nawiązywała z kolei do stulecia niepodległości Polski. Nie brakowało też odniesień do programu duszpasterskiego na lata 2017-2019, którego hasło brzmi „Duch, który umacnia miłość”.

W tym roku organizatorzy akcji przesłaniem uczynili wezwanie: „Każdego dnia żyj w mocy Bożego Ducha”. Towarzyszą mu słowa Ewangelii św. Mateusza „Cieszcie się i radujcie albowiem Wasza nagroda wielka jest w niebie”. Tegoroczna edycja nawiązuje także do nauczania papieża Franciszka o radości z życia przy Jezusie Chrystusie.

— Duchowo to rekolekcje ignacjańskie, które odprawiamy przez cały okres Wielkiego Postu — zauważa Kinga Frąckowska ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, świeckiego, światowego stowarzyszenia katolickiego inspirowanego duchowością świętego z Loyoli.

Czy tę postawę ignacjańską widać w Zdrapce? — Tak się mówi o duchowości ignacjańskiej, że ona jest bardzo (...) konkretna, że tak naprawdę ma odpowiadać na takie konkretne pytania: jak żyć? jak odnosić się do moich najbliższych? jak gospodarować swoim czasem? co robić ze swoimi pieniędzmi? I m.in. tutaj pewne kierunki pokazuje także Zdrapka Wielkopostna — zauważa ojciec Zbigniew Leczkowski, jezuita. — A drugi element, który w tym roku (...) pojawił się w Zdrapce Wielkopostnej, to jest to zaproszenie, aby każdego dnia obserwować swoje wewnętrzne poruszenia. Czyli na przykład: zapał, radość, bliskość, wdzięczność, trudność, zniechęcenie itd. i zapisywać to, czego doświadczam każdego dnia.

Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach wielkopostnego wyzwania, dostrzegają wartość tego typu akcji: — Codziennie rano z nutą zaciekawienia odkrywaliśmy zadania, a potem dzieliliśmy się doświadczeniami z ich wykonania — rekomenduje Zdrapkę Joanna. — Zdecydowanie pomogła nam lepiej przeżyć ten Wielki Post, zastanowić się nad wieloma rzeczami i zrobić wiele rzeczy po raz pierwszy.

Daria Bruszewska-Przytuła
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Martha #2725675 | 51.68.*.* 2 maj 2019 17:20

    Witajcie moi dobrzy ludzie, jestem Martha z Polski, przyszedłem na stronę, aby wybrać firmę, która pożycza mi pożyczkę w wysokości 48 000 $ na moje lekarstwa dla dzieci, od tamtej pory szukam pomocy finansowej, ale dzięki Bogu, że znajduję firma o nazwie Stella Rene, która pożycza mi pieniądze i potwierdzam moją pożyczkę bez stresu, a dzisiaj mój syn jest obsługiwany, więc moi ludzie nadal mają prawdziwą i legalną firmę kontaktową pod adresem email (mrsstellareneloanfirm1@gmail.com) skontaktuj się z nią szybka i niezawodna pożyczka dzisiaj, ponieważ jest legit% 100. Niech Bóg błogosławi dla mnie Stellę Rene. Martha

    odpowiedz na ten komentarz